Jak anulować przelew? Liczy się czas. W innym wypadku możesz stracić pieniądze

1 tydzień temu
Zdjęcie: Tirachard/Istock.com


Błędne cyfry bądź dane wpisane w trakcie wysyłania przelewu mogą przysporzyć sporych zmartwień. Wskutek klasycznych błędów pieniądze potrafią zostać przekazane do niewłaściwych odbiorców. Czy to oznacza nieodwracalną utratę środków? W niektórych sytuacjach możliwe jest choćby cofnięcie przelewu. Później klientom banków pomaga obowiązujące prawo.
Wpisanie niewłaściwego numeru konta to stosunkowo powszechny błąd, który można popełnić podczas każdej tego typu transakcji. Sprawy nie ułatwia fakt, iż są to wyjątkowo długie ciągi liczb, które zwykle użytkownicy aplikacji mobilnych lub stron internetowych banków wpisują manualnie. Choć jest to stosunkowo częsta pomyłka, nie zmienia to faktu, iż stanowi nie lada problem, ponieważ grozi co najmniej czasową utratą określonej kwoty. Co zatem należy zrobić? W tym przypadku najważniejsze są godziny realizacji przelewów bankowych.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy Polska zbankrutuje? Ekonomia chłopskiego rozumu [Co to będzie odc.27]


Jak cofnąć przelew standardowy? Kluczowa jest godzina sesji wychodzącej
Przelewy są realizowane przez banki w określonych godzinach. Dla przykładu sesje przychodzące (Elixir) w Alior Bank realizowane są o 8:20, 12:20 i 15:20, a przychodzące o 10:30, 14:30 oraz 16:45. W związku z tym większość transakcji jest blokowanych aż do momentu, w którym zostaną przetworzone w ramach sesji wychodzącej. To właśnie te ograniczenia czasowe mogą uratować tych, którzy popełnili błąd, wysyłając pieniądze do złego adresata. o ile zlecenie przelewu nie zostało jeszcze zrealizowane, wówczas właściciel konta ma szansę na jego anulowanie poprzez kontakt z bankiem i rozmowę z konsultantem. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku każdego banku procedury mogą wyglądać nieco inaczej, a kwestie związane z odwoływaniem przelewów uwzględniane są w regulaminach. Tam klienci znajdą również informacje dotyczące anulowania niestandardowych przelewów, w tym na zlecenie - z datą przyszłą. Niestety sytuacja znacznie się komplikuje w momencie, gdy pieniądze znajdą się już na koncie odbiorcy przelewu.


Cofnięcie przelewu bankowego. Tak pieniądze mogą trafić na złe konto
jeżeli przelew został już zrealizowany, bank na wniosek klienta może próbować skontaktować się z odbiorcą i ubiegać się o zwrot środków. Istnieje jednak ryzyko odmowy, a wówczas pozostaje już jedynie podjęcie dalszych kroków prawnych. Warto jednak zaznaczyć, iż osoba, do której przez pomyłkę zostały wysłane pieniądze, zgodnie z artykułem 405 Kodeksu cywilnego, ma obowiązek je zwrócić.


Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości


- czytamy w art. 405 Kodeksu cywilnego.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału