Jak Francja naciska na konkurenta Starlink, Eutelsat

1 tydzień temu

Francuski rząd inwestuje 1,35 mld euro w Eutelsat i stanie się największym udziałowcem firmy satelitarnej, ogłosiło Ministerstwo Finansów. Agencja stwierdziła, iż ​​inwestycja ma pomóc Eutelsat konkurować z (53) Starlink Elona Muska. Po Starlink, Eutelsat obsługuje drugą co do wielkości konstelację satelitów, konstelację satelitów OneWeb, na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), na wysokości od 200 do 2000 kilometrów.

„Wzmacniając kapitał Eutelsat – jedynego europejskiego dostawcy satelitów LEO – zabezpieczamy strategiczną niezależność Francji i torujemy drogę do niepodległości europejskiej” – napisał w piątek na łamach X prezydent Francji Emmanuel Macron (47).

Europa szuka alternatyw dla Starlink

Mocno zadłużony Eutelsat przyciągnął zainteresowanie wielu europejskich rządów w ostatnich miesiącach, nie w ostatniej kolejności w odpowiedzi na politykę USA prezydenta Donalda Trumpa. Wiele państw nie chce już polegać na Starlink i dlatego poszukuje alternatyw. Akcje Eutelsat wzrosły o 30 procent po ogłoszeniu, po 14,5-procentowym wzroście w czwartek po ogłoszeniu umowy z francuskim wojskiem. Akcje zyskały 38 procent od początku roku.

Analityk Alessandro Cuglietta z Kepler Cheuvreux stwierdził, iż zwiększenie kapitału państwa zapewni Eutelsat większą elastyczność finansową. JP Morgan ostrzegł jednak w analizie, iż zadłużenie Eutelsat prawdopodobnie pozostanie wysokie w średnim okresie. „Wątpimy, aby ta miara kapitału wystarczyła do sfinansowania naprawdę konkurencyjnej strategii LEO” – napisali analitycy. W 2023 roku Eutelsat połączył się z brytyjską firmą OneWeb i ogłosił wówczas, iż do 2027 roku osiągnie roczne przychody w wysokości dwóch miliardów dolarów. W 2024 roku firma wygenerowała przychody w wysokości 1,2 miliarda dolarów.

W ramach fuzji Eutelsat ogłosił, iż druga generacja satelitów OneWeb zostanie wystrzelona w tej dekadzie. Jednak w tej chwili wydaje się to mało prawdopodobne. Firma niedawno przyznała, iż ​​potrzebuje trzy razy więcej satelitów niż pierwotnie planowano — co wymaga finansowania w wysokości do 2,2 mld euro. Inwestycja francuskiego rządu może być teraz pierwszym krokiem w tym kierunku.
Idź do oryginalnego materiału