Ekonomiści oczekiwali, iż inflacja wzrosła w bieżącym miesiącu - do 5,0 proc. rdr z 4,9 proc. w lutym. Prognozy zebrane przez PAP Biznes wskazywały na odczyt w przedziale od 4,9 proc. do 5,2 proc. Z kolei jeżeli chodzi o dynamikę cen w ujęciu miesiąc do miesiąca, to eksperci prognozowali wzrost o 0,2 proc. Marcowa dynamika wzrostu cen jest też wyraźnie poniżej oczekiwań formułowanych jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy pojawiały się np. wskazania, iż marcowy szczyt inflacji ukształtuje się na poziomie 5,4 proc.Reklama
Inflacja w marcu. Wyraźnie drożała żywność, za to potaniały paliwa
Wraz z odczytem wskaźnika inflacji za marzec, GUS podał też, jak rosły ceny w wybranych kategoriach.
Żywność i napoje bezalkoholowe w marcu drożały w tempie 6,7 proc. rok do roku i 0,3 proc. miesiąc do miesiąca. Nośniki energii zanotowały wzrost cen o 13,3 proc. rok do roku, ale miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,1 proc. Paliwa do prywatnych środków transportu taniały i w ujęciu rocznym (o 4,7 proc.), i w ujęciu miesięcznym (o 2 proc.).
Marcowy odczyt inflacji będzie istotny dla Rady Polityki Pieniężnej
Dane o inflacji w marcu, jak każdy odczyt wskaźnika CPI, są istotne dla Rady Polityki Pieniężnej. Gremium to zbiera się we wtorek 1 kwietnia na dwudniowe posiedzenie, którego zwieńczeniem będzie środowa (2 kwietnia) decyzja ws. poziomu stóp procentowych. Rynek nie oczekuje, iż ulegnie on zmianie - jak zawsze natomiast ważna będzie retoryka Rady i prezesa NBP Adama Glapińskiego i wszelkie sygnały wskazujące, kiedy może nastąpić zmiana parametrów polityki pieniężnej.
Według prognoz ekonomistów, to właśnie marzec jest miesiącem, w którym przypadł szczyt inflacji. "W kolejnych miesiącach wskaźnik CPI będzie się obniżał, zbliżając się w miesiącach letnich do górnej granicy odchyleń inflacji od celu NBP (ta górna granica to poziom 3,5 proc. - red.). Dane te powinny wesprzeć oczekiwania na powrót do obniżek stóp procentowych na początku II poł. tego roku" - piszą ekonomiści Banku Millennium w porannym raporcie.