Inflacja w strefie euro i zdecydowane decyzje EBC. Rynki kierują się na południe?

1 rok temu

Początek marca przyniósł na rynek ważne dane na temat wzrostu ogólnego poziomu cen w strefie euro oraz protokół z posiedzeń dyrektorów Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Dane te nie spotkały się z ciepłym przyjęciem przez uczestników rynku; wszystko wskazuje na to, iż inflacja powraca.

Inflacja w strefie euro powyżej oczekiwań. Będą mocne podwyżki stóp?

Inflacja w strefie euro przekroczyła oczekiwania analityków, a wzrost cen konsumpcyjnych pozostaje wysoki i wyniósł 8,5% w lutym w ujęciu rocznym zgodnie z danymi agencji statystycznej UE opublikowanymi w czwartek. Podczas gdy inflacja cen energii zwalnia, wzrost cen usług, towarów i żywności przyspieszył, co wskazuje, iż inflacja prawdopodobnie będzie spadać wolniej niż oczekiwano przez całą resztę 2023 r. W rezultacie rynki finansowe dyskontują aktualnie więcej niż dotychczas podwyżek stóp procentowych, a analitycy sugerują, iż Europejski Bank Centralny (EBC) będzie kontynuował podwyżki stóp choćby po spodziewanej podwyżce o 0,5 punktu procentowego w dniu 16 marca.

Dane pokazują również rekordowo wysoką inflację bazową, czyli wskaźnik który wyklucza z koszyka inflacyjnej ceny energii i żywności, wynoszącą 5,6%. Może to wzmocnić argumenty zwolenników twardszej polityki pieniężnej EBC, którzy mogą wezwać bank do przedłużenia serii podwyżek stóp o 50 punktów bazowych do co najmniej drugiego kwartału br. Prezes EBC, Christine Lagarde, sugerowała, iż rosnące ceny żywności uniemożliwią spadek inflacji w prosty sposób i iż może być potrzeba będzie kolejnych podwyżek stóp następujących po podwyżkach tego miesiąca.

Wzrost inflacji bazowej w strefie euro w lutym utrzymuje presję na EBC – https://t.co/E9hcI6iL0Z

— Investing.com Polska 🇵🇱 (@InvestingPoland) March 2, 2023

Koszty obsługi niemieckiego długu spadły nieznacznie do 3,18% po publikacji nowych szacunków, co wskazuje, iż niektórzy inwestorzy spodziewali się jednak wysokiej inflacji. przez cały czas pozostają one jednak o ponad 50% wyższe niż w grudniu. EBC podniósł już stopy procentowe o 3 pkt proc. od zeszłego lata, a rynki finansowe zaczynają wyceniać skok w stopie depozytowej banku do poziomu 4% w późniejszym terminie, co byłoby wyższym poziomem niż szczyt z 2001 roku wynoszący 3,75%.

Zbliżamy się na rynku pomału z oczekiwaniami co do stóp EBC do czterech proc. i absolutnie nic się nie dzieje z długiem peryferiów. Na obecnej inflacji zyskuje chyba tylko framework instytucjonalny EZ i strefa euro jako unia walutowa, która zdaje właśnie egzamin dojrzałości.

— Wojtek Stepien (@wstepien_) March 2, 2023

Członkowie Rady Prezesów EBC zgodzili się na początku lutego, iż „jest zdecydowanie za wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo” w walce z inflacją; są to słowa zaprotokołowane i opublikowane we czwartek. Roczna stopa inflacji wzrosła w połowie państw które tworzą 20-członkową strefę jednej waluty, przy czym inflacja wzrosła choćby o 20% w krajach takich jak Łotwa. Inflacja była wyższa też w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Ceny żywności, alkoholu i tytoniu w strefie euro wzrosły o 15% w lutym, co jest ich najszybszym tempem wzrostu w historii, podczas gdy wzrost cen energii zwolnił do 13,7 proc.

Dyrektorzy EBC niezadowoleni z dotychczasowych działań

Wspomniany wcześniej protokół ze spotkań prezesów Europejskiego Banku Centralnego wskazuje na wyraźne zamiary podwyższania stóp procentowych poza marcowym posiedzeniem. Bank jest optymistycznie nastawiony do odporności gospodarki całej strefy euro, ale ostrożnie podchodzi do wcześniejszego ogłaszania zwycięstwa w zakresie ryzyka inflacyjnego. EBC obawia się wzrostu wynagrodzeń i wyższej niż oczekiwano inflacji bazowej, co stanowi podstawę dla przyszłych działań banku centralnego.

Mimo pewnych różnic w poglądach między członkami EBC na temat skupiania się na inflacji bazowej, protokół pokazuje, iż panuje konsensus aby kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych. Bank uznał też, iż obawy przed zbytnim zaostrzaniem polityki pieniężnej są przedwczesne.

#inflacja bazowa w UE mocno w górę. Do tego #EBC redukuje bilans, czyli mamy zacieśnienie ilościowe (QT). Niefajnie dla akcji… pic.twitter.com/aBY1iZML5t

— PPCG_Stock (@PPCG_Stock) March 2, 2023

Patrząc w przyszłość na nadchodzące marcowe spotkanie decydentów nie przewiduje się raczej znaczącej zmiany na tle makroekonomicznym. Kolejna podwyżka o 50 punktów bazowych wydaje się pewna.

Po marcowym posiedzeniu EBC będzie prawdopodobnie wkraczać na niepewny grunt, jako iż kolejne podwyżki stóp procentowych niekoniecznie będą cieszyć się tym samym poparciem w Rady. Wynika to z tego, iż zbyt agresywne zaostrzenie stóp procentowych zwiększa ryzyko negatywnych skutków dla gospodarki.

Według analityków EBC może wstrzymać swój cykl podwyżek po dwóch dodatkowych podwyżkach stóp w maju i czerwcu, a następnie nastąpi dłuższy okres oczekiwania i obserwacji rynku. Ta kompromisowa opcja wciąż wyniosłaby jednak stopy procentowe w strefie euro do poziomu bliskiego historycznych maksimów.

Idź do oryginalnego materiału