Dziś coraz częściej różne czynności urzędowe wykonujemy przez Internet. Aby było to w pełni bezpieczne i szybkie, możemy wtedy skorzystać z różnych metod potwierdzenia swojej tożsamości. Dzięki nim urząd ma pewność, iż po drugiej stronie ekranu siedzi adekwatna osoba. Jednym z najlepszych sposobów na potwierdzenie tożsamości jest użycie profilu zaufanego. Wcześniej musimy jednak zadbać o potwierdzenie profilu zaufanego. Jak to zrobić?
- Potwierdzenie profilu zaufanego
- Co to jest profil zaufany?
- Gdzie wykorzystamy profil zaufany?
- Jak zacząć korzystać z tego narzędzia? Niezbędne jest potwierdzenie profilu zaufanego
- Jak potwierdzić profil zaufany?
- Jak potwierdzić profil zaufany w punkcie?
- Jak potwierdzić profil zaufany przez Internet?
- Potwierdzenie profilu zaufanego w mBank
- Jak potwierdzić profil zaufany w Alior Bank?
- Założenie i potwierdzenie Profilu Zaufanego w PKO BP
- Jak potwierdzić Profil Zaufany w ING Banku Śląskim?
- Potwierdzenie profilu zaufanego przez ePUAP
- Potwierdzenie profilu zaufanego na poczcie
- Jakie sprawy załatwimy dzięki profilowi zaufanemu?
- Czy profil zaufany jest bezpieczny?
- Gdzie potwierdzić profil zaufany?
- Podsumowanie artykułu – potwierdzenie Profilu Zaufanego
- Najczęściej zadawane pytania
Potwierdzenie profilu zaufanego
Profil zaufany jest możliwością autoryzacji – uwierzytelnienia swojej tożsamości drogą elektroniczną. Przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach, na przykład jeżeli chcemy złożyć wniosek do e-Urzędu.
Potwierdzenia swojej tożsamości przez profil zaufany i dostęp do spraw urzędowych przez Internet to bardzo wygodne rozwiązania. Nie musimy wychodzić z domu, aby załatwić naprawdę dużo spraw. Zaoszczędzimy też sporo czasu i pieniędzy, jeżeli nie musimy udawać się do urzędu, by załatwić jakąś sprawę.
Co to jest profil zaufany?
Zacznijmy od tego, co to jest profil zaufany. Narzędzie jest bezpłatne, może z niego skorzystać każda osoba będąca obywatelem Polski. Dla pewnego uproszczenia, możemy powiedzieć, iż profil zaufany jest zbiorem informacji na temat posiadacza tego narzędzia. To nasza cyfrowa tożsamość, możemy dzięki niej przez Internet potwierdzić, kim jesteśmy. Profil zaufany danej osoby przechowuje takie informacje, jak
- imię i nazwisko
- data urodzenia
- numer PESEL
- numer telefonu
- adres e-mail właściciela
Jak założyć profil zaufany? Możemy zrobić to przez bankowość elektroniczną. Mając dostęp online do polskiego banku, a opcję tę mają posiadacze kont lub innych usług bankowych, możemy w kilka chwil potwierdzić profil zaufany. Możliwe jest też udanie się do jednego z punktów stacjonarnych. W całej Polsce jest ich kilka tysięcy, odpowiednie placówki znajdziesz też poza granicami naszego kraju.
Dziś z profilu zaufanego korzysta naprawdę wiele osób. Narzędzie to ma już “na karku” sporo lat. Prawdziwą popularność zdobyło jednak w czasie pandemii COVID-19. Gdy każda wizyta w urzędzie wiązała się ze sporymi obostrzeniami, możliwość załatwienia spraw przez Internet okazała się świetną alternatywą. Wtedy też kolejne działania urzędowe zaczęły być dostępne przez Internet. Wtedy profil zaufany stał się popularny jako rodzaj cyfrowego podpisu.
Gdzie wykorzystamy profil zaufany?
Potwierdzenie tożsamości profilem zaufanym możliwe jest w elektronicznej odsłonie urzędów. Naprawdę wiele spraw załątwimy dziś dzięki logowaniu w ten sposób. Profil zaufany przydaje się też podczas korzystania z bankowości elektronicznej.
Potwierdzenie profilem zaufanym nadaje ważność dokumentom, zwykle urzędowym. Możemy także w ten sposób podpisać elektronicznie niemal dowolny dokument. Otrzymuje wtedy w jednym z rogów odpowiednie oznaczenie. To dla urzędów równoznaczne z własnoręcznym podpisem.
Jak zacząć korzystać z tego narzędzia? Niezbędne jest potwierdzenie profilu zaufanego
Aby móc wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje profil zaufany, musimy go założyć. Niezbędne będzie też potwierdzenie profilu zaufanego. Dopiero wtedy profil zaufany staje się naszym “cyfrowym podpisem odręcznym”, który pozwoli uwiarygodnić dokumenty urzędowe i wysyłane do banku.
Jak potwierdzić profil zaufany?
Mamy trzy sposoby na założenie profilu zaufanego:
- przez bankowość elektroniczną
- używając podpisu kwalifikowanego
- używając dowodu osobistego z warstwą elektroniczną
Dowód osobisty w aplikacji mObywatel
PrzeczytajWe wszystkich wspomnianych przypadkach założenie odbywa się w 100% przez Internet. Wymagane jest jednak potwierdzenie profilu zaufanego. Bez tego nie będzie on działał. Potwierdzenie profilu zaufanego może się odbyć na dwa sposoby:
- przez Internet
- w punkcie stacjonarnym
Jak potwierdzić profil zaufany w punkcie?
Potwierdzenie profilu zaufanego w stacjonarnej placówce dla wielu osób będzie bardzo wygodnym i szybkim rozwiązaniem. Wystarczy udać się do jednego z punktów, które na to pozwalają. Na liście znajduje się kilka tysięcy punktów do potwierdzania profilu zaufanego. Są tam zarówno działające w Polsce banki, placówki urzędowe, jak i inne obiekty użyteczności publicznej:
- Urzędy Gminy i ich oddziały
- Urzędy Miasta i ich oddziały
- placówki Narodowego Funduszu Zdrowia
- Agencje Restrukturyzacji i Modernizacje Rolnictwa
- Urzędy Skarbowe
- Starostwa Powiatowe
- Urzędy Transportu Kolejowego
- Biura Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- oddziały większości banków w Polsce
Po odwiedzeniu jednego z punktów, potwierdzania profilu zaufanego możliwe będzie dzięki okazaniu dokumentu tożsamości. Często najwygodniejsze jest potwierdzenie profilu zaufanego w placówce banku. Jest ich bardzo dużo i choćby w mniejszych miejscowościach nie będzie to dla nikogo zbyt kłopotliwe.
Jak potwierdzić profil zaufany przez Internet?
Najwygodniej zwykle jest potwierdzać profil zaufany drogą elektroniczną. Pozwoli na to bankowość elektroniczna takich banków, jak:
- Alio Bank
- PKO BP
- Pekao SA
- Santander Bank
- Bank Millenium
- ING Bank Śląski
- i inne
Jak to zrobić w konkretnym banku? Wszystko zależy od procedury stosowanej przez konkretny bank.
Potwierdzenie profilu zaufanego w mBank
Klienci mBank mogą założyć i potwierdzić profil zaufany przez e-bankowość. W tym celu logujemy się w serwisie transakcyjnym mBank, podając swoje dane (login i hasło). Przechodzimy kolejno do zakładek “Finanse”, “Usługi”, “eUrząd” i tam wybieramy “Profil Zaufany”. Przejdziemy do strony, na której musimy wprowadzić kilka dodatkowych informacji, ale cały proces trwa niezwykle krótko. Po kilku minutach mamy założony i aktywowany profil zaufany, z którego możemy już korzystać na przykład do załatwienia swoich spraw urzędowych.
Jak potwierdzić profil zaufany w Alior Bank?
Do potwierdzenia profilu zaufanego możemy użyć bankowości elektronicznej Alior Banku. Logujemy się do Alior Online (e-bankowość tego banku) i wybieramy z menu opcję “Usługi” i “Profil Zaufany”. Klikamy “Załóż profil zaufany” i weryfikujemy swoje dane. Wypełniamy też brakujące pola formularza – te, które są wymagane do profilu zaufanego, a których nie posiada Twój bank. Pól nie jest jednak dużo, a cały proces zajmuje jedynie kilka chwil. Klikamy “Utwórz profil zaufany” i czekamy na SMS-a z kodem weryfikacyjnym (chyba, iż masz inną metodę weryfikacji w bankowości Alior Online, np. potwierdzenie biometrią w aplikacji mobilnej).
Założenie i potwierdzenie Profilu Zaufanego w PKO BP
PKO Bank Polski oczywiście również pozwala na potwierdzenie profilu zaufanego. Wchodzimy do bankowości elektronicznej (ipko.pl). Następnie znajdujemy kafelek “e Urząd” i klikamy w niego. W dolnej części ekranu zobaczymy skrót do opcji “Profil Zaufany” – wchodzimy tam. Zobaczymy planszę z kilkoma podstawowymi informacjami i przycisk umożliwiający przejście do strony profilu zaufanego. Wybieramy potwierdzenie w bankowości elektronicznej, a następnie bank ikonę PKO BP. Zobaczymy formularz, konieczność akceptacji regulaminu, musimy też oczywiście sprawdzić poprawność wszystkich danych na ekranie. jeżeli wszystko się zgadza, przechodzimy do weryfikacji swojej tożsamości – kodem SMS lub poprzez autoryzację mobilną (w aplikacji IKO).
Jak potwierdzić Profil Zaufany w ING Banku Śląskim?
Podobna procedura stosowana jest w Banku ING. Przechodzimy do bankowości elektronicznej (Moje ING). W menu “Usługi” znajdziemy opcję “Sprawy urzędowe”. Po wybraniu opcji związanej z profilem zaufanym znów korzystamy z wybranej wcześniej metody weryfikacji – na przykład przepisujemy kod SMS.
Potwierdzenie profilu zaufanego przez ePUAP
Potwierdzenie naszego nowo założonego profilu zaufanego będzie też możliwe w elektronicznym urzędzie – ePUAP. Odpowiedni wniosek znajdziemy na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Tu również musimy potwierdzić naszą tożsamość: w placówce, w bankowości elektronicznej lub w inny sposób pokazany na ekranie. Możliwa jest m.in. wideo rozmowy z urzędnikiem, podczas której pokażemy swój dokument tożsamości.
Potwierdzenie profilu zaufanego na poczcie
Być może nie jest to dla niektórych najwygodniejsze rozwiązanie. Możemy natomiast potwierdzić profil zaufany w jednej z placówek Poczty Polskiej. W tym celu dodatkowo musimy utworzyć jeszcze Konto Zaufane Envelo. To elektroniczne konto potwierdzające tożsamość np. na poczcie. Wszelkie szczegóły możemy otrzymać u pracowników Poczty Polskiej. Także tu niezbędne będzie okazanie dokumentu tożsamości.
Jakie sprawy załatwimy dzięki profilowi zaufanemu?
Wiemy już, jak założyć i potwierdzić profil zaufany. Nasz cyfrowy podpis odręczny przyda się do weryfikacji tożsamości w wielu miejscach. Dzięki niemu załatwimy takie sprawy, jak:
- dostęp do IKP (Internetowe Konto Pacjenta)
- wniosek o wydanie dowodu osobistego
- szybkie zgłoszenie zagubienia lub kradzieży dowodu osobistego
- wnioski o 500+
- rejestracja i zawieszenie działalności gospodarczej
- odpis aktu urodzenia, aktu zgonu, aktu ślubu i innych aktów stanu cywilnego
- zgłoszenie urodzenia dziecka
- umówienie wizyty w ZUS
- dostęp do informacji o punktach karnych
Jak widać, lista dostępnych możliwości, jakie daje nam profil zaufany, jest całkiem długa.
Zgubienie dowodu osobistego – co zrobić?
Czy profil zaufany jest bezpieczny?
Założenie profilu zaufanego jest w pełni bezpieczne. Również jego potwierdzenie, niezależnie od wybranej metody, nie powinno budzić wątpliwości w kwestii prywatności, czy bezpieczeństwa naszych danych. Także korzystanie z profilu zaufanego jest bardzo bezpieczne, dzięki dwuetapowej autoryzacji, czy nowoczesnym zabezpieczeniom.
Oczywiście, warto pamiętać o zachowaniu kilka zasad związanych z bezpieczeństwem w sieci:
- powstrzymaj się od logowania przez profil zaufany w niepewnych miejscach (np. na komputerach, z których korzysta wiele osób, korzystając z publicznej sieci Wi-Fi, na komputerze/telefonie nieznanej osoby)
- ustaw trudne hasło, zawierające duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne
- nie podawaj nikomu swojego hasłą
- korzystaj z bezpiecznego potwierdzania tożsamości biometrią (np. skanerem odcisków palca lub FaceID)
- zawsze wylogowuj się z bankowości elektronicznej, czy poczty e-mail, gdy już z nich nie korzystasz
Trzymając się tych kilku zasad zapewnisz sobie bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa podczas przeglądania Internetu, czy korzystania z profilu zaufanego.
Gdzie potwierdzić profil zaufany?
Jeśli szukasz placówki, w której aktywujesz profil zaufany, masz naprawdę duży wybór. Na liście znajdują się zarówno oddziały polskich urzędów, jak i placówki dyplomatyczne RP za granicą. Potwierdzenia można dokonać również m.in. w oddziałach banków lub w placówce Poczty Polskiej.
Listę punktów potwierdzających profil zaufany znajdziesz na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/profilzaufany/znajdz-punkt-potwierdzajacy-placowke2
Podsumowanie artykułu – potwierdzenie Profilu Zaufanego
Założenie i aktywacja profilu zaufanego daje nam spore możliwości. Dzięki temu bezpiecznemu i nowoczesnemu narzędziu możemy w dość szybki sposób zweryfikować swoją tożsamość, gdy chcemy załatwić różne sprawy urzędowe lub w swoim banku. Potwierdzenie PZ jest bardzo proste, zwykle zrobimy to przez Internet i zajmie to tylko kilka chwil. Procedura może się nieco różnić w zależności od wybranego banku lub metody uwierzytelnienia tożsamości właściciela profilu zaufanego. Na rządowych stronach możemy znaleźć listę punktów, w których aktywujemy profil zaufany. Wystarczy udać się do jednego z nich i okazać aktualny dowód osobisty.
Najczęściej zadawane pytania
Założenie profilu zaufanego możliwe jest przez Internet. Użyjemy do tego nowego dowodu osobistego z elektroniczną warstwą, podpisu kwalifikowanego lub bankowości elektronicznej. Dla większości najprostsza jest ta ostatnia opcja. Następnie należy potwierdzić profil zaufany. Zrobimy to przez Internet (w bankowości elektronicznej) lub w jednym z punktów stacjonarnych.
Potwierdzenie profilu zaufanego jest możliwe przez Internet. Druga opcja to udanie się do jednego z kilku tysięcy punktów stacjonarnych do potwierdzania profilu zaufanego. Znajdują się w Polsce oraz za granicą. W celu potwierdzenia profilu zaufanego możemy udać się do jednego z urzędów, których listę znajdziesz na stronie rządowej. Potwierdzenie Profilu Zaufanego jest też możliwe w placówkach banków.
Tak, zrobimy to w bankowości elektronicznej lub w placówce jednego z wielu banków w Polsce.
Możliwe jest to w jednej z wielu placówek, np. konsulatów lub ambasad RP.
Źródło:
- https://www.gov.pl/web/profilzaufany/znajdz-punkt-potwierdzajacy-placowke2
- https://www.gov.pl/web/profilzaufany
- http://profilzaufany.powiat.krosno.pl/jak-uzyskac-profil-zaufany
- https://pacjent.gov.pl/jak-zalozyc-profil-zaufany