Budżetowanie finansowe dotyczy wielu działań związanych z planowaniem i zatwierdzaniem budżetu, a także kontrolowaniem jego wyników oraz rozpoznawaniem wszelkich nieprawidłowości. Polega na planowaniu i alokacji środków finansowych (zarówno przychodów jak i kosztów) na określone cele w określonych okresach czasu. Proces ten w znacznym stopniu sprzyja obiektywnej ocenie przychodów przedsiębiorstwa i kosztów ponoszonych przez firmę, dzięki czemu ułatwia bardziej świadome podejmowanie różnych decyzji w obszarze finansów i inwestycji każdego sprawnie funkcjonującego podmiotu.
Spis treści:
Czym jest i na czym polega cały proces?
Możliwości wykorzystania
Główne funkcjonalności
Jak wygląda w praktyce?
Opracowanie budżetu
Ustalenie modelu
Raporty i analizy
Czym jest i na czym polega budżetowanie finansowe?
Budżetowanie finansowe jest ważnym elementem controllingu, którego wdrażaniem zajmujemy się w naszej firmie Controlling Systems. Proponujemy możliwość przygotowania praktycznego i uniwersalnego systemu informacji zarządczej, który pozwala na usprawnienie pracy całego przedsiębiorstwa. Działania podejmowane w tym obszarze w znacznej mierze dotyczą właśnie kontrolowania budżetu, w tym prognozowania i planowania wielu procesów na podstawie analiz różnych danych – trendów, popytu, podaży czy innych parametrów.
Możliwości wykorzystania
Budżetowanie jest bardzo istotne dla poprawnego wdrażania różnych planów strategicznych, które zawsze powinny opierać się na zweryfikowanych i obiektywnych informacjach. Proces ten pozwala nam określić najważniejsze priorytety, a następnie przeprowadzić właściwe działania zgodnie z dostępnymi zasobami. Budżetowanie obejmuje też prace związane z kontrolowaniem i monitorowaniem wydatków firmy. Wyniki osiągane aktualnie przez przedsiębiorstwo zestawiamy z jego docelowymi planami, co sprzyja ocenie efektywności realizowanych działań i umożliwia identyfikację ewentualnych odchyleń od budżetu. W razie potrzeby możemy dzięki temu wprowadzić potrzebne korekty, które poprawią uzyskane rezultaty. Budżetowanie ułatwia też zarządzanie kosztami i przychodami na podstawie kompleksowych analiz rentowności, a także określanie adekwatnych marży.
Główne funkcjonalności
W ramach budżetowania możesz uzyskać wiele cennych informacji, które przydają się zarówno menedżerom, jak i innym pracownikom. Proces ten zapewnia szeroki wgląd w dane związane ze stopniem realizacji wybranych zadań w konkretnym przedziale czasowym, co ma wpływ na efektywne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jego wdrożenie koordynuje też wiele operacji realizowanych w ramach prowadzonej działalności, które są ujmowane w kompletnym i spójnym budżecie. Nie bez znaczenia pozostają kwestie motywacyjne, zwłaszcza z punktu widzenia pracowników zajmujących się planowaniem budżetu odpowiedzialnych za przygotowanie planów o odpowiednio wysokim stopniu wykonalności. Budżetowanie spełnia też funkcję kontrolną, ponieważ pozwala na weryfikację poziomu realizacji wybranych wcześniej operacji. Sam budżet może być poddawany kontroli wstępnej, a następnie kontroli bieżącej i ostatecznie kontroli wynikowej. Takie podejście sprzyja sprawnemu rozpoznawaniu nieścisłości względem założonego planu.
Jak budżetowanie finansowe wygląda w praktyce?
Budżetowanie finansowe to złożony proces, który przebiega w wielu etapach i wymaga starannego zaplanowania. Po ustaleniu i zatwierdzeniu budżetu, następuje faza jego wykonania i kontroli. Taki przebieg budżetowania zapewnia najlepszą podstawę do weryfikacji wyników osiąganych przez firmę, jednak wiąże się to z koniecznością dokładnego ustalenia wszystkich celów. Niezbędny jest też dobór adekwatnych środków i metod, które pozwolą na stworzenie akceptowalnego budżetu, kontrolowanie realizacji wcześniejszych założeń czy systematyczne wdrażanie niezbędnych poprawek.
Opracowanie budżetu
Planowanie budżetu zawsze musi spełniać wytyczne obranej strategii. Dla wielu podmiotów najważniejsze znaczenie mają analizy różnych potencjalnych scenariuszy, które mogą zaistnieć dla konkretnych prognoz kwartalnych i miesięcznych w planowaniu rocznym. Istotna jest też wiedza na temat wpływu, jaki mogą wywierać wdrażane działania na ostateczne wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Z tego względu staramy się dostarczać rozwiązania, dzięki którym zarządzanie wieloma wariantami planistycznymi jest dużo prostsze. Dotyczy to zwłaszcza naszego autorskiego narzędzia Eureca, czyli systemu do efektywnej realizacji różnych procesów controllingowych. Za jego pomocą możesz tworzyć wiele wersji budżetu, a także dodawać komentarze i udostępniać je w ramach wielowymiarowych analiz. System pozwala również na opracowanie niemal dowolnego modelu, który spełni wymagania aktualnej strategii finansowej firmy oraz jej zarządców. Narzędzie Eureca posiada budowę modułową, przez co jest bardzo elastyczne oraz umożliwia tworzenie unikalnych konfiguracji zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorstwa.
Ustalenie modelu budżetowego
W systemie Eureca możesz przeprowadzać budżetowanie w różnych zakresach, w tym w ujęciu wielowymiarowym, wielomiarowym czy wielookresowym. Wielowymiarowym, ponieważ uwzględnia różne czynniki dotyczące zarówno kosztów, jak i sprzedaży. Wielomiarowym dlatego, iż umożliwia jednoczesne obserwowanie i planowanie wielu miar dla pojedynczych parametrów, takich jak wartości, ilości czy ceny jednostkowe. I wielookresowym z uwagi na fakt, iż budżetowanie w Eurece nie ma ograniczeń do rocznego okresu księgowego, dzięki czemu umożliwia zarządzanie budżetami projektów wdrażanych w innych przedziałach czasowych – włącznie z inwestycjami zaplanowanymi choćby na kilkadziesiąt miesięcy. Narzędzia IT dostarczane przez firmę Controlling Systems oferują wiele zalet. System Eureca został do tej pory wdrożony w wielu podmiotach o dużym i średnim zakresie działalności, a także licznych grupach kapitałowych. Za jego pomocą możesz przeprowadzać budżetowanie w rozmaitych branżach, ze szczególnym wskazaniem na produkcyjną, budowlaną, dystrybucyjną, usługową, transportową, logistyczną czy spedycyjną. Narzędzie to sprawdza się też w podmiotach użyteczności publicznej oraz na wyższych uczelniach.
Raporty i analizy
System Eureca umożliwia prezentację danych na różne sposoby. Poza informacjami dotyczącymi planów, realizacji czy odchyleń narastających i okresowych, za jego pomocą zyskujesz również wgląd w inne parametry. Narzędzie to pozwala na przedstawienie celów budżetowych, stopnia ich realizacji czy też dynamiki wykonania w ujęciu rocznym i okresowym. Wszystkie dane mogą być następnie wykorzystane w analizach i raportach, co dodatkowo zwiększa efektywność rewizji budżetowych. Z modelem planistycznym da się łatwo zintegrować model budżetowy, dzięki czemu cały system Eureca kompleksowo wspiera działania planistyczne z uwzględnieniem budżetu cząstkowego i całościowego. System zapewnia tez dostęp do sprawozdań i wskaźników dla spółek pojedynczych, a także skonsolidowanych dla konkretnych grup i dodatkowo w wielu walutach. Zapraszamy do kontaktu i współpracy z Controlling Systems.