Inwestorzy coraz częściej zwracają się w stronę złota jako bezpiecznej przystani w niepewnych czasach. Według prognoz Citi, cena złota może osiągnąć choćby 3000 dolarów za uncję, co przyciąga uwagę zarówno doświadczonych inwestorów, jak i tych nowych na rynku.
„Załamanie” – w taki sposób komentowali mocne spadki indeksów giełdowych po ataku dronów irańskich na teren Izraela analitycy XTB. Oczywiście to co się dzieje w tej chwili na Bliskim Wschodzie, jest tylko jednym z przykładów bardzo wysokiego poziomu napięć na świecie.
Inwestorzy z całego świata bacznie obserwują również postępy Rosji w wojnie na Ukrainie oraz sytuację wokół Tajwanu. Napięcia geopolityczne są niepokojące dla rynku akcji. Jednak niektóre aktywa radzą sobie w takim środowisku nadzwyczaj dobrze. Jednym z chyba najlepszych przykładów jest złoto.
W ciągu zaledwie kilku ostatnich tygodni cena jednej uncji złota urosła w ostatnim czasie z 8 tys. zł do 9.7 tys. zł. Mówimy więc o gigantycznym wzroście na poziomie ponad 21%! Wszystko to w mniej niż 2 miesiące. Takiej sytuacji nie mieliśmy na rynku złota od bardzo dawna.
Cena jednej uncji złota wyrażona w polskiej walucie – dane za ostatnie 5 lat
Co wpływa na wzrost cen złota?
Nie tylko niepokoje wojenne podniosły ceny złota. Duże znacznie, chociaż mniejsze ma również oczekiwane przez inwestorów luzowanie polityki monetarnej przez Fed. Analitycy w tej chwili szacują, iż będziemy świadkami w tym roku dwóch obniżek stóp w USA. Zresztą raczej pod koniec roku. Obniżki standardowo przyczyniają się do umocnienia notowań złota. Inwestorzy po prostu są wtedy bardziej skłonni do lokowania środków w aktywa, które klasycznie są postrzegane jako bezpieczne zabezpieczenie przed inflacją.
Zachowanie cen złota w dolarze oraz notowania globalnych akcji za ostatnie 20 lat (stopa zwrotu jest bardzo zbliżona w obu przypadkach)
Jak mocno może jeszcze podrożeć złoto?
Pozytywnie do cen złota nastawieni są analitycy największych banków świata. Dla przykładu 3 tys. dolarów za uncję prognozują eksperci Citi Banku. „Prognozujemy 3 tys. dol. za uncję złota w ciągu najbliższych 6-18 miesięcy. Naszym zdaniem podłoga cenowa złota na rynku również wzrosła z około 1 do 2 tys. dol. za uncję”.
Ciekawy pogląd na ceny złota mają również eksperci Goldman Sachs: „Ostatnie wzrosty cen złota nie były związane z powszechnymi czynnikami makroekonomicznymi. Realne stopy procentowe, oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego i dolara nie tłumaczą, dlaczego od połowy lutego br. kurs złota umocnił się o blisko 23% z poziomu 1980 dol. za uncję do 2432 dol. Mimo to psychologia rynków w dalszym ciągu przemawia za wzrostami na tym rynku, dlatego podnosimy naszą dotychczasową prognozę dla złota z 2300 dol. do 2700 dol. za uncję do końca roku – napisali w najnowszej prognozie eksperci Goldman Sachs.
Każda akcja o wartości choćby 800 dolarów!
Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!
Obniż prowizję za wymianę o 50%!
Banki centralne dalej skupują złoto
Eksperci Goldman Sachs zauważyli jeszcze jeden interesujący czynnik mogący mieć duży wpływ na dalsze wzrosty cen złota. Chodzi o podwyższony popyt na złoty kruszec zgłaszany przez Banki Centralne z całego świata. Chodzi o to, iż Banki Centralne trzymają część swoich rezerw w złocie właśnie. Traktują je jako jedne z „najtwardszych zabezpieczeń”. Znaczenie złotego kruszcu w bilansach banków znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 20 lat.
Bardzo pomogło to notowaniom. W najbliższej przyszłości nic nie wskazuje na to, iż sytuacja ulegnie tutaj zmianie. Banki Centralne wciąż masowo skupują złoty kruszec. Tylko w zeszłym roku kupiono aż 1037 ton. kilka mniej poniżej rekordowego poziomu z 2022 roku.
Zakupy kwartalne złota poczynione przez Banki Centralne z całego świata – dane w tonach
W zakupach króluje ostatnio Narodowy Bank Centralny Chin. Państwo Środka powiększają swoje rezerwy złotem już od 17 miesięcy z rzędu. Ostatnio oficjalne dane pokazały, iż na koniec marca Chiny posiadały 72,74 mln uncji złota, w porównaniu z 72,58 mln uncji miesiąc wcześniej. Wartość rezerw kruszcu Chin wzrosła do 161,07 mld dolarów z 148,64 mld dolarów. Dlaczego akurat Chiny tak mocno stawiają na złoto ? Cóż chyba najlepszym wyjaśnieniem jest to, że sprzedają dolary.
Usuwają je ze swoich rezerw. Zamiast nich kupują złoto. Zmieniają zatem w poważny sposób całą strukturę swoich rezerw. o ile wy również tak samo jak Banki Centralne wierzycie w złoto, to gorąco polecamy nasz kompletny poradnik inwestycji w złoto fizyczne.
Procentowy udział w całkowitych rezerwach walutowych utrzymywanych w złocie Narodowego Banku Centralnego Chin
Do zarobienia,
Karol Badowski