Inwestowanie długoterminowe obniża ryzyko

10 miesięcy temu

Dane historyczne pokazują, iż wystarczy inwestować środki na amerykańskiej giełdzie przez 5 lat, by zyskać 80 proc. szanse na zyski. jeżeli będziemy utrzymywać inwestycje przez 13 lat, szanse rosną do 90 proc. Jeszcze większe szanse na zysk daje nam niemiecka giełda, mniejsze natomiast giełda w Wielkiej Brytanii. Inwestowanie długoterminowe jest jednym ze sposobów minimalizacji rynkowego ryzyka.

Inwestowanie długoterminowe ma swoje zalety

Jedną z podstawowych strategii zmniejszających ryzyko inwestowania na giełdzie jest inwestowanie długoterminowe. Wraz z upływem czasu, szanse na zarobienie na rynku znacznie się zwiększają, zgodnie ze znanym rynkowym porzekadłem „time in the market, not timing the market”. Chodzi o to, iż bardziej liczy się po prostu czas naszej obecności na rynku, niż próba znalezienia najlepszego czasu w kupno lub sprzedaż akcji.

Można to potwierdzić analizując 150-letnie wyniki amerykańskiego rynku akcji oparte wyłącznie na cenach akcji (od Roberta Shillera – bez uwzględniania dywidend), ponad 300-letnie zwroty z rynku brytyjskiego (UK All-Caps), a także 66-letnią historię niemieckiego indeksu DAX. Szanse na zarobienie pieniędzy w dowolnym roku na tych giełdach wynoszą co najmniej 60 proc. Aby uzyskać 80 proc. szansę na zysk, powinniśmy na rynku amerykańskim i niemieckim inwestować przez co najmniej 5 lat, a w Wielkiej Brytanii 7 lat. Szansa ta rośnie do 90 proc., gdy w USA będziemy na giełdzie przez 13 lat, a w Niemczech przez 12 lat. Okazuje się, iż osiągnięcie pewności zysków jest najtrudniejsze w Wielkiej Brytanii, gdzie w badanym okresie nie było żadnego okresu 20-letniego okresu lub krótszego w którym prawdopodobieństwo zysku wyniosło 90 proc. lub więcej.

Szansa na zyski USA Wielka Brytania Niemcy
80 proc. 5 lat 7 lat 5 lat
90 proc. 13 lat brak 12 lat

Źródło: eToro

Rynek wciąż ewoluuje

Warto zauważyć, iż cykle giełdowych wyników są w tej chwili krótsze, podobnie jak długość i głębokość recesji. Od 1950 r. indeks S&P 500 odnotował przeciętnie 3 spadki cen w ciągu roku w porównaniu z 7 spadkami w okresie 1875-1950. Gospodarki są mniej cykliczne, bankierzy centralni (w zdecydowanej większości) bardziej kompetentni, spółki bardziej zyskowne i napędzane rozwojem technologii.

Oczywiście w historii zdarzają się okresy, w których spadki na giełdach trwały dłużej, co wydłużało czas potrzebny do osiągnięcia zysków. Japoński Nikkei 225 potrzebował trzydziestu czterech lat, aby odzyskać swój szczyt z okresu bańki na rynku nieruchomości z 1990 roku. Indeks S&P 500 potrzebował dwudziestu dwóch lat, by odzyskać szczyt z 1929 r. – poprzedzający Wielki Kryzys, i trzynastu lat, by wzrosnąć powyżej poziomu sprzed bańki technologicznej z 2000 r. Brytyjski indeks FTSE All Share wciąż znajduje się poniżej swojego maksimum z 2018 roku. Dane historyczne wskazują jednak, iż ostatecznie ludzka przedsiębiorczość i pomysłowość zawsze przezwyciężać kryzysy przynosząc realny wzrost zysków firm, a także skumulowane zwroty na giełdzie. Pamiętajmy jednak zawsze, iż czas nie powinien więc zastępować zaangażowania inwestorów, dywersyfikacji czy równoważenia portfela.


O autorze

Paweł Majtkowski – analityk eToro na polskim rynku, który dzieli się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.

Idź do oryginalnego materiału