Inwestowanie w Kluby Piłkarskie: Czy Kupowanie Ich Akcji Ma Sens?

2 miesięcy temu

Inwestowanie w kluby piłkarskie może wydawać się atrakcyjną propozycją dla entuzjastów sportu i inwestorów szukających unikalnych możliwości. Kupowanie akcji klubów piłkarskich pozwala czerpać korzyści z ich sukcesów na boisku i poza nim, takich jak wzrost przychodów z biletów, transmisji telewizyjnych i kontraktów sponsorskich. Jednak inwestowanie w ten sektor niesie ze sobą także wyzwania, takie jak zmienność wyników sportowych i finansowych oraz silna konkurencja. Czy kupowanie akcji klubów piłkarskich ma sens jako długoterminowa strategia inwestycyjna?

Na piłce nożnej znają się w Polsce wszyscy, ALE nie wszyscy wiedzą, iż bez problemu mogą zostać współwłaścicielem Juventusu, Manchesteru United, czy Borussi Dortmund. Jak? Wystarczy kupić ich akcje, bo na giełdzie jest naprawdę sporo notowanych klubów piłkarskich.

Skoro obstawianie zwycięzców meczu w zakładach potrafi tak potęgować emocje podczas oglądania meczu, to wyobraź sobie, co być czuł wiedzą, iż to w zasadzie twoja własna drużyna (przynajmniej częściowo) gra właśnie o mistrzostwo?

Kluby piłkarskie, jak każde inne przedsiębiorstwa chcą się rozwijać i zarabiać. Czasem potrzebują do tego kapitału. Jedno biorą kredyty, inni emitują obligacje, inni mają kase od szejków z Arabii, a jeszcze inni wchodzą na giełdę.

W tym materiale omówimy sobie jak możesz zostać współwłaścicielem klubów piłkarskich, co wpływa na ich notowania i jak ogólnie radzą sobie takie inwestycje. Czy to w ogóle coś atrakcyjnego do włożenia swojej gotówki?

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla giełd i gospodarekPowiązane wpisy
Jak inwestować w kluby piłkarskie?https://dnarynkow.pl/dobry-zagraniczny-broker-dla-kazdego-testujemy-platforme-freedom24-recenzja/
Czy warto kupować akcje klubów piłkarskich?https://dnarynkow.pl/polska-dogania-europe-nasze-pkb-na-mieszkanca-to-juz-80-unijnej-sredniej/

Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości choćby 800 USD każda!
Promocja obejmuje każdego, kto założył swoje konto od 01.05 (maja). 2024 do 31.08.2024!

Szczegółowy opis promocji znajdziesz na: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom

Jak Zostać Współwłaścicielem Top Klubów Piłkarskich i Na Tym Zarabiać?!

Kluby piłkarskie notowane na giełdzie

Pierwszym klubem, który skorzystał z możliwości wejścia na giełdę był Tottenham Hotspur, którego akcje znalazły się notowane w Londynie w 1983 roku. I tak stosunkowo niedawno, biorąc pod uwagę historię rynków.

Dziś możemy znaleźć na różnych giełdach o wiele więcej klubów. Notowany jest np Manchester United, Juventus, Borussia Dortmund, AFC Ajax, czy AS Roma.

Manchester United to największy dziś notowany klub na świecie z kapitalizacja około 2,8 miliarda dolarów. Za nim jest Juventus z kapitalizacją prawie miliarda dolarów, a Borussia Dortmund na trzecim miejscu z wartością około pół miliarda dolarów.

Jeśli kogoś interesuje bardziej polska piłka, to dwa rodzime kluby notowane są na mniejszym parkiecie New Connect. Ruch Chorzów z kapitalizacją 21 milionów złotych, czyli około 5 milionów dolarów i GKS Katowice o kapitalizacji 16 milionów złotych. Problem w tym, iż akurat tam nie znajdziesz żadnej płynności, więc lepiej odpuścić temat.

Historia i upadek Stoxx Europe Football Index

Kluby piłkarskie przez długi czas miały choćby swój własny indeks giełdowy, utworzony w 1992 roku, który nazywał się Stoxx Europe Football Index, ale 4 lata temu w sierpniu 2020 roku zaprzestano podawać jego notowania.

Niektórzy spekulują, iż przyczyną było zawieszenie rozgrywek w związku z pandemicznymi obostrzeniami. W skład indeksu wchodziło wówczas maksymalnie kilka ponad 30 klubów piłkarskich, ale w gorszych dla branży czasach ich liczba spadała.

Ten indeks dobrze oddawał jednak, że… kluby piłkarskie to nie jest najlepsza inwestycja dla twoich pieniędzy. Indeks w 1992 roku rozpoczął notowania z wartością 100 punktów i na początku radził sobie dobrze. Po pięciu latach, 20 stycznia 1997 roku osiągnął już 537 punktów, i to był jego szczyt wszechczasów. Potem zdarzało mu się choćby schodzić poniżej 80 punktów. Wszystko po to, aby zakończyć los na poziomie 117 punktów, co daje całe 17% przez 28 lat. Ałć.

Akcje każdego z największych klubów piłkarskich można bez problemu kupić dzięki wspomnianej platformy Freedom24! A może choćby dostaniesz je za darmo. jeżeli założysz konto z linka, który podaję w opisie tego filmu i w przypiętym komentarzu, a następnie dokonasz wpłaty, to wystarczy podać potem kod promocyjny i twoje darmowe akcje są gotowe do odebrania.

Szczegóły całej promocji znajdziesz dokładnie opisane pod wspomnianym linkiem. Freedom24, to część międzynarodowej grupy Freedom Holding, która jest notowana na giełdzie Nasdaq, gdzie od 2019 roku radzi sobie naprawdę dobrze dając inwestorom stopę zwrotu prawie 500%, a ponieważ jest dodatkowo zarejestrowany w Unii Europejskiej, to twój depozyt do kwoty 20 tysięcy euro jest dodatkowo chroniony przez specjalne regulacje. Sam korzystam i polecam. W każdej chwili możesz też podejrzeć mój publiczny portfel Freedom24. Link znajdziesz w opisie. Nie ma tam co prawda żadnych klubów piłkarskich, ale to dlatego, że…

Niestety fakty są takie, iż jeżeli zestawić stopy zwrotu na spółkach piłkarskich z indeksem MSCI Europe, to przez większość lat radzą sobie one fatalnie w porównanie z rynkiem.

Szał kupowania akcji klubów piłkarskich wybuchł niedługo potem, jak zaczęły one wchodzić na giełdę, ale z czasem ich popularność tylko spadała. Dlaczego tak się stało?

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Na czym zarabiają i tracą kluby piłkarskie?

Omówmy sobie model biznesowy klubów piłkarskich i jego źródła przychodów. Kluby generują przychody w kilku segmentach. Pierwszym jest sprzedaż biletów na mecze. W sprawozdaniach finansowych najczęściej jest to określone mianem “Matchday”, czyli przychody z dni meczowych, które swoją drogą przynoszą relatywnie mało pieniędzy.

Drugim źródłem są opłaty i licencje za transmisje telewizyjne, a trzecim przychody z reklam i gadżetów – sprzedaży koszulek, od sponsorów itp. Tak naprawdę to w tych dwóch segmentach skupia się cała gotówka. Zresztą wystarczy spojrzeć, jak wygląda podział przychodów z dni meczowych w mln euro dla 20 największych klubów piłkarskich.

Dynamika przychodów klubu piłkarskiego (2015-2022)

Trochę robi się z tego błędne inwestycyjne koło. Kluczem do przychodów są sponsorzy i prawa do transmisji. Z tego jednak pojawiają się większe pieniądze, jeżeli masz dobry zespół i daleko zachodzisz w rozgrywkach. Do tego jednak potrzeba dobrych piłkarzy, którzy sporo kosztują, a wydasz na nich tyle, iż kilka zostanie dla akcjonariuszy. Po co więc akcje mają rosnąć? Dla przykładu: Juventus konsekwentnie wydaje choćby 75% przychodów na wynagrodzenia

Dynamika wydatków na wynagrodzenia w stosunku do przychodów Juventus w latach 2019-2023

Borrusisa Dortmund ponad 60%, a PSG na szczęście nienotowane, w skrajnych latach choćby 111%…

Analiza przychodów Borussii Dortmund i proporcji kosztów wynagrodzeń, 2019-2023

Analiza finansowa PSG: Przychody w stosunku do kosztów wynagrodzeń, 2019-2023

Nie brzmi to jak świetny biznes dla akcjonariusza. Są też takie kluby, dla których źródłem utrzymania jest sprzedaż piłkarzy. Zajmują się seryjnym wyszukiwaniem, szkoleniem i sprzedawaniem talentów. W ten sposób zarabiają najwięcej pieniędzy. Te kluby same w sobie nie mają takich środków i potencjału, żeby kupować najlepszych dostępnych na rynku zawodników, ale dzięki swojej rozbudowanej sieci potrafią znaleźć i zapłacić odpowiednio dużo za obiecującego gracza.

Wiedzą, iż ich najlepsze znaleziska odejdą do bardziej prestiżowych drużyn, ale godzą się z tym, bo to na tym zarabiają. Niestety brak stabilizacji składu nie pozwala takim klubom zdominować światowej piłki. Przykładem może być Ajax czy Anderlecht. Wciąż jest to odnoga biznesowa, która jest kosztowna (bo szkolenia) i niepewna. Dalej kiepski zestaw dla inwestora.

Kluby piłkarskie tracą pieniądze

No dobrze, ale załóżmy, iż Cię nie zniechęciłem i dalej jesteś napalony na kupienie akcji jakiejś drużyny. Długoterminowo kluby piłkarskie nie są świetną inwestycją. Średnioroczna stopa zwrotu z takiej inwestycji w większości przypadków jest ujemna.

Ajax od IPO w 1998 roku wygenerował stratę 17%. Juventus wszedł na giełdę w 2001 roku i średniorocznie tracił ponad 6%, co przekłada się na skumulowaną stratę na poziomie 76%. Borussia i AS Roma nie wypadły tutaj lepiej, obie spółki przyniosły inwestorom straty.

Najlepiej pod tym względem wypada Manchester United, który od IPO w 2012 roku dał zarobić…20%, czyli średniorocznie przynosił nieco ponad 1,5% wzrostu wartości akcji. Dla porównania od sierpnia 2012 roku, czyli od debiutu Manchesteru na giełdzie, szeroki rynek w postaci niemieckiego indeksu DAX dał zarobić 175%, co daje średnioroczny zysk na poziomie 8,8%.

Jakikolwiek wzrost Manchesteru i tak może zaskakiwać. Jego wynik finansowy netto jest od lat fatalny. Głównie przez wysokie koszty stałe, które trzeba ponosić niezależnie od przychodów.

Zysk netto Manchester United 2011-2023

Do tego jest pod kurek zadłużony. Całkowita wartość zadłużenia w 2023 roku 11 razy przewyższyła wartość kapitału własnego. Z kolei dług netto, 6 razy przekroczył EBITDA, w wypadku tego wskaźnika bezpieczny poziom wynosi 2.

Wskaźniki zadłużenia 2019-2023

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Perspektywy długoterminowe i krótkoterminowe spekulacje

Myślisz, iż to może wyjątek i jeden Manchester wiosny nie czyni. Tylko, iż spośród 4 największych klubów piłkarskich na giełdzie Manchester wcale nie wypada najgorzej. W zasadzie każdy wolno rośnie i jedzie na stratach.

Wskaźniki finansowe czołowych klubów piłkarskich na giełdzie

Nic dziwnego, iż ciężko o wzrosty kursu akcji. Pewnym wyjątkiem może wydawać się turecki klub Fenerbahce, który od 2004 roku dał zarobić ponad 3000%. Problem w tym, iż jest notowany w tureckiej lirze, która przez kosmiczną inflację traci wartość w zastraszającym tempie. Gdybyśmy więc przeliczyli inwestycje na jakąś bardziej stabilną walutę, to stopa zwrotu nie wyglądałaby już, tak fantastycznie. W sumie to… byłaby ujemna.

ALE akcje klubów piłkarskich nadają się o wiele bardziej do spekulowania. Trochę bukmacherka na sterydach. Na kurs akcji silny wpływ potrafi mieć szereg informacji niezwiązanych z wynikami finansowymi, zwłaszcza:

  • Wyniki rozgrywek – kurs powinien dyskontować dobry sezon, bo to przekłada się na prestiż i rozpoznawalność klubu, a co za tym idzie na ilość sprzedanych biletów, koszulek i tak dalej.
  • Transfery zawodników – zakup dobrego piłkarza może rozgrzać nastroje i oczekiwania inwestorów co do przyszłych wyników.
  • Skandale i aferki – świat piłki nożnej, który cieszy się dużym zainteresowaniem mediów, skandale obyczajowe potrafią tutaj zachwiać kursem.

Dobrym przykładem tego, co może się stać z ceną akcji klubu piłkarskiego, jest sytuacja na kursie BVB z 29 maja 2023 roku. Przed ostatnią kolejką Bundesligi, Borussia miała prawie pewne zwycięstwo, które kurs akcji już dyskontował. Urósł w ciągu jednego tygodnia o ponad 30%. Niestety albo stety piłka nie jest tak przewidywalna i ostatecznie to Bayern Monachium znalazł się na szczycie tabeli. W efekcie na kolejnej sesji cena akcji BVB spadał o 28%, poniżej poziomów dynamicznego wzrostu poprzedniego tygodnia.

Dynamika ceny akcji Borussii Dortmund przed i po ostatniej kolejce Bundesligi 2023

Z tych powodów kluby piłkarskie mają bardziej charakter spekulacyjny, aniżeli inwestycyjny. Możemy tu grać pod jakieś zwycięstwo, awans czy duży kontrakt sponsoringowy. Niestety w długim terminie ceny akcji klubów piłkarskich raczej nie wykazują trendu wzrostowego charakterystycznego dla szerokiego rynku akcji. Fani piłki mogą się zainteresować akcjami, ale długoterminowym inwestorom, niezwiązanym z piłką nożną… odradzam

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości choćby 800 USD każda!
Promocja obejmuje każdego, kto założył swoje konto od 01.05 (maja). 2024 do 31.08.2024!

Szczegółowy opis promocji znajdziesz na: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału