Indie chcą wprowadzić e-rupię – Zakątek Kryptowalut Simona Petersa

1 rok temu

W zeszłym tygodniu bitcoin ponownie sięgnął 20 000 dolarów. Utrzymywał się powyżej tego poziomu cenowego przez dłuższy czas, drugi tydzień z rzędu. Trend spadkowy zawitał jednak z powrotem, w następstwie świeżych danych o zatrudnieniu w USA.

Bitcoin utrzymuje się znów poniżej 19 000 dolarów

Największa na świecie kryptowaluta rozpoczęła tydzień poniżej 19 000 dolarów, zanim w połowie tygodnia skoczyła powyżej 20 000 dolarów. Ostatnie dane o pracy w USA osłabiły wyniki, obniżając poziomy cenowe z powrotem poniżej 19 500 dolarów. w tej chwili cena oscyluje wokół 19 200 dolarów.

Ethereum tymczasem odnotowało swój własny rajd w połowie tygodnia, wznosząc się powyżej 1 360 dolarów, po tym jak rozpoczęło tydzień poniżej 1 280 dolarów. Ono również straciło dobrą passę w piątek i w tej chwili znajduje się w okolicach 1 300 dolarów.

Indie chcą wprowadzić e-rupię

W ostatnich miesiącach sprawy wyglądały spokojnie na froncie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), ale Indie właśnie ogłosiły, iż pracują nad stopniowym wprowadzeniem własnego cyfrowego aktywa w najbliższej przyszłości – e-rupia.

Bank centralny Indii nie podał zbyt wielu szczegółów, ale potwierdził, iż rozważa wprowadzenie CBDC opartego na rachunku, który miałby segment przeznaczony do hurtowego wykorzystania przez instytucje finansowe oraz cyfrową walutę do użytku detalicznego przez konsumentów.

Pod względem używania fizycznej gotówki Indie pozostają w tyle za innymi krajami, więc udane wprowadzenie cyfrowej waluty mogłoby być dużym krokiem naprzód w kategoriach
ekonomicznych dla narodu. CBDC nie są jednak pozbawione kontrowersji, a niektóre podgrupy społeczności kryptowalutowej są przeciwne, ponieważ są ostatecznie kontrolowane przez potężne scentralizowane instytucje rządowe.

Brazylia bije kryptowalutowe rekordy

Nowe dane z Brazylii pokazują rekordową liczbę organizacji posiadających kryptowaluty w sierpniu. Liczby z brazylijskiego Urzędu Skarbowego (RFB) pokazują, iż rekordowa liczba firm i innych instytucji jest w tej chwili właścicielami kryptowalut. Co ciekawe, najczęściej posiadaną kryptowalutą wśród tych organizacji jest Tether stablecoin USDT.

Ma to sens w kontekście wykorzystania stablecoinów, kluczowej on-rampy do szerszej ekosfery kryptowalut. Ponad 1,4 mld dolarów jest w posiadaniu niespełna 80 000 organizacji. Warto obserwować wykorzystanie kryptowalut i ruchy w szerszym świecie poza Europą i USA.

Kryptowaluty zyskały w krajach takich jak Brazylia czy Salwador, gdzie lokalne instytucje finansowe, waluty i inne aspekty finansów cierpią z powodu ogólnego braku zaufania. Zjawisko to przybiera na sile, gdy tradycyjne aktywa cierpią, a dolar amerykański wydaje się być wszechmocny.


O Autorze

Simon Peters – analityk kryptowalut w eToro ze szczegółową wiedzą na temat rynków i branży krypto. Pełniąc swoją funkcję w eToro, pomaga również klientom z dużym kapitałem w inwestowaniu w kryptowaluty. Simon jest absolwentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie i posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.

Idź do oryginalnego materiału