Jak bracia Warner z Mazowsza podbili Hollywood

1 rok temu

Historia całego Hollywood została napisana przez 4 braci. Trzech z nich urodziło się w Krasnosielcu, niedaleko Ostrołęki. Czwarty przyszedł na świat w Ameryce. Nazwisko Warner przyjęli już w USA. Wcześniej nazywali się zgodnie z różnymi źródłami Wrona lub Wonsal. Bez nic nie byłoby takich filmów jak Batman, Superman, Troja czy Chłopcy z Ferajny. Ich życiorys to wcielenie amerykańskiego snu. Podobny do historii założyciela Domino’s Pizza.

Bracia zastawili rodzinne dobra: konia i zegarek ojca. To pozwoliło im zdobyć kapitał, który zainwestowali w zakup pierwszego projektora. Inwestycja okazała się trafiona, a świat kinematografii bez wkładu rodziny Warner nie byłby takim, jaki znamy obecnie.

Czworo braci Warner którzy napisali historię Hollywood

Polskie początki Braci Warner

W 1857 roku na świat przychodzi Benjamin Wonsal. Był szewcem i wraz z żoną mieszkał w Krasnosielcu na Mazowszu. Wsi, która w tamtym okresie znajdowała się pod okupacją rosyjską. Życie w XIX wiecznej Polsce pod okupacją było dość ciężkie. Pewnego dnia Benjamin po rozmowie ze swoim kolegą w karczmie dowiedział się, iż za oceanem w USA czekają wielkie bogactwa. niedługo jego kolega wyjechał do USA i napisał stamtąd do Benjamina list, w którym rozpisywał się o Ameryce w samych superlatywach. Twierdził, iż Baltimore ocieka złotem, a każdy jest tak bogaty, iż stać go na buty.

Zachęcony tą wizją Benjamin wyjechał niebawem sam, bez rodziny za Atlantyk. Chciał sprawdzić, czy historie te są prawdziwe. Obiecał sobie, iż o ile rzeczywiście tak jest, to sprowadzi rodzinę do siebie. Wyjechał w 1883 rok,. Gdy dotarł na miejsce na przejściu granicznym zapytano go o nazwisko. Podał więc polskie, ale urzędnik miał stwierdzić, iż nie wie jak je zapisać. Wtedy Benjamin zamienił je na bardziej amerykańskie „Warner”.

Samo miasto Baltimore nie przedstawiało się, aż tak cudownie, jak opisywał je kolega. Wciąć dawało jednak więcej możliwości niż Krasnosielec. Benjamin dostał pracę jako szewc. Po kilku miesiącach zarobił tyle, iż był w stanie kupić bilety dla swojej rodziny. W końcu cała rodzina Warner zamieszkała w USA.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Nowe życia w Stanach

Mali bracia Warner od najmłodszych lat wykazywali instynkt do interesów i co chwilę wpadali na pomysł jak pomnożyć pieniądze. Ich pierwszą poważną inwestycją był zakup teatru. Inwestycja okazała się nierentowna i po roku musieli ją zamknąć.

Później zdecydowali postawić wszystko na jedną kartę. W 1903 roku zastawili rodzinny majątek i kupili za niego projektor warty 1000 dolarów. W przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze byłoby to około 40 tys. dolarów. Zabierali swój projektor i objeżdżali okoliczne miejscowości, puszczając w kółko jeden i ten sam film „Napad na ekspres”. Zarobili na tym tyle pieniędzy, iż kupili sklep w okolicy, przerabiając go na kino.

Rok później bracia porzucili kino i zajęli się dystrybucją filmów. Mieli jednak problem z opłatami licencyjnymi za wykorzystywanie projektora, którego wymyślił Thomas Edison. W końcu postanowili, iż zamiast dystrybuować czyjeś filmy, zaczną kręcić swoje.

Bracia Warner w 1922 roku

W 1918 roku wyprodukowali film „moje cztery lata w Niemczech”, który okazał się hitem sprzedażowym. Warnerowie zarobili tyle pieniędzy, iż mogli otworzyć własne studio filmowe. Tak powstało Warner Bros, zlokalizowane w Kalifornii. Lokalizacja miała wtedy duże znaczenie, bo sceny kręcono głównie na świeżym powietrzu. Kalifornia była do tego idealnym miejscem. Prawie zawsze świeciło słońce, a temperatura rzadko kiedy spadała poniżej 10 stopni Celsjusza.

Na czele firmy stanął Harry (Hirsch), a Abe (Aaron) został dyrektorem finansowym. Obaj zamieszkali w Nowym Jorku, gdzie również zajmowali się dystrybucją. Natomiast Sam (Szmul) i Jack (Jacob) osiedlili się w Los Angeles i zostali wiceprezesami ds. produkcji. Podział ten funkcjonował do 1956 roku. Do zadań Sama i Jacka należało przede wszystkim pozyskiwanie nowych scenariuszy, praw do historii, zarządzanie produkcjami oraz poszukiwanie możliwości ograniczania kosztów produkcji.

Bracia Warner wypuszczają pierwszy film z dźwiękiem

Przełomem okazał się rok 1927. Sam Warner od kilku lat starał się usilnie, aby do filmu dodać dźwięk. W końcu przekonał do tego swoich braci i stworzyli pierwszy pełnometrażowy film ze ścieżką dźwiękową „Śpiewak z jazzbandu”. Film zarobił 3,5 miliona dolarów, a sama wytwórnia dostała w 1929 roku Oscara za zrewolucjonizowanie przemysłu filmowego.

Od tamtej pory wytwórnia Braci Warner stała się rozpoznawalna na cały świat. Warner Bros funkcjonuje do dziś i chociaż nie zarządza nią żaden potomek braci to nazwisko Warner wciąż pozostaje nazwą wytwórni. Tylko w ciągu ostatnich lat wyprodukowała takie hity jak trylogia Hobbita, Harry Potter, Matrix, trylogia Batmana, Incepcja, Diuna, Interstellar, czy Mad Max.

Studio Warner Bros. w Burbank w 1940 roku

ibidem

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
55
3
Idź do oryginalnego materiału