Instrumenty Finansowe UE na Radzie ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców

instrumentyfinansoweue.gov.pl 1 tydzień temu

21 stycznia br. w Warszawie odbyło się zebranie plenarne Rady Związku Banków Polskich ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców w którym dokonano wyboru nowych władz Rady, prezentacja prognoz kredytowych oraz Instrumentów Finansowych na nadchodzący rok.

Fot. KPK

KPK zaprezentował ofertę współpracy dla rynku finansowego w ramach Instrumentów Finansowych UE. W części merytorycznej spotkania Przedstawiciel KPK Marek Ulman- Koordynator w Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych UE zaprezentował prognozy i ofertę współpracy.

„Z informacji przekazywanych przez rynek wynika, iż można się spodziewać, iż w rozpoczętym roku pełną parą ruszą instrumenty finansowe wszystkich krajowych pośredników finansowych UE, którzy do końca ubiegłego roku podpisali umowy w ramach programów centralnie zarządzanych przez Komisję Europejską w Polsce. Szacujemy, iż w tym roku na rynek trafi 2,5 mld zł które trafią do ponad 12 tys. beneficjentów”- powiedział Marek Ulman, Koordynator w Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

W dyskusji towarzyszącej prezentacjom aktywny udział wziął także Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych UE.

„Apelujemy do banków o dynamiczną dystrybucję środków z Instrumentów Finansowych UE, w szczególności z InvestEU, ponieważ w tym roku planowany jest przegląd KPO i pojawi się realna szansa na zasilenie budżetów krajowych pośredników finansowych tego programu. Warunkiem koniecznym powodzenia takiej operacji będzie znaczący stopień wykorzystania wcześniej zakontraktowanych środków bezpośrednio z InvestEU”– apelował Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Fot.: Arkadiusz Lewicki, Dyrektor KPK ds. IF PUE

W spotkaniu wziął również udział Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jako partner banków w programach UE- Pan dr Kamil Pruchnik Senior Regional Representative.

Dr Kamil Pruchnik, Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI)

„Europejski Fundusz Inwestycyjny jest głównym partnerem Komisji Europejskiej w sprawie realizacji InvestEU z polskim sektorem bankowym. W nadchodzącym roku wspólnie z KPK będziemy nie tylko wspierać polskie banki w realizacji już umówionych instrumentów, ale przez cały czas będziemy otwarci na nowe interesujące pomysły polskiego rynku finansowego w ramach InvestEU – powiedział dr Kamil Pruchnik, Senior Regional Representative, Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

Po prezentacjach odbyła się żywiołowa dyskusja.

Fot.: prof. Marta Postuła, Pierwsza Wiceprezes Zarządu BGK
Fot.: Krzysztof Kokot, Wiceprezes BPS

Rada zrzesza 42 banki komercyjne i spółdzielcze szczególnie zaangażowane w mikro małych i średnich przedsiębiorców, ponieważ w roku 2024r. w polskim sektorze bankowym nastąpiło wiele zmian. Zebranie było inauguracyjnym spotkaniem nowych Wiceprezesów i Dyrektorów Zarządzających obszarem MŚP. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób. W skład nowych władz Rady wybrano m.in.: Przewodniczącego Rady dr Marka Radzikowskiego (Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA), zaś na Wiceprzewodnicząca Rady- Ewelinę Pałubicką (Wiceprezes Zarządu SGB Banku SA).

Do 11 osobowego Prezydium Rady zostali także jednogłośnie wybrani:

  • prof. Marta Postuła (Pierwsza Wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego),
  • Robert Sochacki (Wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA),
  • Ewa Łuniewska (Wiceprezes Zarządu ING Banku),
  • Agnieszka Wolska (Wiceprezes Zarządu BNP Paribas Polska SA),
  • Magdalena Proga-Stępień (Członek Zarządu Santander Banku Polska SA),
  • Michał Należyty (Wiceprezes Zarządu Banku BOŚ SA,
  • Krzysztof Kokot (Wiceprezes Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości SA),
  • Krzysztof Karwowski, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie)
Fot. KPK

Kontakt:

Więcej informacji na temat wsparcia unijnych programów finansowych oraz współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów UE można uzyskać, kontaktując się pod adresem: [email protected]

Idź do oryginalnego materiału