Inflacja wprosiła się na grilla, wzrost cen w Polsce

1 rok temu

Jesteśmy w pełni sezonu grillowego. Każdego dnia setki tysięcy Polaków zbierają się by grillować swoje ulubione mięsa, ryby czy warzywa. Wśród zaproszonej rodziny i znajomych pojawił się jednak jeden nieproszony gość – inflacja. Od początku roku, wieprzowina zdrożała już o 9,5 proc, a drób – o 2 proc. W najgorszej sytuacji są wegetarianie, bo warzywa podrożały jeszcze bardziej niż mięso.

Inflacja uderza najbardziej w wegetarian

Choć inflacja spadała w czerwcu do 11,5 proc r/r, to ceny żywności w tym samym czasie wzrastały bardziej, bo aż o 17,7 proc., w tym ceny samego mięsa – o 13,6 proc. Tylko od początku roku ceny wieprzowiny, będącej najpopularniejszym mięsem na polskim grillu, wzrosły o 9,5 proc. Drób podrożał o 2 proc., a wołowina – o 1,5 proc. jeżeli ktoś wybiera na grilla kiełbasę, to wędliny podrożały o 6,2 proc. Miłośnicy ryb i owoców morza także płacą więcej, bo te zdrożały o 4,9 proc. Najbardziej inflacja uderzyła jednak w wegetarian, gdyż ceny warzyw od początku roku skoczyły aż o 16,5 proc.

Wzrosty cen w Polsce są wynikiem wzrostów cen światowych. Ceny światowe wieprzowiny wzrosły od początku roku o 26 proc. w dolarach, a po uwzględnieniu umocnienia się złotego wobec amerykańskiej waluty o 9,5 proc., oznacza to wzrost dla Polaków o 14 proc. Wzrost cen jest efektem rosnącego popytu na świecie. Wieprzowina stanowi dla wielu konsumentów na świecie alternatywę dla wołowiny, która jest w tej chwili rekordowo droga (jej cena wzrosła od początku roku o 16 proc. w dolarze i 5 proc. w złotym). Za kilogram wołowiny na rynku światowym można w tej chwili kupić aż 2,4 kg wieprzowiny, trudno się dziwić konsumentom, iż w okresie obaw dotyczących recesji wybierają taką tańsza opcję. Wpływ na wzrost cen wieprzowiny na świecie ma także rosnący popyt na nią ze strony Chin, a także pojawiające się w USA przepisy poprawiające dobrostan hodowanych zwierząt.

Jednak w tym roku, na wielu grillach podstawowym mięsem będzie drób, którego ceny na światowych rynkach spadły w dolarach o 11,8 proc. W złotówkach, jest to spadek aż o 20 proc. Choć tego spadku nie widać jeszcze w Polskich sklepach, to powinien on nastąpić w perspektywie kilku miesięcy.

Od początku roku, ceny żywca wołowego i wieprzowego wyrażone w dolarach wzrosły dwucyfrowo. Wzrosły także ceny innych mniejszych surowców żywnościowych (z naszego Indeksu Śniadaniowego eToro). W tym samym czasie Bloomberg Commodity Index (BCI), czyli szeroki indeks surowcowy, spadł o 10 proc. Surowce są w tej chwili najgorzej radzącą sobie klasą aktywów, po tym jak przez ostatnie 24 miesiące znajdowały się w czołówce najlepszych stóp zwrotu.

Jak zmieniły się ceny mięsa od początku roku w Polsce i na rynkach światowych (w PLN) [tabela]:

GUS Ceny światowe
Wieprzowina 9,5% 14,4%
Wołowina 1,5% 5,3%
Kurczak 2% -19,3%

Źródło: Źródło: GUS, Refinitive, obliczenia eToro


O autorze

Paweł Majtkowski – analityk eToro na polskim rynku, który dzieli się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.

Idź do oryginalnego materiału