Jak inwestować? Porady od największych inwestorów w historii

1 rok temu

Większość z wchodzących na rynek inwestorów zadaje sobie pytanie „jak inwestować?”. Trudno na nie odpowiedzieć poza „najlepiej skutecznie”. Inwestowanie ma jednak naprawdę długą historię. Sporo oczywistych prawd zostało już odkrytych i sprawdza się od dawna. Dlaczego więc nie uprościć sobie życia i posłuchać się tych, którzy osiągali największe sukcesy? W wielu dziedzinach kierujemy się tym, co radzą nam najlepsi, ale w inwestowaniu jednak często lubimy postawić na swoim, tylko po co skoro wszystkie najważniejsze zasady inwestycyjne zostały już dawno odkryte.

Cierpliwość to podstawa inwestowania

Legenda inwestowania, Peter Lynch, który osiągnął średnioroczną stopę zwrotu na poziomie blisko 30% mówił wprost, że: „Ludzie nie mają cierpliwości, by bogacić się powoli, decydują się więc na szybkie bankructwa”. Wszystkie porady inwestycyjne i działania będą do niczego, o ile nie będziemy mieć wystarczająco dużo cierpliwości. Kursy akcji choćby najlepszych spółek potrafią poruszać się w trendzie bocznym przez długie lata.

Inwestor, który trzymał akcje Apple od 2012 do 2019 roku zarobił średniorocznie „tylko” 15%. jeżeli potrzymałby je zaledwie trzy lata dłużej, to średnioroczna (!) stopa zwrotu za okres od 2012 wzrosłaby do ponad 21%. Te 6 punktów procentowych różnicy potrafi zmienić zainwestowany tysiąc w 2012 roku w prawie 7 tysięcy, 10 lat później. Gdyby nie ostatnie trzy lata inwestycja byłaby warta kilka ponad 1300 dolarów.

Sam Peter Lynch mawiał również, iż najlepsze akcje, które miał w swoim życiu w portfelu, były w nim przez lata, a nie dni, tygodnie, czy miesiące. Inwestowanie jest dla cierpliwych, dla niecierpliwych jest spekulacja.

Psychologia to klucz do tego jak inwestować z sukcesem

Jeśli chcemy wiedzieć jak inwestować, to psychologia przez każdego inwestora powinna być traktowana priorytetowo. Wspominany już wcześniej Peter Lynch mawiał, iż twardy żołądek jest o wiele ważniejszy, niż mądra głowa. Miał sporo racji. Widząc spadki po kilkadziesiąt procent na naszej spółce łatwo zacząć wątpić w swoją decyzję. Zresztą podobnie widząc wzrosty, łatwo gwałtownie zrezygnować, z czegoś, co może okazać się przyszłym Apple. O samej psychologii inwestowania nagraliśmy również specjalny cykl wideo dostępny na naszym YouTube.

Richard Denis, inwestor, który z kilkuset dolarów miał zrobić 200 milionów dolarów mawiał nawet, iż „Mógłbym opublikować swoje zasady inwestycyjne, a i tak ludzie by się do nich nie stosowali.”. Coś w tym jest. W przypadku inwestowania choćby mając za sobą wielki autorytet, który wprost mówi nam „Zrób tak”, rzadko go słuchamy. Ciężko jest zaakceptować, iż ktoś może mieć rację, gdy kurs spada o 30%. Denis ostatecznie opublikował choćby swoją strategię znaną jako „strategia żółwia„. Pomimo iż był wówczas okres, w którym faktycznie dobrze się ona sprawdzała, to większość i tak starała się ją zmieniać pod siebie i nie była w stanie powtórzyć sukcesu Denisa.

Żeby wiedzieć jak inwestować ciągle poszerzaj wiedzę

Gdyby inwestowanie było przedmiotem w szkole, to w zasadzie bliżej byłoby mu do wiedzy ogólnej, niż finansów, czy ekonomii. Inwestowanie z sukcesem wymaga przede wszystkim łatwego kojarzenia różnych faktów i otwartości. Świat jednak nieustannie się zmienia, a razem z nim powinna zmieniać się nasza wiedza.

Charlie Munger, prawa ręka Warrena Buffeta i osoba, która zmieniła jego styl inwestowania, mówi jasno, iż „W całym moim życiu nie spotkałem ani jednej naprawdę mądrej osoby, który nie dokształcałaby się przez całe swoje życie. Oto jak inwestować – ciągle poszerzaj swoją wiedzę.”. Być może naprawdę dużo wiesz, ale to za jakiś czas będzie bez znaczenia. Ta wiedza po prostu może się zdezaktualizować. jeżeli chcesz być naprawdę dobrym inwestorem, to musisz się ciągle uczyć.

Czy to wystarczy do tego, aby zostać wybitnym inwestorem? Pewnie nie. Stanley Druckenmiller, który przez lata osiągnął średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 30%, wybitne inwestowanie porównywał z talentem: „Konieczne jest posiadanie talentu. Żeby zrozumieć, jak działa giełda i na czym polega zarabianie pieniędzy, trzeba mieć swego rodzaju „smykałkę”. Tak jak nie każdy z nas może zostać utalentowanym malarzem, tak nie każdy będzie potrafił ocenić jakość danego biznesu.”

Ciężko się z tym nie zgodzić. Ostatecznie tylko niewielki procent z nas ma rzeczywisty talent do inwestowania. Nie zmienia to jednak faktu, iż każdy może w inwestowaniu odnosić sukces. Wcale nie trzeba być wybitnym inwestorem, żeby być inwestorem odnoszącym sukcesy.

Nie kłóć się z rynkiem

Warto zacząć od słynnych słów ekonomisty i inwestora Johna Keynesa: „Rynek potrafi zachowywać się nieracjonalnie o wiele dłużej, niż Ty potrafisz być wypłacalny.”, które były ochoczo powtarzane potem przez Martina Zweiga. Zwłaszcza wbić go sobie do głowy powinni krótkoterminowi gracze operujący na dźwigni. o ile obstawimy spadek o 30%, na dźwigni 4 do 1 i takie obsunięcie rzeczywiście nastąpi, ale wcześniej kurs podskoczy o 25%, to i tak stracimy wszystko.

Możesz mieć rację, ale przy inwestowaniu spekulacyjnym musisz mieć też ją w dobrym momencie. Przy długim horyzoncie inwestycyjnym wystarczy „tylko” mieć rację. Czasem jednak możemy po prostu mocno się mylić. Trwanie przy swoim zdaniu, gdy wszystko dookoła mówi, iż jest złe również nie ma sensu. Inny znany inwestor William O’Neil twierdził, iż „Rynek sam powie ci prawdę, twoja opinia nie ma znaczenia, to giełda ma zawsze rację”. Rynek zawsze ma rację w długim terminie, choćby jeżeli w krótkim często bywa nieefektywny.

Nie bój się podejmować decyzji

Często inwestorzy czekają i czekają i czekają. Raz na korektę, raz na adekwatny moment, a kiedy indziej na jeszcze coś innego. Czekanie to najgorsza z możliwych strategii. Nie ma sensu czekać. Michael Steinhardt radził nawet, żeby nie czekać na pełnie informacji, a po prostu działać: „Podejmuj decyzje choćby jeżeli nie posiadasz pełnej informacji.”. Bardzo rzadko będziemy wiedzieli coś na 100%. W inwestowaniu liczy się tylko stosunek dobrych do błędnych decyzji. choćby najlepsi inwestorzy świata nie mieli 100% skuteczności. Im też zdarzały się wpadki. Jednak gdyby dali się sparaliżować strachowi to nie zostaliby bogaczami. Nie pozwól, żeby strach przed porażką zabrał okazję sprzed nosa.

Zwłaszcza iż sekret inwestycyjnego sukcesu nie jest przesadnie skomplikowany. Joel Greenblatt podsumował go, mówiąc: „Znajdź dobry biznes i po prostu kup go za mniej niż jest wart. Oto cały sekret tego, jak inwestować”. jeżeli już udało Ci się to zrobić, a przynajmniej tak uważasz, to na co czekać? Jego słowa oddają dobrze również to, co w prawdziwym inwestowaniu długoterminowym najważniejsze. Kluczem jest po prostu znalezienie dobrej firmy i zakup jej akcji po korzystnej cenie.

Słuchaj lepszych od siebie!

Wszyscy, których cytaty tu przytaczałem odnieśli wielkie sukcesy w świecie inwestowania, dzięki swojej wiedzy i ciężkiej pracy. Talent bez wątpienia również im pomógł, ale i bez niego stosując się do własnych zasad, osiągaliby satysfakcjonujące wyniki. Jako inwestorzy indywidualni możemy się od nich naprawdę wiele nauczyć. Warto o tym pamiętać i w inwestowaniu również słuchać lepszych od siebie.

Do zarobienia,
Karol Badowski

48
4
Idź do oryginalnego materiału