ISW na Środkowoeuropejskim Forum Integracyjnym

1 rok temu

5 czerwca w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Integracyjne zorganizowane przez Instytut Praw Migrantów i Fundację Ukraina . Celem wydarzenia jest wkład w rozwój społeczny i kulturalny Polski, a w szczególności Dolnego Śląska w odpowiedzi na wyzwania, związane z migracją.

Polska w ciągu zaledwie kilku lat została nowym domem dla milionów migrantów. Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, iż niemal z dnia na dzień Polska stała się jednym z państw o największej liczbie uchodźców na świecie. Podobne procesy, mimo iż zachodzą z różną intensywnością, dotyczą większości państw Europy Środkowo-Wschodniej. Poradziliśmy sobie z wyzwaniem zapewnienia uchodźcom doraźnej pomocy, ale mamy do czynienia ze zjawiskiem długofalowym, które będzie miało wpływ na nasze społeczeństwo. Rodzi to potrzebę jak najszybszego stworzenia przyjaznych warunków do życia dla wszystkich mieszkańców i wspierania aktywności migrantów w życiu gospodarczym i społecznym. Warto przy tym korzystać z doświadczeń i rozwiązań innych państw, żeby usprawnić proces integracji i zapobiec negatywnym zjawiskom.

W ramach wydarzenia odbył się cykl paneli dyskusyjnych, które poruszają kwestie związane z integracją, adaptacją i edukacją uchodźców i migrantów. Mają one na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów uchodźców i migrantów, budowanie mostów między różnymi kulturami i narodowościami oraz wymianę informacji i kontaktów pomiędzy organizacjami, instytucjami i podmiotami zajmującymi się sprawami migrantów lub pracującymi z migrantami.

Podczas Forum Integracyjnego wystąpili eksperci w dziedzinach polityki, edukacji oraz prawa, m.in. przedstawiciele uczelni wyższych, rządu, samorządu i organizacji pozarządowych, a także aktywistów społecznych. Ich zaprasza się również do udziału w dyskusjach na temat różnych aspektów związanych z życiem i integracją społeczną migrantów. Jedną z prelegentek była Krystyna Vlodek, Manager Programowy ds. Ukrainy która wystąpiła w debacie pt. Polska wielokulturowa – czy jest możliwa?. W ramach debaty zostały poruszone kwestie otwartości społecznej na wielokulturowość, wpływ dotychczasowej migracji zarobkowej na obecny kryzys migracyjny, procesy integracyjne ze społeczeństwem przyjmującym oraz propozycje zmian instytucjonalnych i systemowych. W trakcie dyskusji odbyła się wymiana wiedzy na temat problemów, z którymi spotykają się zarówno uchodźcy jak i organizacje je wspierające, oraz omówiono możliwości poprawy komunikacji pomiędzy różnymi środowiskami w celu polepszenia warunków pobytu uchodźców w państwach przyjmujących, dostosowania udzielanej pomocy do ich potrzeb oraz znalezienie wspólnych rozwiązań na problemy, wynikające z konieczności zapewnienia wsparcia długofalowego. W ramach wystąpienia zostały przedstawione wyniki analiz dotychczasowych projektów, zrealizowanych przez ISW, w tym tegorocznego „4Ukraine. Wyzwania migracyjne: lekcje z Polski i Niemiec”.

Po zakończeniu Forum Integracyjnego, organizatorzy przeprowadzą analizę wydarzenia, aby ocenić jego skuteczność i zidentyfikować obszary, które wymagają poprawy. Następnie przygotują raport z wydarzenia oraz plan na przyszłość. Ewaluacja paneli także pomoże sprecyzować wspólne cele uczestników i nawiązać efektywną współpracę przy przyszłych projektach.

Idź do oryginalnego materiału