Innova Capital z rekordowym wynikiem. Siódmy fundusz firmy pozyskał 407 mln euro

7 miesięcy temu

Innova/7 to ostatni z funduszy firmy private equity Innova Capital. Udało się mu pobić początkowe założenia. Pozyskał łącznie 407 mln euro.

Zamknięcie siódmego funduszu firmy zbiega się w czasie z 30. rocznicą prowadzenia działalności przez Innova Capital. Pozyskanie tak dużego wsparcia jest potwierdzeniem zaufania, jakim inwestorzy darzą firmę. A mają ku temu powody. Całkowita sprzedaż funduszu Innova/5 oraz pierwsze duże wyjście z Innova/6 sprawia, iż płynność inwestujących w fundusze firmy została zachowana. Nie jest więc dużym zaskoczeniem, iż Innova/7 cieszy się tak dużym zainteresowaniem inwestorów.

Warto przeczytać: Ambitne plany Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chcą stać się centrum technologicznych jednorożców

Sukces Innova/7

Założeniem funduszu Innova/7 było pozyskanie funduszy w kwocie 350 mln euro. Osiągnięty wynik, a więc 407 mln euro nie tylko przebił pierwotne założenia, ale jest także wyższy niż docelowa maksymalna wielkość funduszu (hard cap). Tę określono na poziomie 400 mln euro. Fundusz wzbudził zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych i komercyjnych z Europy i Ameryki Północnej. Udział polskich graczy również jest wysoki i wynosi 25%.

Inwestycje w ramach środków z Innova/7 koncentrują się na trzech docelowych obszarach — usługach biznesowych i finansowych, przemyśle oraz na konsumentach i stylu życia. Do ostatniego sektora zalicza się również projekty związane z opieką zdrowotną. Priorytetowo traktowane są wszystkie projekty związane z cyfryzacją i integracją nowoczesnych technologii w każdym z podanych sektorów.

Intensywny czas Innova Capital

Firma ma już za sobą pierwszą inwestycję w ramach funduszu Innova/7. W jej ramach w maju 2023 przejęto rumuńskiego dostawcę usług płatniczych — firmę NETOPIA. Kolejnymi działaniami było finansowanie udzielone firmie R-GOL, będącej dystrybutorem artykułów piłkarskich wielu marek na rynkach europejskich. Oprócz tego zainwestowano również w dostawcę systemów bram i manipulacyjnych EMI oraz producenta płyt drewnopochodnych Pfleiderer Polska. Beneficjentem funduszu została również firma CloudFerro, która dostarcza usługi chmurowe dla podmiotów sektora kosmicznego.

Prężne inwestycje poczyniły również ostatnio spółki portfelowe Innova Capital. Jeden z najnowszych nabytków, a więc Grupa EMI zakupiła rumuńską firmę Kadra. W branży kosmetycznej Bielenda dokonała przejęcia marek Tołpa i właściciela marki Miya Cosmetics.

Zarządzający funduszem nie spodziewają się jednak utrzymania aż tak dużego tempa wzrostu w dalszej części roku. Zakładają przeprowadzenie w nim jeszcze trzech lub czterech akwizycji. Kto wie jednak, czy podobnie jak w przypadku założeń dotyczących maksymalnego kapitału Innova/7, również i w tym przypadku rzeczywistość przebije oczekiwania założycieli.

Warto przeczytać: Trzeci nabór o finansowanie FENG dla funduszy venture capital. PFR Ventures podało datę

Idź do oryginalnego materiału