Inflacja znów problemem? Co przyniesie tydzień?

1 dzień temu

Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych opublikowane w minionym tygodniu okazały się mieszane. Choć dynamika wzrostu cen w największej gospodarce świata wciąż spada – to jednak spadek ten nie sprostał oczekiwaniom inwestorów. Do końca tego roku wskaźnik inflacji może już odbijać – co to oznacza dla obniżek Fed oraz dolara amerykańskiego? Czy inflacja ponownie staje się problemem?

Zmiana sentymentu wśród członków FED

Wrześniowe dane inflacyjne nie wypadły zgodnie z oczekiwaniami Fed. Niższy odczyt inflacji głównej został zrównoważony przez wyższą inflację bazową oraz jeszcze wyższą inflację w usługach, a prognozy do końca roku wskazują na brak dalszych spadków wskaźnika. Może to stanowić argument do braku parcia na dalsze obniżki stóp procentowych Fed, jednak bazowy scenariusz rynkowy wciąż zakłada jeszcze 2 obniżki o 25 pb. w tym roku.

W minionym tygodniu poznaliśmy również tzw. “minutki” z ostatniego posiedzenia Fed. Raport potwierdził lekką zmianę sentymentu wśród członków Rezerwy, a oczekiwania na dalsze obniżki stóp procentowych w USA zmalały. Niemniej jednak, przez cały czas oczekuje się ich spadku do okolicy 3,5% w całym cyklu luzowania. Obecne prognozy dotyczące przyszłych ruchów Fed teoretycznie mogą sprzyjać dolarowi amerykańskiemu, choć biorąc pod uwagę spływające dane z gospodarki oraz listopadowe wybory prezydenckie w USA – sytuacja może się zmienić.

Obecnie, dla Wall Street ważniejsze mogą okazać się wyniki największych spółek. Początek sezonu wyników okazał się być optymistyczny – spółki finansowe w większości opublikowały lepsze dane, a uwaga inwestorów skupia się w tej chwili na raporcie Netflix. Implikowany jednodniowy ruch akcji Netflix po publikacji wyników wynosi niemal 7,4%, co może mieć niemały wpływ na wykres S&P500.

Zapraszamy na webinar Ekonomistą XTB Michałem Stajniakiem.

  • Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne?
  • Czy Fed będzie przez cały czas obniżał stopy procentowe?
  • Co dalej z wyceną USD?

OGLĄDAJ ON-LINE

Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu koronawirusa na globalną gospodarkę, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.

O prowadzącym

Michał Stajniak

Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału