Import nawozów 2024. Najwięcej z Rosji i Niemiec

5 miesięcy temu

W pierwszych miesiącach bieżącego roku popyt na nawozy mineralne na krajowym rynku sezonowo wzrósł. Przy tym odnotowano zauważalnie większy niż w latach poprzednich import nawozów do Polski. W szczególności zwiększył się przywóz z jednego kierunku.

Sprawdźmy zatem, jak wyglądał import nawozów do Polski w pierwszych miesiącach bieżącego roku. Jakich nawozów sprowadziliśmy najwięcej i z których krajów?

Ożywienie importu nawozów w II półroczu 2023

Import nawozów mineralnych do Polski w pierwszej połowie ubiegłego roku był stosunkowo niewielki. W drugim półroczu zauważalnie się jednak zwiększył. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, iż wzrósł on do ponad 2 mln ton. Należy zaakcentować, iż była to ilość rekordowa, gdyż w latach poprzednich wolumen przywozu nie przekraczał 1,9 mln ton w ciągu jednego półrocza.

Jak kształtował się import nawozów w pierwszych miesiącach 2024?

Dostępne dane MF za pierwsze miesiące 2024 r. wskazują na dalszy wzrost polskiego importu nawozów. Mianowicie od stycznia do lutego br. wolumen przywozu wyniósł 834 tys. ton. Czyli wyniósł o niemal 86% więcej niż rok wcześniej. Tak duży przywóz w ciągu dwóch pierwszych miesięcy nie był dotychczas notowany. Wcześniejszy rekordowy wolumen importu w tych miesiącach zrealizowano w 2021 r. Mianowicie wyniósł on wówczas 788 tys. ton. Natomiast w latach 2022–2023 przywóz nie przekraczał ilościowo w tych miesiącach 500 tys. ton.

Rekordowy import nawozów azotowych

Zwiększony import nawozów w okresie styczeń–luty 2024 r. dotyczył w szczególności nawozów azotowych. Mianowicie zaimportowano ich ponad 480 tys. ton. Było to o 56% więcej niż rok wcześniej oraz o ponad 26% więcej niż w rekordowym wówczas pod tym względem 2020 r. Z kolei wolumen importu nawozów potasowych i wieloskładnikowych był ponad 2-krotnie większy niż rok wcześniej. Niemniej jednak był przez cały czas mniejszy w porównaniu z tymi samymi miesiącami w latach 2019–2021.

Ponadprzeciętny import mocznika

Spośród nawozów azotowych zdecydowanie najwięcej w pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. sprowadzono z zagranicy mocznika. Mianowicie import tego nawozów wyniósł prawie 316 tys. ton, co stanowiło niemal 66% wolumenu przywozu jednoskładnikowych nawozów azotowych. Przywóz mocznika był ilościowo o 70% większy niż w roku poprzednim. Wcześniej największą ilość tego nawozu w okresie styczeń–luty zaimportowano w 2020 r. — 213 tys. ton.

Zwiększony import saletry i saletrzaku

W styczniu i w lutym br. sprowadzono do Polski ponadto 74,7 tys. ton saletrzaku oraz 59,5 tys. ton saletry amonowej. Należy zaakcentować, iż było to odpowiednio prawie 2-krotnie oraz 4-krotnie więcej niż rok wcześniej. Poziom importu saletrzaku był najwyższy od 2021 r. Z kolei wolumen przywozu saletry amonowej był największy od 2003 r.

Jakie są najważniejsze kierunki importu nawozów azotowych?

W okresie styczeń–luty 2024 r. głównym kierunkiem przywozu nawozów azotowych była Rosja. Import z tego kraju wyniósł rekordowe 186,8 tys. ton (11-krotnie więcej niż rok wcześniej), z czego 166 tys. ton to mocznik. Udział Rosji w wolumenie przywozu nawozów azotowych wyniósł 38,8%, podczas gdy rok wcześniej było to 5,4%. Z kolei wolumen przywozu nawozów ogółem z Rosji wyniósł 241 tys. ton i był największy od 2020 r.

Ponadto w pierwszych dwóch miesiącach br. sprowadzono do Polski 77,8 tys. ton nawozów azotowych z Niemiec, 38,8 tys. ton z Litwy oraz 29,5 tys. ton z Kazachstanu. Import był realizowany również m.in. z Białorusi, Niderlandów, Algierii, Nigerii i Uzbekistanu.

Skąd są importowane nawozy wieloskładnikowe?

W ciągu dwóch miesięcy br. zaimportowano do Polski 160 tys. ton nawozów wieloskładnikowych. Największy był przywóz z:

  • Niderlandów — 37,3 tys. ton,
  • Finlandii — 23,8 tys. ton,
  • Maroka — 23,0 tys. ton,
  • Rosji — 19,5 tys. ton.

Nawozy potasowe głównie z Niemiec

Import nawozów potasowych wyniósł w okresie styczeń–luty br. prawie 185 tys. ton. Udział Niemiec w imporcie tych nawozów wyniósł 44,3%, udział Rosji — 18,9%, Hiszpanii — 11,7%, a Kanady — 11,3%. Należy zaakcentować, iż nawozy potasowe wyróżnia wysoki stopień koncentracji importu w układzie państw (na tle innych grup nawozów). Mianowicie udział pięciu państw w wolumenie importu w przypadku nawozów potasowych wyniósł niemal 96%. Dla porównania dla nawozów azotowych i wieloskładnikowych udział ten wyniósł około 75%.

Podsumowanie

Pomimo mniejszego niż w latach poprzednich popytu na nawozy mineralne, import w pierwszych miesiącach br. był większy niż w latach poprzednich. Co więcej, wolumen importu nawozów azotowych był rekordowy. Najważniejszym kierunkiem importu nawozów do Polski w pierwszych miesiącach br. była Rosja. Z tego kraju sprowadzano przede wszystkim nawozy azotowe, głównie w postaci mocznika. Obserwowany zwiększony import nawozów mineralnych również w kolejnych miesiącach br. prawdopodobnie nie będzie pozostawał bez wpływu na ceny na krajowym rynku.

Źródło: MF, IERiGŻ PIB

Idź do oryginalnego materiału