Grupa inwestorów, którzy zostali poszkodowani przez nieistniejącą giełdą kryptowalut FTX, wniosła właśnie pozew zbiorowy przeciwko grupie internetowych influencerów twierdząc, iż wciskali oni niezarejestrowane papiery wartościowe swoim widzom poprzez promowanie upadłego kryptoimperium. Pozew, którego treść domaga się ponad 1 miliarda dolarów odszkodowania, został wniesiony m.in. przeciwko popularnemu influencerowi Benowi Armstrongowi znanego też jako BitBoy Crypto, twórcy z YouTube Grahamowi Stephanowi, siedmiu innym osobom oraz agencji Creators Agency.
Influencerzy z YouTube pomogli w stworzeniu imperium FTX
Według treści pozwu, „popierane i promowane” papiery wartościowe były oprocentowanymi rachunkami oferowanymi przez upadłą w listopadzie 2022 r. giełdę FTX. Ta zaś zbankrutowała przez przysłowiowy „run na bank” i dramatyczny spadek wartości jej rodzimego tokena FTT. Sytuacja ujawniła, iż FTX nie trzymało rezerw aktywów swoich klientów w stosunku 1:1, co zmusiło giełdę do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego USA.
Powodowie twierdzą, iż portal YouTube odegrał wiodącą rolę w działaniach marketingowych FTX, zauważając, iż platforma do strumieniowania wideo jest niezwykle popularna. Po upadku imperium Sama Bankmana-Frieda kilka z pozwanych osób „oczyściło swoje kanały YouTube ze wszystkich klipów wideo wspierających FTX i chwalących SBF-a” a następnie zastąpiło je nagraniami z przeprosinami.
Pozew zbiorowy jest konsolidacją innych wniesionych pozwów przeciwko giełdzie FTX, jej insiderom, ambasadorom marki i celebrytom, m.in. graczowi NFL Tomowi Brady’emu, supermodelce Gisele Bündchen, oraz komikowi Larry’emu Davidowi. Pozwani wymienieni w sprawie są rzekomo odpowiedzialni za powstałe szkody z powodu „błędnych oświadczeń i zaniechań dotyczących platformy FTX” oraz odegrania kluczowej roli w rozwoju upadłego biznesu.
Bankman-Fried został aresztowany niedługo po upadku FTX i oskarżony o szereg przestępstw finansowych, do których jednak nie przyznał się. Osoby związane z FTX, w tym Caroline Ellison i Gary Wang, przyznały się do popełnienia przestępstw związanych z upadkiem FTX i aktualnie współpracują z władzami.
Armstrong, czyli BitBoy Crypto zapewnia, iż nigdy nie otrzymał ani dolara od FTX i planuje „natychmiastowe wniesienie pozwu”. Powodowie obejmują mieszkańców Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii, a także Stanów Zjednoczonych. Proces karny Bankmana-Frieda ma się odbyć w październiku br.