Inwestowanie pasywne? Darmowy gotowy plan dla wszystkich inwestora!

1 rok temu

Rośnie ostatnio moda na szkolenia z inwestowania pasywnego. Ciężko mi to zrozumieć, bo inwestowanie pasywne można sprowadzić do kilku prostych punktów. Rozumiem już choćby bardziej oferty szkoleń odnośnie inwestowania aktywnego. To prawda, iż większość inwestorów aktywnych przegrywa z inwestowaniem pasywnym. Jednocześnie w zasadzie żaden inwestor pasywny nie ma szans na pobicie szerokiego indeksu, do którego się odnosi.

Jeśli więc masz choćby 20% szans na pobicie rynku aktywnym handlem, a szkolenie z aktywnego inwestowania podniesie je do 25%, to logika stojąca za takim szkoleniem ma jeszcze jakiś sens. Zapłaciłeś w końcu za zwiększenie prawdopodobieństwa. Tymczasem inwestowanie pasywne sprowadza się do kilku prostych zasad, które można przyswoić dość szybko.

Inwestowanie pasywne? Gotowy DARMOWY plan dla wszystkich inwestora!

Inwestować w zagraniczne fundusze ETF możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do choćby 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Inwestowanie pasywne to kilka prostych zasad

W zasadzie mógłbym zamknąć ten wpis na pokazaniu wszystkim poniższego Twitta z 9 maja, ale pojawiły się pod nim komentarze zgłaszające, iż przecież przejście przez punkt pierwszy może być zbyt trudne dla laika. Jak więc wybrać taki „tani ETF od znanego dostawcy”?

Zrobię wam szkolenie z pasywnego inwestowania DARMO!

1. Znajdź tani ETF akumulujący na świat od znanego dostawcy
2. Kupuj regularnie
3. Nie loguj się i nie sprawdzaj konta
4. Powtarzaj do emerytury / celu inwestycyjnego

Koniec. Można odpuścić szkolenia w temacie. Pozdrawiam

— DNA Rynków-merytorycznie o giełdach i gospodarkach (@DnaRynkow) May 9, 2023

Muszę wyjść z założenia, iż wiesz, czym jest ETF. jeżeli nie wiesz, to na DNA jest masa materiałów tłumaczących to zagadnienie (cykl DNA funduszy ETF). Budując portfel pasywny jedyne o czym musisz pamiętać, to żeby wybrany przez Ciebie fundusz ETF był tani, akumulujący i od znanego dostawcy.

Co to znaczy „tani”? Każde inwestowanie kosztuje, fundusze ETF też pobierają opłaty. Głównie to X procent za zarządzanie w skali roku. Czasem pojawiają się jednak inne, więc to, na co powinieneś zwracać uwagę przy analizie kosztów, to tzw. TER, czyli Total Expense Ratio. Wskaźnik TER nie pokazuje co prawda zawsze wszystkich kosztów, jakie związane są z danym ETF, ale na pewno jest o wiele lepszym przybliżeniem, niż spojrzenie wyłącznie na opłatę za zarządzanie.

Dlaczego akumulujący? Sporo z dostępnych ETF to funduszy dystrybucyjne, czyli podobnie, jak niektóre akcje, będą wypłacały dywidendy na twój rachunek maklerski. To z kolei będzie wiązało się zarówno z zapłatą podatku, jak i koniecznością jego rozliczenia. Takie fundusze będą dobre w zasadzie jedynie dla osób, które nie chcą budować kapitału na przyszłość, ale chcą czerpać z tego kapitału gotówkę na bieżące wydatki. Akumulujące fundusze ETF nie wypłacają żadnych dywidend, tylko reinwestują je w aktywa. jeżeli dopiero oszczędzasz na emeryturę – chcesz ETF akumulacyjny, jeżeli chcesz żyć z odsetek, to częściowo lub w całości wybierasz dystrybucyjny.

Zostaje „znany dostawca”. W skrajnym wypadku dostawca funduszy ETF może zbankrutować (jak każda firma). Wówczas aktywa zostaną sprzedane, a gotówka rozdystrybuowana do uczestników. Efektem najczęściej będzie w takim wypadku konieczność zapłaty ewentualnego podatku i wymuszone koszty transakcyjne. Im bardziej uznany i znany dostawca, tym ten problem, który i tak jest rzadko spotykany, będzie mniejszy. Mniejsi dostawcy sprawdzą się przy inwestycjach sektorowych, ale to już bardziej domena aktywnego inwestowania. Wybierz sobie więc coś od BlackRocka, Vanguarda, Invesco, lub State Street.

Jak wybrać odpowiedni portfel dla inwestora pasywnego?

Zlokalizować interesujące Cię fundusze ETF możesz bez większych przeszkód na stronie: https://www.justetf.com/en/find-etf.html. Bez problemu ustawisz tam filtrowanie i otrzymasz gotową listę dostępnych na świecie ETF, które spełniają zadane kryteria. Później wystarczy tylko sprawdzić, czy są akurat dostępne u twojego brokera. Tutaj ukłon w stronę naszego partnera – Freedom24, gdzie dostępne są w zasadzie wszystkie istotne na świecie fundusze (otworzyć konto możesz dzięki tego linka)

We wspomnianym wyżej poście z Twittera wspomniałem, żeby był to ETF „na świat”. Faktycznie taki będzie w zupełności wystarczający dla większości inwestorów. Część z inwestorów może jednak nie być w stanie poradzić sobie z obsunięciami portfela, który składać będzie się wyłącznie z akcji. Zwłaszcza w przypadkach bessy. Nie ma jednak najmniejszego problemu z tym, żeby stworzyć gotowy portfel na całe życie składający się tylko z czterech ETF. Stawiam tezę, iż dla 99% zainteresowanych wyłącznie pasywnym inwestowaniem będzie to portfel w zupełności wystarczający.

Poniżej widać cztery różnie skonstruowane portfele: konserwatywny, zbalansowany, agresywny oraz bardzo agresywny. Mocno różnią się one udziałem konkretnych aktywów, a co za tym idzie uzyskiwaną średnioroczną stopą zwrotu. Wszystkie dane obliczone i zebrane zostały na bazie lat 1926-2019, więc jest to dość reprezentatywna próbka.

Zwracając uwagę jedynie na średnioroczną stopę zwrotu, wybór strategii wydaje się oczywisty! Portfel „bardzo agresywny” odnotował taką na poziomie 9,6%, podczas gdy portfel „zbalansowany” już niecałe 8%. Wybór wydaje się więc oczywisty. Warto jednak spojrzeć również na drugi wiersz, który prezentuje najgorszy wynik 12-miesięczny. Portfel bardzo agresywny w swoim najgorszym 12-miesięcznym okresie osunął się o prawie… 61%! Niestety sporo inwestorów ucieknie wówczas w panice z rynku.

Jak zachowuje się portfel o różnych poziomach ryzyka? (Obliczenia na bazie lat 1926 – 2019)

Odpowiednio zbalansuj więc swój portfel. Potrzebować będziesz ekspozycji na akcje z podziałem na rynki rozwinięte i rozwijające się, ekspozycji na rynek obligacji oraz, czego akurat nie ma na wykresie wyżej, ekspozycji na rynek nieruchomości. Jako inwestor nigdy nie masz pojęcia, na jaką fazę cyklu koniunkturalnego trafisz i jak długo dana faza potrwa. Tworząc portfel pasywny na cale życie, gdzie będziesz tylko regularnie dokupował każdy ETF, nie powinieneś się jednak przejmować fazami cyklu.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Plan na inwestowanie pasywne

Biorąc pod uwagę powyższe, do tego, żeby Twoje inwestowanie pasywne miało sens będziesz potrzebować akcji rynków rozwiniętych oraz rozwijających. W jednym okresie radzą sobie lepiej jedne, a w innym drugie. Dla lat 1996-1998 to rynki rozwinięte przodowały, a w latach 2005 – 2007 było zupełnie odwrotnie.

W jakich okresach rynki rozwijające się dawały lepszy zwrot od rozwiniętych?

Potrzebujesz również rynku długu, bo co do zasady jest on ujemnie skorelowany z rynkiem akcji. Tak, ostatnie dwa lata temu przeczą, ale były wyjątkowe. Co do zasady korelacja jest ujemna, co balansuje twój portfel. Tę ujemną korelację dobrze pokazuje wykres poniżej. Odpowiednie inwestowanie pasywne musi uwzględniać ten element.

90-dniowa krocząca korelacja pomiędzy 10-letnimi obligacjami USA, a indeksem S&P500

Potrzebujesz także ekspozycji na globalny rynek nieruchomości, bo porównując stopy zwrotu w różnych fazach cyklu koniunkturalnego widać, iż w czasie recesji nieruchomości spadają mniej niż akcje, a we wczesnych fazach ożywienia rosną szybciej. Skoro więc masz się nie przejmować fazami cyklu, bo w końcu inwestujesz pasywnie, to uwzględnij i ten element w budowie całego portfela.

Zannualizowana stopa zwrotu dla różnych faz cyklu dla REIT oraz S&P500

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Gotowy portfel dla pasywnego inwestora

Jak mógłby wyglądać taki portfel konkretnie? Oto gotowiec dla wszystkich.

  • Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD (Acc), ISIN: IE00BK5BQT80. To twoja ekspozycja na rynki światowe, choć w największym stopniu (ok. 88%) będzie to ekspozycja na rynki rozwinięte.
  • iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc), ISIN: IE00BKM4GZ66. To twoja ekspozycja na rynki wschodzące. W największym stopniu (ok 40%) na Chiny.
  • iShares Global Government Bond UCITS ETF (Acc), ISIN: IE00BYZ28V50. To twoja ekspozycja na sektor światowych obligacji rządowych
  • VanEck Global Real Estate UCITS ETF, ISIN: NL0009690239. To twoja ekspozycja na globalny rynek nieruchomości.

Chcesz inwestować pasywnie i w ogóle nie myśleć o rynku? To dokładnie twój gotowy portfel. Jedyne co musisz zrobić to rozłożyć swoje oszczędności na wybrane ETF w proporcjach odpowiadających zbalansowanemu portfelowi, który jeszcze raz widzisz niżej. Zastąp jedynie „krótkoterminowy dług” z wykresu wspomnianym rynkiem nieruchomości i już. Cały plan gotowy.

Jakie proporcje powinien wybrać inwestor pasywny do portfela?

Najlepiej poustawiaj teraz automatyczne zlecenia i nie sprawdzaj rachunku do czasu osiągnięcia swojego horyzontu inwestycyjnego, żeby nie kusiło Cię podejmowanie emocjonalnych decyzji. Trafiłeś na bessę? Nie panikuj, i tak się skończy, a następująca po niej hossa i tak będzie silniejsza. Tylko i aż tyle. Oto cała tajemnica pasywnego inwestowania. Możesz odpuścić szkolenia w tym zakresie

Inwestować w zagraniczne fundusze ETF możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do choćby 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Pamiętaj, iż przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji. W razie potrzeby możesz zawsze zasięgnąć niezależnej opinii od certyfikowanych specjalistów.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
83
5
Idź do oryginalnego materiału