Integrowana Produkcja Roślin 2025 – Tyle było, a ile pieniędzy wpadnie na konto w tym roku?

3 godzin temu

Nowa kampania Ekoschematów 2025 nadchodzi, a wraz z nią zmiany w zasadach. W tym nowe stawki w ramach Integrowanej Produkcji Roślin (IP). Zobaczmy, jak było do tej pory i co czeka rolników prowadzących produkcję rolną w systemie integrowanej produkcji roślin w 2025 roku?

Czy odrębne dla każdej z grup upraw stawki wpłyną na wysokość dotacji za IP? Czy zainteresowanie rolników tą interwencją zmieni się? Sprawdzamy.

Stawki za Integrowaną Produkcję Roślin w 2025 roku

Dotychczas w ramach Integrowanej Produkcji Roślin obowiązywała jednolita stawka ryczałtowa dla wszystkich grup upraw. W 2023 roku wynosiła ona 1363,77 zł za hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do płatności. Ciut więcej niż stawka proponowana (292,13 euro/ha, czyli 1352 zł).

W 2024 roku nastąpiła już redukcja stawki dla płatności do 818,92 zł/ha, w ramach dopłaty bezpośredniej do integrowanej produkcji roślin (stawka projektowana 810,96 zł/ha).

Powodem różnicy w wysokości stawek za IP w latach 2023-2024 były m.in.:

  • Zwiększona w roku ubiegłym liczba realizacji ekoschematów w gospodarstwie;
  • Kurs wymiany euro o 7,5% niższy niż w 2023 roku (na dzień 30.09.2024 r. kurs wymiany wyniósł 4,2788 zł za euro).

Limit środków na Integrowaną Produkcję Roślin w 2025 roku

W 2025 roku limit środków publicznych na ekoschemat Integrowana Produkcja Roślin został ustalony na 35,52 mln PLN. istotną zmianą jest wprowadzenie odrębnych stawek płatności dla poszczególnych grup upraw w ramach interwencji. Co w efekcie może wpłynąć na wysokość dotacji, jaką rolnicy otrzymają za realizację ekoschematu.

Nowe zasady płatności dla IP: Grupy upraw i limity powierzchni

Płatność roczna w ramach ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin będzie przyznawana na powierzchnię upraw w następujących grupach:

  • Uprawy sadownicze;
  • Uprawy jagodowe;
  • Uprawy rolnicze;
  • Uprawy warzyw.

Wszystkie uprawy muszą spełniać wymagania dotyczące systemu Integrowanej Produkcji Roślin i posiadać certyfikację od odpowiedniego podmiotu. Co ważne, w 2025 roku wprowadzony zostanie również limit powierzchni na jedno gospodarstwo, wynoszący 300 ha.

Ponadto ograniczenie powierzchni w ekoschematach 2025 obejmie wszystkie interwencje, praktyki i warianty, jakie rolnik będzie realizował w swoim gospodarstwie. Za wyjątkiem Retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych.

Stawki (proponowane) dla grup upraw integrowanej produkcji roślin w 2025 roku

Jakie wsparcie za Integrowaną Produkcję Roślin przewidziano na 2025 rok? Przedstawiamy szacunkowe stawki dla poszczególnych grup upraw:

  • Uprawy rolnicze (polowe): około 146,07 EUR/ha (ok. 74,80% stawki wyliczonej przez IERiGŻ);
  • Uprawy sadownicze: około 342,70 EUR/ha;
  • Uprawy jagodowe: około 309,21 EUR/ha;
  • Uprawy warzyw: około 309,21 EU/ha.

Stawki te uwzględniają koszty produkcji, pracochłonność oraz wymagane działania i czynności dla każdej grupy upraw.

Dla upraw sadowniczych, jagodowych i warzyw przewidziano pełną rekompensatę utraconych dochodów oraz dodatkowych kosztów związanych z realizacją wymagań ekoschematu. Podczas, gdy dla upraw rolniczych stawka stanowi częściową rekompensatę.

Zmniejszenie stawek w 2025 roku za IP w razie większego zainteresowania

Warto również pamiętać, iż w przypadku większego zainteresowania ekoschematem Integrowana produkcja roślin, faktyczne stawki mogą zostać zmniejszone.

Podsumowanie

W 2025 roku Integrowana Produkcja Roślin (IP) wchodzi w nową fazę. Zmiany w stawkach, grupach upraw, limitach powierzchni będą miały duży wpływ na wybór ekoschematów, które rolnik zdecyduje się realizować. Ponadto wyższe stawki dla niektórych grup upraw w ramach IP mogą zwiększyć konkurencję. A w efekcie obniżyć ich wysokość, jeżeli liczba wniosków przekroczy zaplanowany limit.

Źródła: gov.pl

Idź do oryginalnego materiału