Indie dokonują historycznego lądowania w okolicach południowego bieguna Księżyca. Jako pierwszy kraj w historii!
Dzięki temu Indie dołączają do elitarnej grupy krajów, które osiągnęły miękkie lądowanie na Księżycu. Lądują tam po Stanach Zjednoczonych, byłym Związku Radzieckim i Chinach. Lądownik Vikram z misji Chandrayaan-3 pomyślnie wylądował zgodnie z planem o godzinie 18:04 czasu lokalnego (12:34 GMT).
W kraju zapanowała euforia. Natomiast premier Modi, który oglądał wydarzenie na żywo z RPA, gdzie uczestniczył w szczycie państw BRICS, powiedział:
Indie są teraz na Księżycu. Dotarliśmy tam, gdzie żaden inny kraj nie mógł.
To radosna okazja
Osiągnięcie Indii następuje zaledwie kilka dni po tym, jak rosyjski statek kosmiczny Luna-25 rozbił się na Księżycu po stracie kontroli. Ten wypadek również skupił uwagę na tym, jak trudno jest wylądować w rejonie południowego bieguna Księżyca. Powierzchnia tam jest „bardzo nierówna i pełna głazów”. Druga indyjska misja księżycowa, która również próbowała tam miękko wylądować w 2019 roku, zakończyła się niepowodzeniem. Zniszczyły się wtedy lądownik i łazik, choć orbiter przetrwał.
Indie próbują swoich sił w kosmosie
Lądownik nazwano Vikram na cześć założyciela ISRO, Vikrama Sarabhaia. Chwile grozy i napięcia poprzedzały lądowanie. Lądownik rozpoczął swoje ryzykowne opadanie niosąc 26 kilogramowego łazika o nazwie Pragyaan (sanskrycki wyraz oznaczający mądrość). Prędkość lądownika stopniowo zmniejszano z 1,68 km/s do niemal zera, umożliwiając mu miękkie lądowanie na powierzchni Księżyca. Po uspokojeniu się i dosłownym opadnięciu kurzu, sześciokołowy łazik wyjedzie z brzucha lądownika i będzie poruszał się po skałach i kraterach na powierzchni Księżyca. Będzie on zbierał najważniejsze dane i obrazy do przesłania na Ziemię.
Jednym z głównych celów misji jest poszukiwanie lodu opartego na wodzie. Jak twierdzą naukowcy, mógłby on wspierać życie ludzkie na Księżycu w przyszłości. Mógłby również być używany jako paliwo do statków kosmicznych zmierzających na Marsa i inne odległe destynacje. Naukowcy mówią, iż powierzchnia, która pozostaje w stałym cieniu, może zawierać złoża lodu wodnego.
Łazik posiada na pokładzie indyjską flagę, a na jego kołach są także umieszczone logo i emblemat ISRO, tak aby pozostawiły ślady na księżycowym gruncie podczas spaceru po Księżycu.
Indie to nie jedyny kraj zainteresowany Księżycem – rośnie globalne zainteresowanie tym tematem, wiele innych misji zmierza w niedalekiej przyszłości na powierzchnię Księżyca. I naukowcy mówią, iż przez cały czas wiele trzeba zrozumieć o Księżycu, który często jest opisywany jako brama do głębokiej przestrzeni kosmicznej.