Inflacja rośnie. Co na to Rada Polityki Pieniężnej?

2 dni temu
Zdjęcie: Prezes NBP Rada Polityki Pieniężnej RPP


[Agencja Informacyjna] Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja w czerwcu wzrosła w Polsce z 4 proc. do 4,1 proc. Przyjęło się, iż wobec wzrostu presji inflacyjnej banki centralne podnoszą stopy procentowe lub zachowują je na niezmienionym poziomie. Jak zachowała się Rada Polityki Pieniężnej?

Spis treści

  • Inflacja w Polsce rośnie
  • Kredytobiorcy w Polsce mają dość płacenia drogich rat kredytów
  • Ile wynosi w tej chwili w Polsce oprocentowanie stóp procentowych?
  • Dlaczego doszło do obniżki stóp procentowych podczas lipcowego posiedzenia RPP?

Inflacja w Polsce rośnie

Początek lata przywitał polskich konsumentów nieznacznie wyższymi cenami. Choć wzrost inflacji w lipcu w stosunku do czerwca jest niewielki – o 0,1 proc. to jednak może budzić niepokój. Polska gospodarka, po okresie roku 2022, w którym ceny rosły z prędkością kilkunastu procent rocznie wciąż nie może wejść w proces dezinflacji, który wpłynąłby realnie na obniżkę kosztów życia.

Kredytobiorcy w Polsce mają dość płacenia drogich rat kredytów

Z drugiej strony kredytobiorcy oraz inwestorzy od wielu miesięcy oczekują obniżenia stóp procentowych, dzięki czemu udałoby się im pozyskać nieco tańszy pieniądz. W takich warunkach: rosnącej, choć kilka inflacji oraz drogich kredytów, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć oprocenowanie stóp procentowych o 0,25 pkt proc.

Ile wynosi w tej chwili w Polsce oprocentowanie stóp procentowych?

Obecnie stopa referencyjna wynosi 5 proc. Uchwała Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżenia stóp procentowych o 0,25 pkt proc. wchodzi w życie 3 lipca 2025 roku. Oprócz stopy referencyjnej obniżeniu uległy również:

• stopa lombardowa – do 5,50 proc. rocznie,

• stopa depozytowa – do 4,50 proc. rocnie,

• stopa redyskontowa weksli – do 5,05 proc. rocznie,

• stopa dyskontowa weksli – do 5,10 proc. rocznie.

Dlaczego doszło do obniżki stóp procentowych podczas lipcowego posiedzenia RPP?

Odpowiedź na pytanie o powody zaskakującej obniżki stóp procentowych w lipcu mają analitycy banku Pekao SA. We wpisie opublikowanym w serwisie X wyaśniają, iż otoczenie makro sprzyja luzowaniu polityki pieniężnej, ale z RPP dobiegał dotąd jastrzębi przekaz. Stąd oczekiwania były (raczej – dop. red.) na wrześniowe cięcie – twierdzą bankowcy.

Co się zmieniło? – Najpewniej przeważyła lipcowa projekcja NBP i niska ścieżka inflacji – spekulują analitycy Pekao SA, sugerując jednak poczekanie na komunikat banku centralnego.

Jerzy Mosoń, Szef działu Gospodarka i Świat, analityk, doradca biznesowy

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości opublikowane na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com Życzymy ciekawej lektury. Agencja Informacyjna

AI, Gospodarka / Na zdjęciu: Prezes NBP prof. Adam Glapiński fot. NBP / 2.07.2025

Idź do oryginalnego materiału