IV rata podatku rolnego 2024 — jest decyzja!

3 tygodni temu

IV rata podatku rolnego 2024 wyliczana jest na podstawie cen żyta. Jednakże z uwagi na wzrost jego cen wyliczona stawka podatku także wzrosła. Czy resort rolnictwa pomoże rolnikom w tej sprawie?

IV rata podatku rolnego 2024 płatna jest do 15 listopada, zaś trzecia do 15 września. Z uwagi na tegoroczne problemy wywołane niekorzystnymi warunkami, rząd pracował nad różnymi formami pomocy dla poszkodowanych rolników. A jedną z nich ma być pomoc przy opłacie podatku rolnego.

Jaka jest IV rata podatku rolnego 2024

W roku 2024 wysokość podatku rolnego ustalono na 224,075 zł od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych. Jest to równowartość 2,5 kwintala żyta. A w przypadku pozostałych gruntów stawka jest równowartością ceny 5 kwintali żyta i wynosi 448,15 zł od hektara. Każda rata to jedna czwarta wyżej wspomnianych kwot.

Czy IV rata podatku rolnego będzie mniejsza?

Rok 2024 okazał się trudny dla rolników, szczególnie tam, gdzie niekorzystne warunki pogodowe spowodowały znaczne straty. Z uwagi na to padły propozycje nad formą pomocy w opłaceniu rat podatku rolnego dla szczególnie poszkodowanych rolników. Konkretnie to pomoc objęłaby tych, którzy ponieśli straty w uprawach wyższe niż 30%.

Obecnie realizowane są prace nad tym, jak miałaby ta pomoc wyglądać. W pierwotnych planach padały propozycje związane z umorzeniem niektórych rat podatku. Jednakże pomysły te oprotestowały gminy, które podkreśliły, iż koszty tej formy obsługi byłyby znacznie wyższe niż przyznana na ten cel dotacja.

Dlatego obecna propozycja obejmuje wypłacenie rolnikom równowartości III i IV raty podatku rolnego na 2024 r. Według zapowiedzi szefa resortu rolnictwa zwrot środków miałby nastąpić do 31 maja 2025 r.

Jaka pomoc trafiłaby do rolników?

Jak wspomnieliśmy, beneficjentami programu byliby tylko rolnicy poszkodowani przez niekorzystne warunki pogodowe. Na pomoc dla nich polskie władze planują skierować kwotę wysokości około 160 mln złotych. Jednakże dopuszczają one możliwość zastosowania współczynnika korygującego, gdyby zapotrzebowanie na pomoc przekroczyło łącznie założoną kwotę.

Ponadto należy pamiętać, iż obecne przepisy unijne redukują wysokość pomocy o połowę w przypadku braku ubezpieczenia co najmniej 50 procent powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym. Tak więc w przypadku braku odpowiedniego ubezpieczenia pomoc w spłacie III i IV raty podatku rolnego 2024 byłaby jeszcze niższa.

Źródła: www.krir.pl

Idź do oryginalnego materiału