Inflacja w strefie euro nie odpuszcza. Jest jeden główny winowajca

4 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Inflacja w strefie euro znów przyspieszyła, chociaż we wrześniu znalazła się poniżej celu Europejskiego Banku Centralnego. Według wstępnego szacunku Eurostatu, dynamika wzrostu cen konsumenckich w eurozonie w październiku wyniosła 2 proc. rok do roku (dokładnie tyle wynosi cel inflacyjny EBC) wobec 1,7 proc. we wrześniu.


Najmocniej w październiku w strefie euro rosły ceny usług - wzrost wyniósł 3,9 proc. rdr, tyle samo, co we wrześniu.


Uporczywa inflacja usług w strefie euro


O tym, iż EBC pilnie obserwuje ceny usług, mówiła już we wrześniu prezes tej instytucji Christine Lagarde. "Inflacja usług jest komponentem, na który patrzymy bardzo uważnie" - mówiła, wskazując, iż EBC widzi, iż wzrost płac w strefie euro jest na ścieżce spadkowej (usługi są bardzo wrażliwe na wzrost płac).Reklama


Z odczytu Eurostatu dowidujemy się również, iż ceny żywności, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych rosły o 2,9 proc. rdr (drugie najwyższe tempo wśród składowych odczytu) wobec 2,4 proc. we wrześniu. Ceny dóbr przemysłowych wzrosły o 0,5 proc. rdr (0,4 proc. we wrześniu).


Ceny energii natomiast zniżkowały, choć nie tak mocno, jak miesiąc wcześniej - w październiku spadły one o 4,6 proc. rdr, podczas gdy we wrześniu ujemna dynamika wyniosła 6,1 proc.
W ujęciu miesiąc do miesiąca, ceny dób i usług konsumenckich w strefie euro wzrosły o 0,3 proc.
Eurostat mierzy tzw. inflację HICP, czyli zharmonizowany indeks cen konsumenckich. Od inflacji CPI, którą mierzy polski Główny Urząd Statystyczny, wskaźnik ten odróżnia skład koszyka dóbr i usług. Metodologia Eurostatu jest ujednolicona dla całej Unii Europejskiej.


Inflacja w strefie euro. Najmocniej rosły ceny w Belgii


Spośród państw strefy euro najwyższą dynamikę inflacji w październiku odnotowano w Belgii (4,7 proc. rdr). W nieco słabszym tempie rosły ceny w Estonii (4,5 proc.). Trzeci najwyższy wskaźnik inflacji (3,5 proc.) miały Chorwacja i Słowacja.
Na drugim biegunie jest Słowenia, gdzie wskaźnik inflacji w październiku wyniósł 0 proc. (ceny nie wzrosły w ujęciu rdr). Z kolei na Litwie i w Irlandii odnotowano 0,1-procentowy wzrost cen.
We wrześniu inflacja w strefie euro znalazła się poniżej celu EBC po raz pierwszy od ponad trzech lat. jeżeli chodzi o konsensus prognoz przed dzisiejszym odczytem, to wskazywał on na wzrost indeksu HICP do 1,9 proc. rdr. Jednak, zdaniem ekonomistów Banku Millennium, "dane o HICP pomimo spodziewanego wzrostu nie powinny zmienić oceny, iż proces dezinflacji w strefie euro trwa i ma się nieźle".
Idź do oryginalnego materiału