Inwestorzy słabo wierzą w rajd świętego Mikołaja na szerokim rynku – poza Liskiem
Słabość globalnych rynków finansowych zaprogramowana przez Fed w zeszłym tygodniu przez cały czas wpływała na ceny aktywów w poniedziałek, przy czym zarówno kryptowaluty, jak i rynki tradycyjne spadały przez cały dzień handlowy, ponieważ inwestorzy prawie zaakceptowali fakt, iż w 2022 r. może nie być rajdu Świętego Mikołaja.
Prawie zaakceptowali bo z brakiem świetego Mikołaja niezwykle ciężko jest się pogodzić co od wtorku rana widać. Bitcoin rośnie o ponad 2 % i jest szansa, iż wzrost utrzyma się do końca dnia. Ale czy to jest rajd ?
Po tygodniowych spadkach na giełdach, S&P, Dow i Nasdaq rozpoczęły ostatni pełny tydzień handlowy 2022 roku na niepewnych podstawach, z tendencją spadkową do zamknięcia dnia na minusie odpowiednio: 0,90%, 0,49% i 1,49 %.
Dane z TradingView pokazują, iż po utrzymywaniu się powyżej 16 700 USD przez większą część poranka, niedźwiedzie Bitcoina pokonały byki i spadły na największej kryptowalucie do dziennego minimum na poziomie 16 520 USD, zanim przybyły bycze wzmocnienia, które podbiły cenę powyżej 16 600 USD a we wtorek rano do 16800 USD.
Starszy analityk techniczny Kitco, Jim Wyckoff, wspomniał o poniedziałkowej słabości BTC w swojej codziennej aktualizacji Bitcoina, zauważając, iż „silna presja sprzedaży pod koniec zeszłego tygodnia [zanegowała] trend wzrostowy cen na wykresie dziennym”.
W wyniku dzisiejszego ruchu spadkowego „byki straciły ogólną krótkoterminową przewagę techniczną, a niedźwiedzie mają teraz trochę rozpędu po swojej stronie” – powiedział Wyckoff.
Wtorek jest nieco bardziej optymistyczny ale czy jest szansa na rajd św. Mikołaja na szerokim rynku ? Chyba nie.
Bitcoin miał ciężki tydzień
Ostatni tydzień dla głównej kryptowaluty był trudny i nieudany.
„Kurs BTC dokonał ponownego testu ostatnich dołków, po którym nastąpiła silna reakcja”, „Jednak dopóki cena znajduje się poniżej niskiego zakresu, są szanse, iż zejdziemy dużo głębiej w oparciu o termin tygodniowy”.
Rynek oczekuje aby Bitcoin znalazł się w pobliżu 10 000 USD – 12 000 USD. jeżeli tak się stanie poziom ten będzie służył jako silne wsparcie. Do tych zakresów cenowych wcale nie będzie łatwo zjechać Bitcoinowi i „wiele musi się wydarzyć, aby przesunąć cenę w stronę tej strefy 10-12 000 USD, ponieważ wciąż mamy kilka silnych poziomów wsparcia w niższych ramach czasowych ”.
Spojrzenie na czterogodzinny wykres Bitcoina pokazuje, iż największa kryptowaluta handlowana jest w przedziale od 15 600 USD do 18 200 USD, pomiędzy którymi oscylowała podczas ogłoszenia podwyżki stóp w zeszłym tygodniu przez prezesa Fed Jerome’a Powella.
„To spowodowało, iż cena idealnie wypełniła [lukę wartości godziwej] do 16,5 tys. USD. W związku z tym spodziewamy się odbicia w kierunku 17,2-17,5 tys. USD, zanim osiągniemy niższy szczyt w tej strefie” – powiedzieli specjaliści Eight Global.
„Gdyby to rzeczywiście potoczyło się w ten sposób, spodziewamy się, iż cena znajdzie wsparcie na pierwszym poziomie wsparcia około 16,1-16,3 tys.
Trudna sytuacja na rynku altcoinów
Zmagania stojące przed rynkiem kryptograficznym zostały podkreślone przez słabe wyniki altcoinów, ponieważ choćby stablecoiny były w handlowane w poniedziałek na minusie.
Mimo to kilka walut cyfrowych zdołało odnotować pozytywne zyski w ciągu dnia pomimo powszechnej słabości. Voyager (VGX), zyskał 23,2% po ujawnieniu, iż giełda kryptowalut Binance US kupi jego aktywa za 1,022 miliarda, wzrost o 17,31% zanotował BinaryX (BNX) i wzrost o ,45% zaliczył XDC Network (XDC ).
We wtorek rano silne wzrosty notuje Lisk LSK, który w zyskiwał w godzinach rannych ponad 70 % w stosunku do swojej wczorajszej ceny. I ten swój krótki rajd świętego Mikołaja zaliczył wzorowo.
Ogólna kapitalizacja rynkowa kryptowaluty wynosi w tej chwili 799 miliardów dolarów, a wskaźnik dominacji Bitcoina wynosi 40%.