Malezja to trzeci najbogatszy kraj ASEAN i drugi najważniejszy partner handlowy Polski w ramach tego Stowarzyszenia. Import z Malezji do Polski jest ponad dwa razy większy niż przepływ towarów w drugą stronę. jeżeli jesteś zainteresowany importem z Malezji, poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie z nim związane.
Co importuje się z Malezji?
Unia Europejska jest czwartym największym partnerem handlowym Malezji. Jednocześnie Malezja jest trzecim największym partnerem handlowym UE spośród państw ASEAN. Najpopularniejsze w obrocie są wyroby przemysłowe, maszyny i urządzenia (90%).
Import z Malezji – top produkty
Top eksportowane produkty z Malezji to m.in. elektroniczne układy scalone, oleje ropy naftowej, olej palmowy, gaz ziemny i elementy półprzewodnikowe.
Największe obroty przynosi import z Malezji towarów z kategorii:
- maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów
- reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; ich części
- kauczuk i artykuły z kauczuku
- pojazdy nieszynowe oraz ich części i akcesoria.
Najpopularniejszy jest import z Malezji do Polski produktów takich jak:
- części i akcesoria do maszyn
- elektroniczne układy scalone
- smartfony
- laptopy
- anteny i reflektory anten.
Jak znaleźć dostawców z Malezji?
Malezja to miejsce przyjazne importerom, szczególnie ze względu na znajomość języka angielskiego i używanie go w komunikacji biznesowej. Malezyjskich dostawców można znaleźć:
- na platformach B2B typu Alibaba, w katalogach dostawców (np. MATRADE)
- w centrach hurtowych
- na targach handlowych
- w większych ośrodkach produkcyjnych.
Weryfikacja firmy z Malezji
Część importerów widząc lukratywny biznes zapomina o ważnym etapie procesu wyboru dostawcy towarów, jakim jest weryfikacja firmy. Taka weryfikacja malezyjskiego dostawcy to podstawa udanego importu. Sprawdzenie rzetelności potencjalnego partnera pomoże Ci zadecydować, czy jest on wart Twojego czasu i inwestycji. o ile okaże się niepewny, uchronisz swój biznes od poważnych strat.
Jeśli znalazłeś potencjalnego partnera handlowego z Malezji i chcesz sprawdzić jego rzetelność, napisz do nas. Mamy lata doświadczeń w weryfikacji dostawców z Azji. Raport wraz z ekspercką opinią otrzymasz w przeciągu paru dni od opłacenia zamówienia.
Jak dopilnować jakości produktu z Malezji?
Nie wszyscy importerzy mają czas na wyjazd do Malezji na targi lub w celu przeprowadzenia wizytacji w fabryce i sprawdzenie jakości towarów na własne oczy.
Kwestię audytu fabryki w Malezji możesz zostawić naszym inspektorom. Wykwalifikowany inspektor po audycie w zakładzie produkcyjnym sporządzi raport i szczegółową dokumentację wideo i fotograficzną. Zaufało nam już wiele firm. Sprawdź naszą kompleksową usługę audytu fabryki w Malezji.
Import z Malezji – transport towarów z Malezji
Transport morski z Malezji
Przewozy morskie to najpopularniejsza forma międzynarodowego transportu towarów na świecie. Jest to metoda transportu pozwalająca na przewóz dużej ilości towaru przy niskich kosztach. Są dwie główne formy transportu morskiego, FCL (pełno-kontenerowy) i LCL (drobnica).
- Przewóz pełno-kontenerowy drogą morską z Malezji do Polski/Europy trwa od trzech do sześciu tygodni.
- Przewóz drobnicy z Malezji do Polski/Europy trwa od czterech do ośmiu tygodni.
Transport lotniczy z Malezji
Przewozy lotnicze mają tę zaletę, iż czas transportu jest krótki – przesyłki z Malezji do Polski/Europy trafiają do celu choćby jeden dzień. Ta forma transportu najbardziej opłaca się przy niewielkich, wartościowych i gwałtownie psujących się ładunkach.
Koszty transportu swojego cargo sprawdzisz za darmo na platformie ShipHub.
Import towarów z Malezji – cło
Cło na towary przywożone do Polski i innych Państw Członkowskich Unii Europejskiej można sprawdzić w unijnym systemie TARIC lub krajowym systemie ISZTAR. Każda grupa produktów ma swój kod HS. Stawki celne dla produktów z Malezji są opisane w rubryce Erga Omnes („dla nich wszystkich”) lub MY (kod dla Malezji) w szczególnych przypadkach.
Cło z Malezji – przykłady:
- smartfony (8517 12 00 00) – 0%
- laptopy (8471 90 00 00) – 0%
- anteny zewnętrzne do odbiorników radiowych lub telewizyjnych (8529 10 30 00) – 0%
- elektroniczne układy scalone: procesory i sterowniki (8542 31 19 00) – 0%
- monitory (8528 42 00 00) – 0%.
Import z Malezji a VAT i inne opłaty
Wielu importerów cieszy fakt, iż mnogość produktów z Malezji jest objętych zerową stawką celną. Należy jednak pamiętać o tym, iż obowiązuje jeszcze podatek VAT, podatek akcyzowy na wybrane produkty czy inne opłaty związane z wprowadzeniem towaru na rynek.
Dokumenty przy imporcie z Malezji
Obowiązkiem importera jest dokonanie zgłoszenia celnego i odprawy celnej. Do odprawy towarów z Malezji potrzebne będą poniższe dokumenty:
- faktura handlowa otrzymana od dostawcy
- lista pakowa, jeżeli faktura nie zawiera szczegółowego opisu towarów
- list przewozowy – konosament dla transportu morskiego, Air Waybill dla transportu lotniczego.
W zależności od typu produktu, trzeba udostępnić również:
- certyfikat zgodności CE, deklaracja zgodności, sprawozdanie z badań – dla elektroniki, zabawek dla dzieci, sprzętu medycznego i innych
- świadectwo pochodzenia – np. dla tekstyliów
- certyfikat fumigacji – dla nieprzetworzonych wyrobów drewnianych, np. palet
- świadectwo CITES – w przypadku okazów fauny i flory
- i inne dokumenty.
Import z Malezji – podsumowanie
- Najpopularniejszymi produktami importowanymi z Malezji do UE, także Polski, są maszyny i urządzenia mechaniczne oraz elektryczne i ich części.
- Przewóz towarów z Malezji do Europy to kwestia kilku dni (transport lotniczy) lub kilku tygodni (transport morski).
- Stawki celne na produkty z Malezji są standardowe.
- Przed złożeniem zamówienia u malezyjskiego dostawcy zalecamy weryfikację firmy i zlecenie audytu fabryki.