Sąd Magistracki w Tel Awiwie wydał orzeczenie zezwalające rządowi Izraela na przejęcie wszystkich kryptowalut w ponad 150 portfelach cyfrowych, które umieścił na czarnej liście z powodu rzekomych powiązań z finansowaniem grup terrorystycznych. To nie pierwszy raz, gdy Izrael kładzie dłoń na nie swoich kryptowalutach.
Izrael przejmie kryptowaluty Hamasu
Według doniesień lokalnych izraelskich mediów z 18 grudnia, izraelski minister obrony Benny Gantz ujawnił, iż orzeczenie sądu z 15 grudnia umożliwiło już władzom przejęcie kolejnych 33 500 dolarów z cyfrowych portfeli powiązanych z islamistyczną grupą bojowników Hamas.
Przed wydaniem orzeczenia sądowego Izrael mógł legalnie przejmować aktywa cyfrowe bezpośrednio powiązane z działalnością terrorystyczną, ale nie dodatkowe fundusze w tych samych portfelach. W grudniu 2021 r. władze przejęły z portfeli 750 tys. dolarów.
Hamas posiłkuje się Telegramem i BTC
Hamas, de facto władza rządząca Strefą Gazy w Palestynie od 2007 roku, jest klasyfikowany jako organizacja terrorystyczna w całości lub w części przez kilka państw i bloków międzynarodowych, w tym Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Izrael i Wielką Brytanię.
Począwszy od stycznia 2019 r. Hamas zaczął apelować do swoich zwolenników o wysyłanie funduszy dzięki Bitcoin (BTC) za pośrednictwem komunikatora Telegram jako metody walki z sankcjami i izolacją finansową.
Walka Izrael – Hamas
Wcześniej Gantz podpisał rozkaz 9 lipca 2021 r., upoważniający siły bezpieczeństwa do zajęcia kilku kont kryptowalutowych z rzekomymi powiązaniami z bojowym skrzydłem Hamasu.
Władze ujawniły, iż przejete konta zawierały Tether (USDT), Ether (ETH), Dogecoin (DOGE), XRP (XRP), Binance Coin (BNB), Zcash (ZEC), Litecoin (LTC) i inne altcoiny.
W lutym 2022 r. izraelskie władze przejęły również 30 portfeli kryptowalutowych z 12 kont giełdowych powiązanych z Hamasem.
Dokładna wartość skonfiskowanych aktywów kryptograficznych nie została ujawniona publicznie przez władze.
Niewielką rolka krypto w świecie organizacji terrorystycznych
Wykazano, iż kryptowaluty odgrywają stosunkowo niewielką rolę w pozyskiwaniu funduszy dla grup terrorystycznych. Na początku 2022 roku firma analityczna Blockchain Chainalysis ustaliła, iż tylko niewielka część funduszy kryptowalutowych jest wykorzystywana w działalności przestępczej.