Inwestycje, Które Mogą Dać Ci choćby 100% Zysku Do 2030 Roku

2 miesięcy temu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Inwestowanie to jedna z najskuteczniejszych metod na osiągnięcie finansowej niezależności i zbudowanie majątku. Istnieją takie inwestycje, które mogą według mnie przynieść choćby 100% zysku! W tym materiale przedstawiam kilka takich inwestycyjnych pomysłów. Gdzie można zainwestować, żeby zwiększyć swoją szansę na zyski i sukces? Sporo może się do 2030 roku wydarzyć, ale jeżeli jakaś inwestycja spełnia pewne konkretne warunki, to szanse na 100% zysk powinny być po naszej stronie.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jakie spółki mogą zyskać 100%?https://dnarynkow.pl/4-spolki-ktore-po-cichu-staja-sie-imperiami-nieruchomosci/
W co warto inwestować?https://dnarynkow.pl/jakie-spolki-zaczna-rosnac-po-sztucznej-inteligencji/

Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości choćby 800 USD każda!

Ja inwestuję tutaj: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom.

Inwestycje, Które Mogą Dać Ci choćby 100% Zysku Do 2030 Roku

Ten materiał powstaje w 2024 roku. Żeby moja dzisiejsza inwestycja zrobiła 100% do 2030 roku, musi ona średniorocznie rosnąć o około 11%. Rynek akcji w długim terminie rośnie średnio o około 8%, co do 2030 oznaczałoby około 60% stopy zwrotu. Celujemy więc w naprawdę silne pobicie rynku. To zadanie trudne, ale nie jest to zadanie nierealne.

Największe prawdopodobieństwo na osiągniecie tego celu mają firmy, które:

  1. Są liderami w swojej branży.
  2. Posiadają bardzo duże i trudne do podważenia przez innych przewagi konkurencyjne.
  3. Mają długą historię generowania wzrostów dla akcjonariuszy.
  4. Są dobrze zarządzane, a sam myśli aktywnie o przyszłości firmy.
  5. Funkcjonują w branży, która dobrze się rozwija.

MSCI – stabilność i potencjał wzrostu

Zacznijmy od firmy spółki MSCI, czyli dokładniej Morgan Stanley Capital International, który możesz kojarzyć z różnych funduszy ETF i indeksów, takich jak np. MSCI World. jeżeli posiadasz jakiś fundusz, który ma w nazwie MSCI, to znaczy, iż śledzi on indeks stworzony przez tą właśnie firmę. Oznacza to, iż wszyscy dostawcy funduszy ETF, jak Vanguard, Blackrock czy Invesco płacą MSCI coś na wzór opłaty licencyjnej za możliwość używania tego indeksu w swoim funduszu.

Gdy już zbudują oni fundusz śledzący taki indeks od MSCI i uzbierają dużo aktywów pod zarządzaniem, to bardzo rzadko zmieniają później dostawce tego indeksu. Dlaczego? Bo każdy indeks się od siebie różni. Zmiana więc wiązałaby się z:

  • dużymi kosztami do poniesienia
  • ryzykiem odpływu kapitału

W rzeczywistości więc zmiana benchmarku praktycznie nigdy się nie odbywa, czyli MSCI ma naprawdę silną fosę, czyli jego klientom po prostu nie opłaca się przestać płacić dla MSCI. Na rynku, gdzie działa MSCI tak naprawdę panuje pełny oligopol, czyli mamy tylko kilka podmiotów, które dostarczają taką usługę. Poza MSCI liczy się tylko 5 innych firm, które kontrolują w zasadzie cały rynek.

Daje to sporą stabilizację i powtarzalność przychodów, co widać w wynikach. MSCI od 11 lat nie zaraportowało ani razu zysku na akcje poniżej oczekiwań analityków. Również przychody rosną nieprzerwanie od 2013 roku i nie zaliczyły w międzyczasie ani jednego spadku w ujęciu rok do roku. Przez ostatnią dekadę rosły średniorocznie o prawie 11%, a zysk na akcje o średnio 20%.

MSCI – Wzrost przychodów i przepływów wolnych w ciągu ostatnich 10 lat

Spółka od 8 lat nieprzerwanie płaci też rosnącą dywidendę, a do tego od lat skupuje swoje akcje z rynku.

MSCI – wzrost dywidenty wypłacanej w ciągu ostatnich 12 miesięcy podzielonej przez liczbę akcji zwykłych

Wygląda to trochę jak prawdziwe perpetuum mobile. Ten model biznesowy nie wymaga wielu nakładów, żeby dalej rosnąć (bo pasywnie rośnie wraz ze wzrostem aktywów na świecie). Firma ma też kosmiczne marże. Marża zysku netto sięga 45%, co oznacza, iż z 2,6 miliarda dolarów generowanego przychodu na czysto zostaje 1,1 miliarda.

Ponadto dziś akcje MSCI można kupić na jednych z niższych wskaźnikowo poziomów w ciągu ostatnich 5 lat. Wycena w pewnym momencie wymknęła się spod kontroli w 2021 roku, ale w tej chwili wróciła do normy. Po ostatnim spadku po publikowanych wynikach w połowie 2024 roku, akcje o wartości 6 milionów dolarów kupił sam CEO MSCI – Henry Fernandez.

Wykres historyczny notowań akcji MSCI

Inwestując w MSCI tak naprawdę aktywnie obstawiasz, iż świat inwestowania będzie się dalej rozwijał. Mam duże przekonanie, iż będzie się dalej rozwijał, a spółka bez większego problemu osiągnie cel 100% zysku do końca 2030 roku.

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) – technologiczny gigant

Kolejna spółka, która sądzę, iż podwoi swoją wartość do 2030 roku to Taiwan Semiconductor Manufacturing – największy producent półprzewodników na świecie i w zasadzie jedna z najważniejszych firm technologicznych. Bez niej obecny świat nie byłby tak zaawansowany jak jest. Żeby zrozumieć moją fascynację TSMC trzeba zrozumieć czym w ogóle są półprzewodniki.

Najogólniej mówiąc półprzewodnik to taki materiał pomiędzy izolatorem a przewodnikiem. Przewodzi on prąd gorzej niż przewodnik, ale lepiej niż izolator. Jednym z najbardziej znanych jest krzem. Teraz może coś niektórym świta. Krzem… Dolina Krzemowa… Startupy… Komputery!

To właśnie na jego bazie buduje się układy scalone, z których później powstają np. procesory. Układy scalone są jednak dziś wykorzystywane w praktycznie każdej elektronice. Półprzewodniki są dziś dla świata równie istotne jak tworzywa sztuczne lub ropa naftowa. Szacuje się, iż wartość tego rynku będzie rosła około 9% rocznie przez lata.

Wzrost globalnego rynku półprzewodników

Już dziś finanse TSMC prezentują się znakomicie. Przez ostatnie 5 lat przychody rosły średniorocznie 19%, a dalsze prognozy są mocno obiecujące. Oczekuje się, iż średnioroczny wzrost zysku na akcje będzie dalej rosnąć, głównie dzięki mocnemu wzrostowi popytu na generatywną sztuczną inteligencję, o której zarząd TSMC wypowiada się niezwykle optymistycznie.

Przychody i zysk netto TSMC w latach 2014-2023

W przypadku TSMC nie razi choćby obecna wycena spółki, która jest notowana na poziomie wskaźnika EV/EBITDA równym 13. Jak na podmiot o tak silnych przewagach konkurencyjnych, mocnej pozycji na rynku i dobrej sytuacji finansowej, to naprawdę niewiele.

Historyczne notowania akcji TSMC (2015-2024)

Ok, tylko co z ryzykami geopolitycznymi?! Przecież niedługo Chiny zaatakują Tajwan i tyle będzie z tego twojego TSMC. Cóż… jeżeli faktycznie tak myślisz, to tak, odpuść sobie tą spółkę. jeżeli jednak w jej miejsce kupisz jakąkolwiek inną firmę z branży technologicznej to musze cię zmartwić. To nie uchroni cię przed tym ryzykiem.

Jeśli Chiny zdecydowałyby się na inwazje na Tajwan, to zapomnij o nowym modelu IPhone-a, czy nowym procesorze Intela albo chipie od Nvidia. Ucierpiałaby na tym każda firma technologiczna na świecie, łańcuchy dostaw się kompletnie roz…walą i jeżeli taki scenariusz by się zrealizował, to wszystkie spółki na giełdzie zawalą się solidarnie i nic cię przed tym nie obroni.

Stąd też sam takiego ryzyka nie uwzględniam w swojej decyzji i uważam, iż pozostaje najlepszą ekspozycją na tą branżę.

Zoetis – dobre samopoczucie zwierząt

Zoetis to światowy lider w bardzo ciekawej niszy. Firma farmaceutyczna, ale nie dla ludzi, a dla zwierząt. Robią praktycznie wszystko, czego potrzebuje twój domowy pupil dla zdrowia. Leki, szczepionki, produkty diagnostyczne. Większość przychodów, prawie 2/3 pochodzi od produktów dla psów, kotów i koni. Reszta od produktów dla bydła, świń, drobiu, ryb i owiec.

Dlaczego jest to tak interesujący przypadek inwestycyjny? Historia pokazuje, iż Zoetis działa w branży, która jest niemal w pełni odporna na każdą recesję i do tego jest mniej konkurencyjna, niż ta zajmująca się zdrowiem ludzi. Niektóre sektory gospodarki są jak skały i niezależnie od zawirowań, stoją stabilnie. Opieka zdrowotna zwierząt jest właśnie jednym z takich sektorów.

Według badań, choćby w najgorszych czasach, ludzie zacisną pasa na własnych wydatkach, zanim zaczną oszczędzać na swoich zwierzakach. Według Zoetis, 86% właścicieli zwierząt wyraziło gotowość do zapłacenia dowolnej kwoty za kompleksową opiekę weterynaryjną dla swoich pupili, gdyby nadarzyła się taka konieczność.

Zainteresowanie zwierzętami domowymi dostało przyspieszenia zwłaszcza w czasie pandemii. Wtedy to 19% Amerykanów zdecydowało się na adopcję psa lub kota. W Wielkiej Brytanii z kolei, zapotrzebowanie na zwierzęta domowe było tak duże, iż ceny szczeniąt rosły prawie dwukrotnie.

Zoetis to nie tylko psy i koty. Na leczenie zwierząt hodowlanych również rośnie stale popyt. Wzrost w tym segmencie pochodzi z rynków wschodzących, bo to tam przyrost naturalny jest największy. Wzrost w segmencie zwierząt domowych z kolei pochodzi z państw rozwiniętych.

Dynamika przychodów Zoetis w latach 2012-2023

Od wybuchu pandemii spółka zwiększyła swoje zyski o ponad 50%, a i tak można dziś kupić akcje na jednych z najniższych poziomach wycen w historii. Podobnie jak dziś Zoetis wyceniany był w dołku covidowym.

Historia cen akcji Zoetis w latach 2015-2024

Przychody wzrosły o 36%, zysk netto o 56%, a wycena pozostała ta sama. Mnie to przekonuje, a jeżeli całość Cię zainteresowała, to na dnarynkow.pl znajdziesz też specjalny webinar prowadzony przez Jurka poświęcony właśnie biznesowi tej spółki i jej obecnej sytuacji oraz pespektywach. Strategiczny poniedziałek – webinar #075 – omówienie Zoetis

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Copart – biznes na rynku używanych samochodów

Teraz czas na jeden z najnudniejszych biznesów jaki możesz sobie wyobrazić! Copart sprzedaje zniszczone i używane samochody. Model biznesowy jest tutaj wybitnie prosty, ale i wybitnie skuteczny. Copart gromadzi samochody z różnych źródeł. Mogą to być pojazdy po wypadkach, z aukcji ubezpieczeniowych, od firm leasingowych czy flot samochodowych. Czasami są to auta, które wymagają naprawy, a innym razem te, które nadają się już tylko na złom.

Potem Copart prowadzi aukcje online na swojej platformie. Żeby jednak móc licytować auta, trzeba mieć wykupioną subskrypcję w Copart. Taka to niespodzianka…

Firma zapewnia też opcję transportu wygranego auta, czy załatwia formalności z eksportem za granicę. Czyli w uproszczeniu – Copart to po prostu trochę złomiarz, który ku zaskoczeniu chyba każdego swojego wczesnego inwestora wzrósł od debiutu w 1994 roku ponad 35 tysięcy procent, czyli średnio po… 21% rocznie przez 30 lat.

Prosty model biznesowy, świetne wykonanie, długoterminowa strategia, łatwe skalowanie, dobra struktura wynagrodzenia… Wszystko działa w Copart jak w zegarku.

Wzrost przychodów Copart w latach 2013-2023

Przez ostatnią dekadę spółka zwiększała swoje marże dzięki coraz większej skali. Zysk na akcje wzrastał po 23% rocznie a przychody rosły o 13% rocznie.

Czasem wystarczy prostu pomysł i świetne wykonanie. Nie trzeba od razu latać w kosmos, czy projektować nowoczesnych robotów. Czasem wystarczy być złomiarzem. Trzeba tylko być najlepszym złomiarzem na świecie. Jeszcze więcej o samym biznesie Copart też znajdziesz w osobnym specjalnym webinarze Strategiczny poniedziałek – webinar #068 – nagranie sytuacji na rynkach (Piotr) oraz o spółkach Sea Limited i Copart (Jurek). Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał dalszy rozwój motoryzacji, to dalej ludzie będą kupować używane auta. Nie widzę więc żadnego powodu, dlaczego Copart miałby dalej nie rosnąć.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Amazon – gigant e-commerce

Na koniec jedna z najbardziej amerykańskich firm, jaką można sobie wyobrazić. Imperium e-commerce, imperium reklamowe, imperium streamingowe, imperium chmurowe. Jedno wielkie imperium, które stworzył Jeff Bezos. Amazon jest aktualnie jest szóstą największą firmą na świecie, ale nie zdziwi mnie, jeżeli do 2030 roku wejdzie do top 3.

Amazon pozostaje według mnie najbardziej niedowartościowaną ze wszystkich firm Big Tech mając jednocześnie najlepsze perspektywy do długoterminowego wzrostu. Amazon ma fantastyczne perspektywy do wzrostu w swoich dwóch głównych segmentach biznesowych – e-commerce oraz w chmurze.

Globalny rynek chmury obliczeniowej według usług w latach 2022-2032

CEO Amazona, Andy Jassy twierdzi, iż przez cały czas ponad 80% globalnych wydatków IT jest poza chmurą. Ponadto branża sama w sobie ma rosnąć w tempie 16% rocznie do 2032 a amazon jest w niej globalnym liderem i ma w niej 32% udziałów poprzez segment AWS.

Oczekuje on też, iż połączenie aktualnego przyspieszenia wzrostu w AWS oraz rosnącego zapotrzebowania na generatywne AI znacząco zwiększy inwestycje w sektor. Taki rozwój sytuacji, zważywszy na specyfikę modelu biznesowego AWS, jest bardzo byczym sygnałem wskazującym na rosnące perspektywy wzrostu. W miarę wzrostu popytu na usługi AWS, które firma obserwuje i prognozuje, będzie trzeba zwiększyć zasoby poprzez pozyskanie nowych centrów danych, źródeł zasilania oraz sprzętu.

Przychody i zysk operacyjny AWS w latach 2013-2023 (w milionach USD)

Do tego mamy jeszcze cały e-commerce, gdzie Amazon jest niekwestionowanym liderem w USA z prawie 38% udziałem w rynku. Na każde 100 dolarów wydane w amerykańskim Internecie, 38 idzie przez Amazona!

Udział w rynku wiodących firm e-commerce w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku

Pomimo iż pewnie ciężko będzie akurat tutaj walczyć o większy udział w rynku, to sam rynek dalej dynamicznie rośnie. Konsekwentnie każdego roku o około 15%.

Wzrost sprzedaży e-commerce w USA w latach 2019-2027

Amazon to jedyna firma spośród największych bigtechów, która nie wypłaca dywidendy ani choćby nie skupuje swoich akcji. choćby Nvidia płaci, skromną, bo skromna, ale dywidendę. Amazon jednak widzi ogrom okazji inwestycyjnych wszędzie, myśli długoterminowo i priorytetem dla niego jest budowa swoich przewag konkurencyjnych, aby czynić biznes jeszcze bardziej antykruchym. Wszystko to sprawia, iż nie ma dziś dla mnie biznesu Big Tech w USA, który ma przed sobą według mnie lepsze i bardziej jednoznacznie widoczne perspektywy.

MSCI, TSMC, Zoetis, Copart i Amazon. Pięć spółek, który byłbym w stanie kupić dziś z zamkniętymi oczami, a potem obudzić się w 2030 roku. Co bym zobaczył? Sprawdzimy to za ponad 5 lat, ale czuję, iż z dużym prawdopodobieństwem zobaczyłbym 100% więcej na rachunku.

Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości choćby 800 USD każda!

Ja inwestuję tutaj: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału