Ile powinieneś mieć oszczędności w zależności od wieku?

6 miesięcy temu

Oszczędności to rzecz bardzo indywidualna. Czy porównywanie się z innymi pod tym względem ma jakikolwiek sens? Wielu powie, iż zdecydowanie nie. W końcu, mamy różne zarobki, inne koszty życia. Mimo wszystko, to wzbudza ciekawość. Chcemy wiedzieć, czy nie odstajemy od ogółu. Czy nasza sytuacja finansowa jest taka, jak być powinna? I właśnie tego typu ciekawość, była podstawą do stworzenia tego filmu.

Finansowy cykl życia — trudne początki

Zacząć należy od tego, iż cykliczność nie występuje wyłącznie na rynku kryptowalutowym. Finansowy cykl życia to koncepcja, która całkiem sprawnie wskazuje różnice pomiędzy poszczególnymi etapami życia.

Aktualnie samodzielne życie finansowe rozpoczyna się przeważnie w okolicach 25-lat. Późno? Pewnie wielu powie, iż choćby bardzo. W końcu starsze pokolenia od wieku nastoletniego budowały już swój kapitał. Teraz jednak zasady gry trochę się zmieniły. Większość młodych ludzi idzie na studia, gdzie często mają wsparcie rodziców. choćby gdy samodzielnie utrzymują się podczas edukacji, to raczej wychodzą na zero.

W związku z tym, okres 25-30 lat należy postrzegać jako czas poszukiwań. Taki człowiek powinien zdobywać wiedzę i doświadczenie, które w przyszłości pomogą my godnie zarabiać. Jest to bardzo istotna część życia. Szybsze zlokalizowanie adekwatnej ścieżki, powinno się przełożyć na lepsze wyniki, również te finansowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć, czym wyróżniają się późniejsze etapy cyklu, to koniecznie zapoznaj się z powyższym filmem.

Jak rozsądnie porównywać swoje oszczędności?

Jak już w tym tekście padło, finanse osobiste są, jak sama nazwa wskazuje bardzo indywidualną kwestią. W związku z tym, ciężko bazować tutaj na konkretnych kwotach. Ktoś zarabiający 30 000 zł miesięcznie ma zupełnie inne możliwości, ale prawdopodobnie również zupełnie inne zobowiązania, niż osoba zarabiająca 5 000 zł.

W poszukiwaniu maksymalnie obiektywnego sposobu porównywania oszczędności trafiłem na sugestię, aby kierować się roczną wysokością pensji. Eureka!

Przy założeniu, iż nasze zarobki są ściśle połączone z naszym trybem życia oraz wydatkami, przyjęcie takiego wskaźnika wydaje się sensowne. Pozwoli nam ustalić, jaki okres moglibyśmy przeżyć bez zmiany standardu życia, przy założeniu, iż bazujemy tylko na oszczędnościach.

W takim razie, pozostało już wyłącznie przedstawić konkretne widełki, w których „powinny” się mieścić Twoje oszczędności. Ale to znajdziesz już w materiale wideo.

Miłego sensu!

Idź do oryginalnego materiału