Inwestowanie w złoto – w jaki sposób robić to dobrze?

1 tydzień temu

Ceny złota co jakiś czas zdobywają nowe szczyty. Inwestowanie w złoto możliwe jest na różne sposoby. Rodzi to pytanie, jak robić to naprawdę dobrze? Czy złoto to w ogóle dobra inwestycja? jeżeli spojrzymy na wykres ceny złota za ostatnie 50 lat, to faktycznie radziło sobie ono całkiem nieźle. Daleko mu jednak do takich wyników, jakie osiąga amerykański indeks S&P500.

W czasach podwyższonej inflacji, geopolitycznych zawieruch oraz ogólnej słabości rynku akcji, złoto ma jednak tendencję do zachowywania się lepiej od akcji. Zresztą nie tylko złoto. Wszystkie metale szlachetne charakteryzują się podobną odpornością na zmiany ceny w takiej sytuacji.

W tym wpisie odpowiem na pytanie, jaki jest najlepszy sposób inwestowania w złoto. Przejdę przez wszystkie popularne sposoby na taką inwestycję i omówię wady i zalety każdej z nich. Omówię inwestowanie w fizyczne sztabki czy monety, ale także w akcje spółek powiązanych ze złotem oraz najlepsze fundusze ETF umożliwiające inwestowanie w złoto.

Nie będę jednak skupiać się na tym, kiedy w ogóle warto inwestować w złoto. Tutaj odsyłam Cię już do osobnego materiału: Sprawdź, kiedy naprawdę warto inwestować w złoto?. jeżeli faktycznie interesuje Cię złoto w kontekście inwestycyjnym, to koniecznie go przeczytaj!

Nie polecam inwestowania w złoto, jako 100% swojego majątku. To nie jest aktywo, które pozwoli Ci na duże zyski w długim terminie. Dobrze jednak sprawdzi się jako pewien 5-10% dodatek do portfela, dla osób, które chcą trochę zmniejszyć ryzyko inwestowania.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jak najlepiej inwestować w złoto?https://dnarynkow.pl/inwestowanie-w-zloto-fizyczne-to-ma-sens/
Czy warto inwestować w złoto fizyczne?https://dnarynkow.pl/inwestowanie-w-zloto-dla-kazdego-sprawdz-kiedy-warto/
Jaki jest najlepszy ETF do inwestowania w złoto?https://dnarynkow.pl/chcesz-inwestowac-w-zloto-odpusc-spolki-ktore-je-wydobywaja/

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj w złoto już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Jak najlepiej inwestować w złoto? Który ETF wybrać?

Inwestowanie w złoto fizyczne

Złoto fizyczne możesz kupić głównie w formie sztabek lub złotych monet. Dostępne są one w różnych sklepach stacjonarnych oraz online. Pamiętaj, iż pod kątem prawnym ze złotem inwestycyjnym mamy do czynienia, jeżeli nasze monety mają minimum 90% czystego złota, a sztabki 95%. W oficjalnych i renomowanych sklepach nie powinieneś natknąć się na nic innego, ale jeżeli przyjdzie Ci do głowy kupować sztabkę pod stadionem, to może nie być to najlepszą decyzją.

Musisz również zwracać uwagę na certyfikację potwierdzającą autentyczność. Oczywiście, iż złoto to złoto i choćby bez certyfikatu można udowodnić później nabywcy, iż to autentyk, ale sprawa będzie szybsza i prostsza, jeżeli masz go od razu. Traktując złoto jako lokatę dla swojego kapitału, powinni Cię interesować wyłącznie autoryzowani dealerzy lub producenci z wieloletnią historią. Wówczas kupując złoto nie będziesz miał problemów z jego dalszą odsprzedażą gdziekolwiek na świecie.

Lepiej wybrać sztabkę czy monetę? To i to jest złotem i tak samo łatwo je potem sprzedać, ale w przypadku sztabki istotna jest wielkość. Na polskim rynku najczęściej dostępne są takie od jednego grama po kilogram.

Jednak kupowanie złota w fizycznej postaci o wadze mniejszej niż jedna pełna uncja trojańska – nie ma sensu. Przy mniejszych sztabkach lub monetach niż 1 uncja dopłacisz bardzo wysoką marżę sięgającą choćby 15% więcej niż rzeczywista cena złota na rynku. Im mniejszą kupujesz sztabkę lub monetę, tym więcej zapłacisz za każdy gram złota! Małe sztabki to raczej dobry pomysł na prezent, ale nie na inwestycje.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Jakie złote sztabki lub monety wybrać?

Czy lepiej kupić monety, czy sztabki? Kup to co Ci się bardziej podoba. Różnice pomiędzy nimi praktycznie nie istnieją. Ważniejsze od decyzji czy sztabka, czy moneta jest wybór dobrego dealera, który będzie wiarygodny, ale też nałoży jak najniższą marżę.

Po czym możesz rozpoznać, iż cena złota u wybranego dostawcy jest dobra? Porównaj ją z LBMA, czyli London Bullion Market Association. To organizacja zwana Londyńską Giełdą Złota. Cena jaką oferuje wybrany przez Ciebie sprzedawca nie powinna znacząco odbiegać od cen LBMA, o ile oczywiście nie planujesz kupować bardzo małych gramatur. Średni spread kupna-sprzedaży na monecie jednouncjowej powinien wynosić około 6-7%.

Do najbardziej znanych monet należą:

  • Południowoafrykański Krugerrand
  • Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf)
  • Amerykański Orzeł (American Eagle)
  • Wiedeński Filharmonik (Wiener Philharmoniker)

Główną trudnością do inwestowania w złoto fizyczne będzie raczej uzbieranie odpowiednio wysokiej kwoty na start (żeby nie przepłacać za małą gramaturę), niż wybór sztabka vs moneta. Z drugiej strony nie warto wszystkich pieniędzy lokować w jednej wielkiej sztabie. Wydawałoby się to najrozsądniejszym ekonomicznie rozwiązaniem, ale jeżeli kiedyś przytrafi Ci się sytuacja, w której będziesz chciał odzyskać część gotówki i zostaniesz zmuszony sprzedać swoją całą sztabkę, pomimo iż wystarczyłoby Ci 50% tej gotówki, to skutek będzie taki, iż sprzedasz całość, a potem odkupisz trochę złota na nowo. Na takiej operacji zawsze stracisz.

Przewagą kupowania złota fizycznego nad innymi formami jest brak podatku od zysków, jeżeli od zakupu do sprzedaży upłynie 6 miesięcy. Dużym problemem pozostaje jednak przechowywanie złota, możliwość jego kradzieży i o wiele większe spready kupna / sprzedaży, niż przy inwestowaniu w złoto pośrednio, a więc np. kupując akcje spółek zajmujących się złotem lub inwestując w specjalny fundusz ETF.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Inwestowanie w spółki związane ze złotem

Jedną z przewag inwestowania w spółki powiązane ze złotem, a nie w złoto fizyczne jest brak konieczności jakiegokolwiek martwienia się o to, co może wydarzyć się, gdy wyjdziesz z domu.

Zawsze niesie to jednak za sobą podwyższone inwestycyjne ryzyko. Niezależnie od tego, jak długo funkcjonuje dana firma, to firmy mają to do siebie, iż potrafią bankrutować. Żadna spółka nie jest odporna na fatalne zarządzanie.

Akcje spółki wydobywającej czy produkującej złoto nie będą również jeden do jednego naśladować zachowania się cen złota. Za tym, czy kurs akcji wybranej firmy będzie rosnąć, czy spadać stoi więcej niż sama cena złota. Każda spółka to też masa kosztów i konkurencji, a wszystko może prowadzić do sytuacji, gdy cena złota rośnie, a cena akcji spółki wydobywającej złoto… spada. Wcale nie będą to wyjątkowe przypadki.

Jeśli jednak firma jest dobrze zarządzana, to wzrost cen złota bezpośrednio powinien przełożyć się na tzw. dźwignię operacyjną i skokowy wzrost zysków spółki, a co za tym idzie dużych wzrostów cen akcji. Nie powinieneś też mieć problemów ze sprzedażą akcji spółki. Upłynnienie takiej inwestycji będzie o wiele prostsze niż fizycznego złota

Jeśli szukasz ciekawych spółek powiązanych ze światem złota, to mogą zainteresować Cię takie, jak np.

  • Harmony Gold Mining, z tickerem HMY, to spółka notowana na giełdzie amerykańskiej. Funkcjonuje od 1950 roku i działa w RPA. W ciągu ostatniej dekady całkiem dobrze naśladował ceny złota. Oczywiście z dużo większą zmiennością niż samo złoto.
  • DRD Gold, z tickerem DRD, to spółka również notowana jest na amerykańskiej giełdzie. Operuje już od ponad 100 lat i również działa na rynku w RPA. Po zachowaniu się kursu akcji również dobrze widać, iż w jej przypadku wzrost cen złota dobrze wpływa na funkcjonowanie wyników całego biznesu.

Nie jestem jednak fanem inwestowania bezpośrednio w spółki powiązane ze złotem. Uważam, iż pomimo potencjalnych wysokich stóp zwrotu bardzo ciężko dobrze oszacować tutaj ryzyka. Dlatego jeśli interesuje Cię inwestowanie w złoto nie w formie fizycznej, to o wiele lepszym wyborem będzie według mnie dobry fundusz ETF.

Inwestowanie w złoto przez fundusze ETF

Na rynku dostępne są zarówno takie, które pozwalają Ci inwestować jednocześnie w kilkanaście spółek związanych ze złotem lub bezpośrednio dają ekspozycję na ceny złota. W porównaniu z inwestowaniem w złoto fizyczne, podobnie, jak w przypadku spółek, ETF jest w stanie zapewnić Ci choćby wyższą stopę zwrotu i jest o wiele bardziej płynny.

Fundusz pozwala Ci czerpać bezpośrednio korzyści ze wzrostu cen złota, ale bez konieczności przechowywania go w domowym sejfie, czy martwienia się potem o to, jak i po ile można go odsprzedać. Dla mnie to idealny miks tego, jaką przewagę daje inwestowanie w złoto fizyczne vs spółki wydobywające złoto, ale usuwający ryzyko związane z przechowywaniem złota.

iShares Physical Gold ETC

Najlepsze według mnie tutaj rozwiązaniem będzie fundusz: iShares Physical Gold ETC. To fundusz o pełnej replikacji, czyli taki, który faktycznie inwestuje w fizyczne złoto i jest jednym z największych na świecie pod tym kątem. Dzięki temu opłaty są stosunkowo niskie i wynoszą 0.12% rocznie.

Sam ETF też bardzo dobrze oddaje zmiany cen złota. Nie musisz obawiać się w tym wypadku, iż złoto będzie rosnąć, a Ty posiadając go będziesz zastanawiać się, dlaczego nie zarabiasz. Spread kupna / sprzedaży również jest tutaj minimalny, więc inwestycja na pewno będzie tańsza niż kupowanie złota fizycznego.


Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj w złoto już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału