Ile zarobiłbyś inwestując w akcje jak NVIDIA i Tesla zamiast w kryptowaluty jak Bitcoin i Ethereum? Wyniki szokują

6 dni temu

W ostatnich latach kryptowaluty i akcje spółek technologicznych okazały się być tymi, które najczęściej przyciągały uwagę inwestorów i spekulantów, głównie dzięki bardzo dużej zmienności i bardzo hojnym zyskom. Czy zadawaliście sobie kiedykolwiek następujące pytanie: które z nich wypadły porównywalnie lepiej — kryptowaluty czy akcje?

Portal CoinGecko opublikował w dniu 1 lipca br. raport, który pozwala nam jednoznacznie rozstrzygnąć powyższą kwestię. Na potrzeby analizy porównawczej przyjęto okres 5 lat.

Dominacja „Wspaniałej Siódemki”: NVIDIA, Tesla i cała reszta

Termin „Wspaniała Siódemka” został po raz pierwszy użyty przez analityka Bank of America, Michaela Hartnetta, w kwietniu 2023 roku, do opisania akcji siedmiu czołowych spółek technologicznych. Do tej grupy należą znane prawie wszystkim: Apple (NASDAQ: AAPL), Microsoft (NASDAQ: MSFT), Alphabet (NASDAQ: GOOGL), Meta Platforms (NASDAQ: META), Amazon.com (NASDAQ: AMZN), Nvidia (NASDAQ: NVDA) oraz Tesla (NASDAQ: TSLA). Razem stanowią one znaczny kawałek technologicznego tortu w Stanach Zjednoczonych.

Jak podają eksperci CoinGecko, akcje te zanotowały w istocie bardzo imponujące wzrosty w przeciągu ostatnich pięciu lat. Ich łączna kapitalizacja rynkowa wzrosła z 4,35 bilionów (!) dolarów w 2019 roku do trudnych do uwierzenia 15,77 bln USD w czerwcu 2024 roku – oznacza to aprecjację o aż 262,5%.

Źródło: Coingecko

Szalony taniec sektora blockchain. Bitcoin i Ethereum na czele

Jednak podczas gdy „Wspaniała Siódemka” rosła w siłę (napędzana m.in. niskimi stopami procentowymi banku centralnego i tanim kredytem), kryptowaluty ani myślały pozostawać w tyle. Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH), dwie największe kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej, dosłownie eksplodowały w tym samym przedziale czasowym.

Kapitalizacja całkowita kryptowaluty Bitcoin wzrosła z 103,98 miliardów dolarów w maju 2019 roku do 1,25 biliona w czerwcu 2024 roku, co oznacza wzrost o 1102,2%. Z kolei kapitalizacja Ethereum skoczyła z 18,16 miliardów USD do 421 mld – przyrost wartości o 2218,3%, a zatem niemal dokładnie dwukrotnie większy.

Cena Bitcoina na przestrzeni lat, źródło: Coingecko

Kryptowaluty kontra akcje: starcie tytanów

Porównując wyniki głównych kryptowalut z „Wspaniałą Siódemką”, można łatwo dostrzec interesujące schematy. Po pierwsze, Nvidia okazała się najlepszym rajdowcem spośród wszystkich aktywów ze swojej niszy, z imponującym skokiem kapitalizacji całkowitej o 2782,8% w ciągu pięciu lat.

Jednak zarówno Bitcoin, jak i Ethereum pokonały większość akcji należących do „Wspaniałej Siódemki”. Wystrzał Ethereum był zbliżony do, choć gorszy, od wyników Nvidii, podczas gdy wyniki Bitcoina są porównywalne z wzrostem Tesli o 1340,8%.

Wiele kluczowych wydarzeń wpłynęło na trajektorię zarówno rynków kryptowalut, jak i akcji w badanym okresie. Dla kryptowalut, takie kamienie milowe jak integracja kryptowalut przez PayPal w październiku 2020 roku, czy zatwierdzenie Bitcoin ETFs przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w styczniu 2024 roku było punktem zwrotnym dla adopcji kryptowalut.

I odwrotnie: decyzja Elona Muska o zaprzestaniu akceptowania Bitcoina przy zakupach Tesli oraz upadek głównych podmiotów kryptowalutowych, takich jak Terra i FTX, powodowały bardzo mocne zawirowania w całym sektorze aktywów cyfrowych.

Idź do oryginalnego materiału