ING chce, by 80% klientów z emisyjnych sektorów miało strategię dekarbonizacyjną do 2030 roku

2 tygodni temu

ING kontynuuje działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, integrując je z ogólną strategią banku oraz priorytetami zrównoważonego rozwoju i jego celem jest posiadanie do 2030 roku przez 80% klientów z sektorów emisyjnych strategii dekarbonizacyjnych, podał bank.

„Kontynuujemy działania w kierunku redukcji śladu węglowego w gospodarce własnej oraz wprowadzamy nowy plan redukcji śladu węglowego portfela, którego podstawowym elementem jest aktywny dialog z wybranymi klientami. Koncentrujemy się na współpracy z firmami z najbardziej emisyjnych sektorów. Inwestujemy w rozwój kompetencji naszych doradców, aby mogli wspierać klientów wiedzą i narzędziami, które ułatwią im wejście na ścieżkę zrównoważonego rozwoju” – powiedział prezes Brunon Bartkiewicz, cytowany w komunikacie.

Bank poszerza działania o międzysektorowy plan transformacji, którego celem jest wspieranie klientów w przejściu na bardziej zrównoważone modele biznesowe i dialog z firmami działającymi w najbardziej emisyjnych sektorach gospodarki i portfela banku. Celem jest posiadanie do 2030 roku przez 80% tych klientów strategii dekarbonizacyjnych, podano.

„W odróżnieniu od wcześniejszych działań, które koncentrowały się na wybranych sektorach, obecna inicjatywa zakłada zaangażowanie w dialog z klientami z różnych branż, które charakteryzują się wysoką emisją CO. To podejście, inspirowane podejściem promowanym przez Science Based Targets Initiative (SBTi), ma na celu wyznaczenie celów redukcji emisji oraz wsparcie klientów w ich realizacji poprzez długofalowy dialog, partnerstwo oraz dostarczanie niezbędnego finansowania, narzędzi i wiedzy. Inicjatywa ta skupia się na wsparciu klientów z segmentu średnich i dużych firm w opracowaniu i wdrożeniu strategii dekarbonizacji” – czytamy w komunikacie.

„Obieramy podejście oparte na dialogu, ponieważ wierzymy, iż to partnerska kooperacja z naszymi klientami jest kluczem do skutecznej transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jako bank mamy nie tylko obowiązek finansować, ale również aktywnie wspierać naszych klientów w ich drodze do dekarbonizacji. Nasze zaangażowanie oznacza nieustanną wymianę wiedzy, wspólne poszukiwanie najlepszych rozwiązań i tworzenie strategii, które przyniosą korzyści zarówno naszym klientom, jak i społeczeństwu” – dodała wiceprezes Joanna Erdman.

Plany transformacji stanowią element strategii biznesowej banku i przyjętych w niej zobowiązań. Cele i zasięg tego podejścia podlegać będą cyklicznemu przeglądowi w celu zwiększania udziału aktywów objętych planem redukcji emisji oraz dostosowania działań dekarbonizacyjnych banku do zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego i regulacyjnego W ten sposób bank podejmować będzie kroki w kierunku zapewnienia, aby jak największa część naszych aktywów kredytowych przyczyniała się do globalnych wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, podkreślono.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 245,36 mld zł na koniec 2023 r.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału