Inwestorzy Ethereum stawiają na staking. Większość osiąga zysk mimo spadków ceny ETH

cryps.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Ethereum


Staking Ethereum to przez cały czas ważne źródło dochodu inwestorów na rynku kryptowalut. Potwierdzają to dane z nowej analizy IntoTheBlock.


  • Staking Ethereum pozwala inwestorom zarabiać mimo braku wzrostów.
  • Liderem rynku stakingu pozostaje Lido oraz scentralizowane giełdy.

Ethereum pozwala zarobić – i to mimo braku wzrostów

8 października firma zajmująca się analityką, IntoTheBlock, poinformowała, iż poziom ​​stakingu Ethereum wzrósł w tym roku o 5,1%.

Staking przejął już 28,89% całkowitej podaży ETH (w porównaniu z 23,8% w styczniu br.).

Dune Analytics wskazuje na coś jeszcze innego: w poolach stakingowych Ethereum znajduje się dziś około 37,79 miliona etherów o wartości około 84,8 miliarda USD.

I kolejna interesująca informacja – znów od IntoTheBlock – 15,3% ETH w poolach stakingowych zostało zablokowane na co najmniej trzy lata! Czyli nie wrócą na rynek co najmniej przez kolejny rok.

Wszystko dzieje się w czasie, gdy kurs ETH nie rośnie w jakiś spektakularny sposób. Jeden ether kosztuje dziś 2438 USD, czyli niemal tyle samo co wczoraj i 1,9% tydzień temu.

Ta ostatnia informacja jest o tyle ważna, iż z danych Dune Analytics wynika także, iż około 60% stake’ująych osiąga dzięki emisji ETH zysk. W kontekście małych ruchów na giełdzie oznacza to, iż lepiej stake’ować ether niż nim obracać na rynku.

Źródło: Dune Analytics

Liderzy rynku

Liderem rynku pozostaje Lido – platforma służąca do stakingu, która ma największy udział w branży. Pomaga stake’ować aż 9,7 mln ETH, których wartość szacuje się na około 24 miliardy USD.

Spośród scentralizowanych dostawców stakingu warto wyróżnić giełdę Coinbase (11% całkowitego udziału w rynku i ponad 4 miliony ETH), Binance (udział 4,75%, czyli 1,6 miliona ETH) czy mniejsze platformy, takie jak: Ether.fi, Kiln, Figment i Kraken. Łącznie scentralizowane giełdy stoją za 18,5% rynku stakingu Ethereum.

Źródło: Dune Analytics

Niedawno współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin zasugerował obniżenie minimalnego wymogu dot. ilości ETH.

Miałoby to oznaczać w praktyce, iż wymóg spadnie z obecnych 36 ETH do 24 lub choćby 16 ETH. To zaś przełoży się na spadek centralizacji i zaprosi na to poletko większą liczbę stake’ujących.

Idź do oryginalnego materiału