Inflacja minęła swój dołek, powrót do 5% VAT dał wzrost cen żywności w kwietniu

3 tygodni temu

Inflacja konsumencka CPI minęła najniższy odczyt, który w marcu wyniósł 2% r/r w br. i w kwietniu zanotowała poziom 2,4% r/r z uwagi na przywrócenie stawki VAT na żywność z 0% do 5%, ocenił ING Bank Śląski

„Dołek inflacji za nami. W kwietniu ceny wzrosły o 2,4%r/r. (ING: 2,4%; konsensus: 2,5%). Przywrócenie VAT przełożyło się na wzrost cen żywności, która podrożała o 2,1%m/m” – czytamy w komentarzu ING BSK.

Bank szacuje, iż inflacja bazowa obniżyła się w okolice 4% i zacznie się stabilizować w kolejnych miesiącach. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,6% w marcu 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 5,4% r/r w lutym 2023 r.

Jak podał podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 2,4% w ujęciu rocznym w kwietniu 2024 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1%.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,9% r/r, ceny nośników energii odnotowały spadek o 2,3%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadek o 1,2%.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,1%, ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,2%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – wzrost o 2,1%.

Konsensus rynkowy wynosił: +2,4% r/r i +1,1% m/m.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału