Z danych opublikowanych przez magazyn „Forbes” wynika, iż na całym świecie jest ponad 2,6 tys. osób, które dysponują majątkiem wycenianym na ponad miliard dolarów. W tym gronie znajduje się 193 miliarderów powiązanych z rynkiem nieruchomości.
Jak podkreśla w opracowanym przez siebie raporcie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust, niezależnie od tego w jakiej branży komuś udało się zarobić duże pieniądze, to i tak wcześniej czy później lwia część jego majątku trafia na rynek nieruchomości.
Warto inwestować w nieruchomości
Mająca swą siedzibę w Londynie firma Knight Frank zapytała ponad 500 prywatnych bankierów wspierających osoby szczególnie zamożne dysponujące łączną fortuną wycenianą na 2,5 biliona dolarów. „Dane te pozwalają oszacować, iż przeciętnie 55% majątku statystycznego krezusa jest zaklęta w mury przeróżnych nieruchomości. Na ten wynik składa się 32% majątku w postaci nieruchomości kupionych, aby zaspokajać prywatne potrzeby. Chodzi zarówno o apartamenty i rezydencje, ale też nieruchomości wakacyjne” – pisze Turek. Pozostałe 23 proc majątku zostalo ulokowanych w nieruchomościach inwestycyjnych, a więc biurach, galeriach handlowych, hotelach, mieszkaniach na wynajem, gruntach rolnych, a choćby serwerowniach.
Majątek miliardera z branży nieruchomości to średnio 3,4 mld dolarów na głowę. Ponad połowa z nich mieszka w Azji – najwięcej w Hongkongu (27), Chinach (26), Singapurze (14) i Indiach (10). o ile jednak pod uwagę weźmiemy nie kontynenty, a kraje, to najwięcej miliarderów, którzy dorobili się budując domy i mieszkania, można znaleźć w tej chwili w Stanach Zjednoczonych – tam jest ich 49.
Nie jest łatwo być miliarderem
Co ciekawe, ze względu na skutki pandemii, wyższe stopy procentowe i chwiejny rynek akcji, prawie połowa wszystkich miliarderów na świecie jest mniej zamożna niż rok temu. Potentatem branży nieruchomości w Stanach Zjednoczonych jest Donald Bren, prezes Irvine Company – znalazł się on na 97. miejscu na liście „Forbesa” z majątkiem w wysokości 17,4 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 1,2 miliarda dolarów w porównaniu z ubiegłym rokiem. W zestawieniu znaleźli się także założyciel Related Companies Stephen Ross (147 miejsce), którego majątek netto wzrósł do 11,6 mld dolarów z 8,2 mld dolarów, oraz magnat handlu detalicznego Jeff Sutton (1217 miejsce), którego zasoby finansowe redakcja czasopisma wyceniła 2,5 mld dolarów.