Instrumenty pochodne na Bitcoinie wskazują na dalszy wzrost kursu
Cena Bitcoina porusza się w trendzie bocznym i utrzymuje się na poziomie blisko 28 000 USD. Jednak brak szortów wykorzystujących marżę i znaczniki kontraktów terminowych są wskaźnikiem byczym.
Na BTC dominuje optymizm
Pomimo presji regulacyjnej i pogarszających się warunków makroekonomicznych Bitcoin wykazuje się byczym optymizmem, utrzymując się w pobliżu 28 000 USD w ostatnim tygodniu. Co więcej, profesjonalni traderzy utrzymywali lewarowane długie pozycje na marży i na rynkach kontraktów terminowych, co wskazuje na siłę BTC.
Na froncie regulacyjnym, 4 kwietnia, Senacka Komisja ds. Biznesu i Handlu w Teksasie zgodziła się usunąć zachęty dla górników działających w stanowym środowisku regulacyjnym. jeżeli zostanie przyjęta, ustawa ograniczy rekompensatę za zmniejszenie obciążenia sieci energetycznej Teksasu w sytuacjach awaryjnych.
Wobec podwyżek stóp ryzyko recesji rośnie
Ryzyko wystąpienia recesji w Stanach Zjednoczonych wzrosło. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 25 marca została skorygowana do 246 000, czyli o 48 000 więcej niż w pierwszym raporcie.
Ponadto Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), stwierdziła 6 kwietnia, iż gospodarki USA i Europy powinny przez cały czas walczyć, ponieważ wyższe stopy procentowe wpływają na popyt.
Jeśli chodzi o kryzys bankowy, Georgieva poradziła bankom centralnym, aby przez cały czas podnosiły stopy procentowe, dodając:
„Utrzymują się obawy dotyczące słabych punktów, które mogą być ukryte, nie tylko w bankach, ale także w podmiotach niebędących bankami — teraz nie czas na samozadowolenie”.
Z drugiej strony, 6 kwietnia prezes Rezerwy Federalnej z St. Louis, James Bullard, bagatelizował obawy dotyczące wpływu napięć finansowych na gospodarkę. Bullard stwierdził, iż reakcja Fed na słabość sektora bankowego była „szybka i odpowiednia”, a „polityka pieniężna może przez cały czas wywierać presję na obniżenie inflacji”.
Przyjrzyjmy się wskaźnikom instrumentów pochodnych, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób profesjonalni inwestorzy są pozycjonowani w obecnych warunkach rynkowych.
Instrumenty pochodne na BTC odzwierciedlają neutralne nastroje traderów
Rynki depozytowe zapewniają wgląd w pozycję profesjonalnych traderów, ponieważ umożliwiają inwestorom pożyczanie kryptowaluty w celu lewarowania ich pozycji.
Na przykład można zwiększyć ekspozycję, pożyczając stablecoiny i kupując Bitcoina. Z drugiej strony pożyczkobiorcy Bitcoinów mogą zajmować tylko krótkie pozycje przeciwko wzrostowi kursu pary BTC/USD.
Powyższy wykres pokazuje, iż wskaźnik depozytu zabezpieczającego inwestorów OKX utrzymywał się na poziomie blisko 28x na korzyść pozycji długich BTC w ciągu ostatniego tygodnia. Gdyby „wieloryby” i animatorzy rynku dostrzegli zwiększone ryzyko korekty ceny, pożyczyliby Bitcoina, powodując spadek wskaźnika poniżej 20x.
Stosunek długich do krótkich pozycji netto największych traderów nie obejmuje efektów zewnętrznych, które mogły mieć wyłącznie wpływ na rynki depozytów zabezpieczających. Analitycy mogą lepiej zrozumieć, czy profesjonalni handlowcy skłaniają się ku wzrostowi czy spadkowi, poprzez agregację pozycji na miejscu, wieczystych i kwartalnych kontraktach terminowych futures.
Ponieważ istnieją pewne różnice metodologiczne między różnymi giełdami, klienci powinni skupić się na zmianach, a nie na liczbach bezwzględnych.
Między 1 kwietnia a 7 kwietnia stosunek pozycji długich do krótkich na Binance nieznacznie spadł z 1,17 do 1,09. Tymczasem na giełdzie Huobi stosunek pozycji długich do pozycji krótkich u najlepszych traderów od 18 marca wynosił blisko 1,0. Dokładniej rzecz biorąc, stosunek ten spadł z 1,00 1 kwietnia do 0,95 7 kwietnia. I jest względna równowaga między pozycjami długimi i krótkimi.
Wreszcie „wieloryby” na OKX prezentują zupełnie inny schemat. Wskaźnik spadł z 1,25 w dniu 3 kwietnia do najniższego poziomu 0,69 w dniu 5 kwietnia, silnie faworyzując szorty netto. Traderzy ci odwrócili ten trend. Zaczęli agresywnie kupuwać Bitcoina z wykorzystaniem dźwigni finansowej. I przez ostatnie dwa dni, stosunek pozycji długich do krótkich powrócił do poziomu 0,97.
Brak szortów Bitcoin jest wskaźnikiem wzrostów
Zasadniczo zarówno marża na Bitcoinie, jak i rynki kontraktów terminowych są w tej chwili neutralne, co należy interpretować pozytywnie. Należy uwzględnić sytuację, iż cena Bitcoin wzrosła o 41,5% między 10 marca a 20 marca, utrzymując poziom 28 000 USD.
Zawiadomienie SEC przeciwko Coinbase w dniu 22 marca spowodowało ogromną niepewność regulacyjną spowodowaną. Jednak brak krótkich transakcji wykorzystujących marżę i rynki kontraktów terminowych sprzyja w tej chwili dalszemu wzrostowi cen.
O ile kryzys gospodarczy nie rozwinie się szybciej niż oczekiwano, inflacja pozostanie głównym zmartwieniem inwestorów. A okrągły kurs 28 000 USD powinien pozostać jako poziom oporu.