W ostatnich miesiącach inflacja w Turcji była jednym z głównych tematów debaty gospodarczej na arenie międzynarodowej. Walka z rosnącymi cenami i polityka monetarna, która ma na celu kontrolowanie inflacji, spotkała się z szerokim zainteresowaniem, szczególnie ze strony instytucji takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oraz Europejski Bank Centralny (EBC). Ostatnie wydarzenia i wypowiedzi ekspertów jasno wskazują, iż Turcja poczyniła znaczące postępy w walce z inflacją, jednak przez cały czas pozostają wyzwania do pokonania.
Spis treści
Inflacja w Turcji. Imponujące wyniki Turcji według MFW
Podczas dorocznych spotkań MFW w Waszyngtonie, dyrektor Departamentu Europejskiego tej instytucji, Alfred Kammer, wyraził swoje uznanie dla działań tureckich decydentów gospodarczych, zauważając, iż restrykcyjna polityka pieniężna wprowadzona przez rząd Turcji przyniosła oczekiwane rezultaty.
– „Agencja finansowa była bardzo pozytywnie zaskoczona zmianą polityki pieniężnej w Turcji od zeszłego roku” – powiedział Kammer. Zmiany te obejmują m.in. podniesienie stóp procentowych i zaostrzenie polityki monetarnej, które miały na celu zahamowanie inflacji. Kammer podkreślił, iż „zmiana polityki przyniosła dwa główne rezultaty – znacznie zmniejszone ryzyko kryzysu oraz inflację, która w tej chwili podąża w dół”.
Ekspert MFW zaznaczył również, iż te osiągnięcia wynikają z wprowadzenia surowych środków finansowych, które miały na celu ochronę tureckiej gospodarki przed dalszym wzrostem cen oraz ryzykiem destabilizacji finansowej.
– „Są to dwa ogromne osiągnięcia tej zmiany polityki, które nastąpiły w związku z naszymi zaleceniami” – powiedział podczas konferencji prasowej dotyczącej Regionalnych Perspektyw Gospodarczych dla Europy. Jednak, pomimo dotychczasowych sukcesów, Kammer zaznaczył, iż walka z inflacją w Turcji jeszcze się nie zakończyła. – „Turcja nie wygrała jeszcze tej walki, co oznacza, iż restrykcyjna polityka pieniężna musi być utrzymana, i byłoby przedwczesne zmniejszanie jej surowości”.
Inflacja w Turcji. Potrzeba dalszych działań w walce z inflacją
Zdaniem Kammera, Turcja musi kontynuować obecną politykę, aby osiągnąć pełen sukces w walce z inflacją. Ekspert MFW zaznaczył również, iż jednym z kluczowych problemów, które przyczyniły się do rosnącej inflacji, były podwyżki płacy minimalnej. Według niego, były one oparte na historycznych danych inflacyjnych, co w konsekwencji napędzało dalszy wzrost cen.
– „Jednym z problemów w Turcji, związanym z inflacją, były podwyżki płacy minimalnej, które opierały się na inflacji historycznej. Potrzebujemy, aby te porozumienia dotyczące płacy minimalnej, które w tej chwili realizowane są raz w roku, miały charakter przyszłościowy, aby uniknąć drugiej rundy efektów tych środków” – dodał Kammer.
W opinii MFW, Turcja powinna również skupić się na bardziej rygorystycznych dostosowaniach fiskalnych, które pomogą w zwalczaniu inflacji oraz poprawią wiarygodność działań gospodarczych. – „Większe dostosowania fiskalne mogą pomóc na froncie inflacyjnym i wzmocnić wiarygodność wysiłków na rzecz stabilizacji gospodarki” – podkreślił.
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, Kammer pozytywnie ocenił dotychczasowe działania zespołu ekonomicznego pracującego w Turcji, uznając, iż są to „trudne czasy dla tureckiego społeczeństwa, ale jednocześnie niezbędne, aby zminimalizować ryzyko kryzysu i obniżyć inflację”.
Inflacja w Turcji. Globalny kontekst i opinie EBC
W kontekście globalnej inflacji, Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego, podkreśliła, iż inflacja na poziomie międzynarodowym zaczyna stopniowo spadać. – „Globalna inflacja ogólna ustępuje, co jest napędzane spadającymi cenami energii, normalizacją warunków dostaw oraz utrzymującą się restrykcyjną polityką pieniężną” – powiedziała Lagarde podczas dorocznego spotkania MFW.
Według Lagarde, w wyniku globalnych działań zmierzających do stabilizacji gospodarki, EBC podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych w październiku tego roku. – „Decyzja o obniżeniu stopy depozytowej – stopy, dzięki której kształtujemy politykę pieniężną – odzwierciedla zaktualizowaną ocenę perspektyw inflacji, dynamikę inflacji bazowej i siłę transmisji polityki pieniężnej” – wyjaśniła Lagarde.
Wskazała również, iż EBC utrzyma politykę stóp procentowych na restrykcyjnym poziomie tak długo, jak będzie to konieczne, aby osiągnąć średnioterminowy cel inflacyjny wynoszący 2%. We wrześniu roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 1,8%, co było nieco poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 1,9%.
Inflacja w Turcji – co dalej?
Obecne działania Turcji mające na celu walkę z inflacją, a także ich oceny przez MFW, wskazują, iż kraj ten jest na dobrej drodze do poprawy sytuacji gospodarczej. Choć wyniki są obiecujące, jak podkreślają zarówno Alfred Kammer, jak i Christine Lagarde, potrzeba dalszych restrykcyjnych działań, aby w pełni wygrać walkę z inflacją. Z jednej strony, Turcja musi kontynuować swoją politykę monetarną, a z drugiej, musi bardziej precyzyjnie dostosować politykę fiskalną oraz podejście do wynagrodzeń, aby uniknąć drugorzędnych efektów związanych z podwyżkami płac.
Inflacja w Turcji przez cały czas pozostaje wyzwaniem, ale podjęte kroki napawają optymizmem co do przyszłości tureckiej gospodarki. Dalsze utrzymywanie restrykcyjnej polityki monetarnej oraz wprowadzanie reform będzie najważniejsze dla osiągnięcia trwałej stabilności ekonomicznej i zminimalizowania ryzyka kryzysu.
AI World, Turcja /NJJ/ źródło: ANSA / Fot. Arefin Shamsul / 26.10.2024