Jak bogaty jest twórca Ethereum Vitalik Buterin? Będziecie zaskoczeni

9 miesięcy temu

Jak zamożny jest rosyjsko-amerykański programista i podopieczny miliardera Petera Thiela, Vitalik Buterin? Nikogo prawdopodobnie nie zaskoczy, iż jest to duża suma. Buterin, pomysłodawca Ethereum w 2013 roku, który powołał platformę do życia dwa lata później, zgromadził znaczną część swojego majątku w przestrzeni kryptowalutowej, z czego większość jest bezpośrednio związana z eterami, natywną monetą ekosystemu Ethereum.

Vitalik Buterin jest kryptowalutowym krezusem

Podróż Buterina jak już wspomnieliśmy na wstępnie rozpoczęła się wraz z uruchomieniem Ethereum, projektem przewidzianym jako zdecentralizowana platforma, która umożliwia interakcję z inteligentnymi kontraktami i zdecentralizowanymi aplikacjami (DApps) w zakresie wykraczającym poza to, co oferował wówczas Bitcoin (BTC). Ethereum wyróżniało się dążeniem do funkcjonowania jako globalna, zdecentralizowana platforma obliczeniowa, a wizja ta przybrała konkretną formę wraz z uruchomieniem protokołu w 2015 roku.

fot. Wikipedia / TechCrunch

Początkowa alokacja tokenów ETH podczas przedsprzedaży znacząco przyczyniła się do bogactwa Buterina. W 2014 r. ICO (ang. initial coin offering) Ethereum umożliwiła wczesnym uczestnikom zakup eterów dzięki BTC po bardzo niskiej jak na współczesne „standardy” cenie, przy czym duży kawałek tortu przypadł Vitalikowi i pozostałym współzałożycielom. Ta alokacja stanowi w tej chwili rdzeń zasobów kryptowalut Buterina.

Na miesiąc marzec 2024 r. ojciec Ethereum posiadał 245 775 sztuk ETH o wartości około 900 milionów USD. Wycena ta opiera się na bieżącej na moment powstawania artykułu wycenie rynkowej Ethereum. Warto jednak zauważyć, iż ostateczna wartość netto Vitalika podlega znacznym wahaniom: jeszcze tydzień-dwa temu za etery trzeba było zapłacić ponad 4 tysiące dolarów za sztukę, w tej chwili jest to ok. 3500.

fot. Coinbase

Ethereum i cała reszta

Oprócz ETH, portfel Buterina obejmuje różne inne kryptowaluty, takie jak między innymi Kyber Network Crystal (KNC) i Wrapped ETH (WETH). Podczas gdy te dodatki zwiększają jego wartość netto, stanowią one niewielki ułamek w porównaniu z posiadanymi przez niego zasobami czystego Ethereum.

Buterin odważył się również na inwestycje powiązane z przestrzenią kryptowalut i swoim projektem, ale nieobejmujące samego Ethereum. Jedną z godnych uwagi inwestycji programisty jest StarkWare, izraelska firma technologiczna specjalizująca się w kryptografii i rozwiązaniach skalowalności blockchain.

Warto tutaj zwrócić uwagę na pewien aspekt związany z bezpieczeństwem w sieci: znane osoby takie jak Vitalik często otrzymują na powiązane z nim adresy na blockchainie kryptowaluty od całkowicie obcych osób, które w ten sposób próbują osiągnąć efekt legitymizacji przez znane osoby w sektorze. Nierzadko są to jednocześnie wektory ataku typu „dusting”, gdzie próby interakcji z tokenami-pułapkami prowadzą do kontraktów czyszczących zawartość naszego portfelu. Zachowajcie szczególną ostrożność.

Idź do oryginalnego materiału