IQM wybrany do dostarczenia dwóch zaawansowanych komputerów kwantowych jako części systemu hybrydowego Euro-Q-Exa

cyberfeed.pl 11 godzin temu


Wspólne Przedsięwzięcie EuroHPC (EuroHPC JU) podpisało umowę zakupu z IQM Quantum Computers (IQM), światowym liderem w projektowaniu, budowie i sprzedaży nadprzewodzących komputerów kwantowych. Na mocy umowy IQM dostarczy dwa zaawansowane systemy kwantowe Radiance o pojemności 54 kubitów i 150 kubitów odpowiednio w drugiej połowie 2025 r. i do końca 2026 r.

Te dwa odrębne systemy, charakteryzujące się wysokiej jakości kubitami i wiodącą w branży dokładnością, odegrają kluczową rolę w wykonywaniu algorytmów kwantowych w szeregu dziedzin zastosowań.

Systemy zostaną zintegrowane z infrastrukturą obliczeń o wysokiej wydajności w Centrum Superkomputerowym Leibniza (LRZ) Bawarskiej Akademii Nauk i Humanistyki w Niemczech, a dostęp do nich będą mieli naukowcy, badacze i europejscy użytkownicy końcowi z przemysłu w całej Europie, co umożliwi wykorzystanie w pełni hybrydowe przepływy pracy HPC-QC opracowane w ramach Monachium Quantum Software Stack (MQSS).

LRZ jest jednym z sześciu w tej chwili europejskich ośrodków obsługujących i rozwijających superkomputery hybrydowe przyspieszane technologiami kwantowymi dla Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC. Począwszy od wiosny 2025 r. system ten będzie pierwszym krokiem udostępnianym europejskiej społeczności badawczej – co stanowi strategiczną szansę, która przyczyniła się do wyboru LRZ przez Wspólne Przedsięwzięcie EuroHPC.

Ta wczesna dostępność pomoże połączyć fazy rozwoju i instalacji systemów Euro-Q-Exa i ich komponentów, zapewniając naukowcom możliwie najszybszy dostęp do technologii kwantowej. Wspólne przedsiębiorstwo EuroHPC i jego krajowi współinwestorzy angażują się w pozycjonowanie Europy jako pioniera w opracowywaniu gotowego do wprowadzenia na rynek sprzętu i systemu kwantowego.

Latem 2024 roku LRZ i IQM wypuściły na rynek pierwszy w Niemczech hybrydowy komputer kwantowy HPC, wyposażony w procesor 20-kubitowy. kooperacja ta w jeszcze większym stopniu odblokuje nowe możliwości w zakresie innowacji w dziedzinie obliczeń kwantowych.

„Kontrakt na przejęcie europejskiego systemu kwantowego Euro-Q-Exa w Centrum Superkomputerowym Leibniz w Garching zabezpiecza Wolnemu Krajowi Bawarii wiodącą pozycję w Europie. Dzięki współpracy z pionierskim start-upem kwantowym IQM pomagamy zbudować europejską infrastrukturę. Tutaj, w Bawarii, będziemy testować i dalej rozwijać praktyczne zastosowania obliczeń kwantowych. Niezwykle istotne jest, abyśmy zaangażowali się w jedną z najbardziej obiecujących technologii przyszłości podobnie, ale jest to brama do zupełnie nowego wszechświata. W przyszłości badacze będą mogli udzielić odpowiedzi na wcześniej nierozwiązane pytania. Gratuluję LRZ i IQM sukcesu w Lidze Mistrzów w dziedzinie obliczeń kwantowych” – powiedział Markus Blume. , bawarski minister stanu ds. nauki i sztuki.

„Od początku naszej działalności udowodniliśmy nie tylko nasze możliwości techniczne, ale także pokazaliśmy liczne zalety integracji obliczeń kwantowych z zasobami HPC” – powiedział dr Jan Goetz, współdyrektor generalny IQM Quantum Computers. „Wspólne wysiłki w całej Europie mające na celu integrację obliczeń kwantowych z centrami HPC są niezwykłe i doskonale wpisują się w naszą strategię technologiczną. Ponieważ w dalszym ciągu zaspokajamy rosnące potrzeby naszych klientów na całym świecie, cieszymy się, iż możemy wdrożyć nasze zaawansowane systemy w LRZ, przyczyniając się do przełomowych odkryć naukowych , wspieranie badań i rozwoju oraz tworzenie nowych możliwości dla innowacji przemysłowych w Niemczech i całej Europie.”

„Jesteśmy bardzo dumni, iż możemy zbudować fundamenty europejskiego ekosystemu kwantowego dzięki Euro-Q-Exa. W LRZ obliczenia kwantowe są udostępniane użytkownikom w celu uzyskania nowego wglądu w badania. kooperacja w Europie i na świecie wraz z naszym partnerem IQM umożliwia ten krok i pozwala nam przez cały czas pracować w awangardzie globalnego rozwoju obliczeń kwantowych” – powiedział prof. dr Dieter Kranzlmüller, prezes zarządu Centrum Superkomputerowego Leibniz.



Source link

Idź do oryginalnego materiału