Jak inwestować w czwartym kwartale 2024 roku? Zmiany w publicznym portfelu DNA!

1 dzień temu

Jak inwestować w ostatnim kwartale 2024 roku? Mój publiczny portfel, który dla was prowadzę w ciągu ostatnich trzech miesięcy, od lipca do września po raz kolejny zamknął się na plusie i tym razem pozwolił zarobić prawie 5% w ciągu kwartału, co łącznie daje już stopę zwrotu prawie 108%!

Wszystko to realizując swoje transakcje wyłącznie raz na początku każdego kwartału, a potem całkowicie zapominając o sprawie. W międzyczasie mieliśmy wojnę, rekordowe inflacje, sporą bessę… a inwestor, realizujący pomysły publicznego portfela kwartalnego i tak może cieszyć się z gigantycznej stopy zwrotu.

Dokładnie tak, każdy z was mógł ten wynik bez problemu powtórzyć i może powtarzać go dalej, bo właśnie tak budowany jest publiczny portfel! To jeden z tych materiałów, których regularnie nie mogę się sam doczekać. Wiem, iż wielu z was czeka na te aktualizacje i stara się czerpać z nich inspirację, więc to też jeden z filmów, nad którymi zawsze pracuję potrójnie ciężko i myślę, iż jak na razie dobrze udowadniam tym portfelem, iż niewielkim nakładem sił można naprawdę inwestować na rynkach swoje pieniądze i regularnie na tym zarabiać.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jak najlepiej inwestować pod koniec 2024 roku?https://dnarynkow.pl/jak-inwestowac-w-trzecim-kwartale-2024-roku-zmiany-w-publicznym-portfelu-dna/
Jak zamierzam zmienić skład tego portfela na czwarty i ostatni kwartał 2024 roku?https://dnarynkow.pl/inwestycje-ktore-moga-dac-ci-nawet-100-zysku-do-2030-roku/
Jaki wynik publicznego portfela osiągnąłem przez trzeci kwartał 2024 roku. Co zadziałało, a gdzie był problem?https://dnarynkow.pl/dolar-i-euro-co-dalej-z-walutami-czy-to-czas-kupowac-moje-prognozy-na-iv-kwartal-2024/

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z publicznym portfelem DNA, to na końcu tego wpisu znajdziesz szerszy opis projektu oraz jego założenia. Koniecznie się z nim zapoznaj!

Jak Inwestować w CZWARTYM Kwartale 2024? Portfel przebija 107% zysku!

Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości choćby 800 USD każda!
Promocja obejmuje każdego, kto założył swoje konto od 01.05 (maja). 2024 do 31.08.2024!

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom

Wyniki publicznego portfela za trzeci kwartał 2024

Modelowy portfel na drugi kwartał wyglądał następująco:

20% iShares MSCI China A UCITS ETF, ISIN: IE00BQT3WG13
20% Beta ETF WIG20TR, ISIN: PLBTETF00015
20% Xtrackers Russell 2000 UCITS ETF 1C, ISIN: IE00BJZ2DD79
15% Beta ETF mWIG40TR, ISIN: PLBETF400025
10% Invesco S&P SmallCap Information Technology ETF, ISIN:US46138E1156
5% SPDR S&P Biotech ETF, ISIN: US78464A8707
3.5% Bitcoin
3.5% Ethereum
3% Sprott Uranium Miners UCITS ETF. ISIN: IE0005YK6564

Jak poradził sobie portfel w całym trzecim kwartale 2024? Przede wszystkim to jest kolejny już zyskowny kwartał i to w wyjątkowo trudnym otoczeniu, bo trzeci kwartał nie rozpieszczał inwestorów.

Zysk portfel wyniósł prawie 5% licząc od daty publikacji ostatniej aktualizacji publicznego portfela do momentu tej aktualizacji.

Był to kwartał, gdzie w korekcie znajdowały się praktycznie wszystkie indeksy świata. Najszerszy polski indeks WIG swój tegoroczny szczyt wyznaczył jak na razie w maju i od tamtego czasu powoli schodzi sobie niżej. Nie jest to krach ani nie jest to bessa. Ot przedłużająca się delikatna, ale długa, a więc i męcząca korekta.

Lepiej sytuacja wygląda na amerykańskich indeksach, ale miniony kwartał to również nie są szalone wzrosty. Indeks S&P500 w połowie września był na tym samym poziomie, co na starcie lipca. Dopiero potem zaliczyliśmy kosmetyczny wzrost, który w kwartale wyniósł około 3%. Technologiczny Nasdaq z kolei pokazuje za ostatni kwartał ujemną stopę zwrotu.

Tymczasem portfel… na plusie, co oznacza, iż w swojej całej historii 18 kwartałów istnienia zaliczył tak naprawdę tylko… jeden spadkowy kwartał. Tak, tak choćby w okresie bessy 2022, portfel nie spadał tak mocno jak rynek.

Dla mnie to wielki powód do świętowania, bo wiem, iż dzięki temu, iż nie doświadczaliście tutaj wielkich spadków, to łatwiej było wam wytrzymać razem z portfelem i w efekcie cieszyć się zyskami.

Kluczowy wpływ rynku chińskiego

Trzeci kwartał 2024, to przede wszystkim wielki triumf postawienia na chiński rynek, który był ze mną od dłuższego czasu w portfelu, ale w tym kwartale postanowiłem jeszcze bardziej podbić stawkę, bo na Chiny postawiłem aż 20% całego portfela i w tym marazmie to był element, który zrobił wynik w zasadzie całego portfela.

Polski rynek nie pomagał. ETF-y na mWIG40 i WIG20 są na minusach. Segment technologiczny – płasko, segment małych spółek – minimalny plus, biotechnologia – płasko, segment uranu czy kryptowaluty? Albo płasko, albo mały wzrost (dla Bitcoina), albo spadek (dla Etherum), ale te trzy pozycje i tak są na tyle niewielkie, iż dopiero istotny ruch może mieć tutaj jakikolwiek sensowny wpływ na portfel.

Portfel spozycjonowany był pod obniżki stóp procentowych i to się wydarzyło, ale jednocześnie nie przewidział, iż rynek dalej będzie grał tą samą śpiewkę o zbliżającej się recesji. W efekcie mieliśmy pozytywny efekt, który został zniesiony przez strach i większość indeksów utrzymywała się w marazmie.

Naprawdę, ile można pokazywać danych o tym, iż nic nie wskazuje na recesję? No ile jeszcze będziemy grać taką samą melodię? Na szczęście były Chiny, które wjechały całe na biało ze swoimi zapowiedziami pobudzania gospodarki i wyrwały chiński rynek z 3-letniej bessy.

Dlatego też, pomimo iż czysto teoretycznie sam wynik kwartalny nie jest dla całego portfela szokująco wysoki, to ja jestem z tego kwartału bardzo zadowolony. Indeksy pobite, a to najważniejsze.

Jak to dobrze, iż przygotowując portfel na trzeci kwartał z poprzedniej części tej serii zadałem sobie wtedy takie pytanie „Czy to decyzje na 2Q były złe, czy po prostu były one zbyt szybkie?”. Wtedy zdecydowałem, iż były po prostu zbyt szybkie i to okazało się prawdą.

Zgodnie ze sowimi prognozami walutowymi na trzeci kwartał 2024, gdzie prognozowałem, iż złoty jeszcze się minimalnie umocni, ale nie będzie to istotne umocnienie nie marnowałem też gotówki na zabezpieczenia walutowe i bardzo dobrze. Byłby to dodatkowy koszt, a zysku na tym nie byłoby żadnego. Walutowe zabezpieczenie okazało się więc faktycznie niepotrzebne i na szczęście nie blokowało mi środków.

Jak najlepiej inwestować w instrumenty portfela?

Każdy z zagranicznych instrumentów, które pokazywałem w portfelu na trzeci kwartał i każdy, który będę pokazywał w aktualizacji portfela na czwarty kwartał 2024 można bez problemu kupić dzięki platformy Freedom24, która jest partnerem tego materiału.

A do tego w specjalnej promocji można odebrać od 3 do choćby 20 darmowych akcji o wartości choćby 800 dolarów każda! Wystarczy założyć konto z linka: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom potem dokonać wpłaty, podać kod promocyjny i akcje są gotowe do odebrania.

Freedom24, to część międzynarodowej grupy Freedom Holding, która jest notowana na giełdzie Nasdaq, gdzie od 2019 roku radzi sobie naprawdę dobrze dając inwestorom stopę zwrotu ponad 600%! Warto trzymać swoje pieniądze w różnych miejscach, bo to i zwiększa bezpieczeństwo i bardzo podnosi nam możliwości inwestycyjne. Dobry broker to też podstawa do tego, żeby w ogóle zacząć inwestować. Bez niego nie da się powtórzyć żadnego wyniku.

Portfel publiczny lepszy od indeksów!

Tymczasem wynik publicznego portfela… warto powtórzyć, bo za ostatnie równo 18 kwartałów wygenerował on zysk łącznie 108% i zaliczył jedynie DWA spadkowe kwartały, z czego jeden był naprawdę minimalnym minusem. Tu często pojawia się argument sceptyków, iż przecież zwykły ETF dałby większy zysk!

W niektórych okresach tak, ale… to jeszcze za mało. Portfele powinno porównywać się pod kątem nie tylko zysku, ale też ponoszonego ryzyka, a tutaj portfel publiczny mocno wygrywa.

Nawet patrząc po indeksie S&P500 liczonym w złotych widać stopę zwrotu w tym samym okresie rzędu około 115% zysku. Niby minimalnie więcej, ale kosztem o wiele większych wahań całego portfela. To właśnie dlatego wskaźnik Sharpe’a, którego używa się jako obiektywnego dla porównywania różnych portfeli daje jednoznaczny wynik i mówi „Portfel publiczny był lepszy niż S&P500”. Dla mnie to wielki sukces, który pokazuje, iż naprawdę się da.

Teraz po fakcie każdy myśli, iż wahania nie mają znaczenia, ale psychologicznie mają znaczenie ogromne. Prawda jest taka, iż im mniejsze wahania portfela, tym więcej osób będzie w stanie go przetrzymać trudniejsze okresy i wyjść z rynku zwycięsko. Są więc sukcesy, ale.. nie spoczywajmy na laurach. Czas pomyśleć, co dalej.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Perspektywy dla inwestora na czwarty kwartał 2024 – jak inwestować

Przechodzimy do mojego ulubionego fragmentu czyli do uzasadnienia. Dlaczego będę decydować się na takie albo inne ruchy w portfelu na czwarty kwartał 2024?

Jestem naprawdę pełen fascynacji do tego, jak śpiewka o zbliżającej się wielkiej recesji jest przez rynek ogrywana regularnie co jakiś czas. Biorąc pod uwagę, iż wiele osób dalej żyje wyczekiwaniem na recesję, a jej szanse jeszcze do niedawna były przez rynek szacowane na 50%, to portfel na czwarty kwartał będzie zdecydowanie obstawiał dalszy brak pogorszenia się gospodarek, a choćby dalsze polepszenie sytuacji.

Szanse na recesję w czerwcu 2024 roku oceniane na 50/50 – Scenariusz miękkiego lądowania kontra recesja

Recesje są rzadkie i krótkie

Nie mieści mi się swoją drogą w głowie, iż inwestorzy potrafią spędzić większość czasu zamartwiając się o recesję, gdzie ta występuje zaledwie przez około 13% całego czasu inwestowania. Recesje są rzadkie i realizowane są krótko. W USA od 1945 roku mieliśmy 12 recesji, z których każda trwałą średnio 10 miesięcy. Od 1945!!! To prawie 80 lat!!!

Przez ten okres realnie gospodarka USA rozwinęła się niemal 13-krotnie. Wyobrażasz sobie przez cały ten czas siedzieć i narzekać nad recesją? Ja też nie, a jednak wiele osób wciąż tak robi.

Realny PKB i recesje w USA – Długoterminowy wzrost gospodarczy w obliczu recesji (Q2 2024

Obniżki stóp procentowych we wrześniu 2024

Obniżki stóp procentowych zapoczątkowane przez amerykański bank centralny we wrześniu 2024 wywołały początkowo wśród inwestorów spory popłoch. CO TEN FED WIE?! TAKA OBNIŻKA? TO NA PEWNO COŚ SIĘ SZYKUJE!!

Moi Drodzy, to iż bank centralny obniża stopy procentowe, to nie jest jednoznaczna informacja – trzeba pomóc gospodarce. Inflacja w USA spadła już realnie prawie idealnie do celu inflacyjnego, a stopy pozostały na tym samym mocno podwyższonym poziomie.

To naprawdę SPORA różnica pomiędzy obecnym cyklem obniżek, a innymi, do których media lubią się odnosić z porównaniami. W poprzednich cyklach obniżek amerykański bank zaczynał je, gdy inflacja jeszcze była na końcówce fali wznoszącej albo na swoich szczytach. w tej chwili zaczął je, gdy inflacja realnie nie ma już żadnego znaczenia.

Obniżka stóp jest w tej chwili po prostu dostosowaniem polityki banku, do nowych poziomów inflacji, a nie kołem ratunkowym rzucanym dla gospodarki, bo ta tego koła w ogóle dziś nie potrzebuje.

Oto kilka dowodów:

  1. Sprzedaż detaliczna, czyli jedna z głównych sił napędowych gospodarki USA w ujęciu realnym po okresie stagnacji z 2022-2023 zaczęła z powrotem rosnąć.

Sprzedaż detaliczna a konsumpcja dóbr osobistych – porównanie trendów (2000–2024)

  1. Rynek pracy w USA utrzymuje stopę bezrobocia na jednym z najniższych poziomów w historii, a według danych Treupio – agregatora otwartych rekrutacji w sektorze tech na świecie, największe spółki technologiczne wróciły choćby do zwiększania zatrudnienia, po tym, jak w latach 2022-2023 dokonywały redukcji etatów.
  1. Żaden z czterech najważniejszych składników recesji w USA (zatrudnienie, sprzedaż, produkcja przemysłowa i dochody gospodarstw domowych) nie wykazuje dziś oznak stopniowego spowalniania.

Kluczowe wskaźniki gospodarcze po recesji 2020

Wszystko to powinno prowadzić do prostego wniosku – nie ma oznak nadchodzącej recesji, a cykl koniunkturalny jeszcze nie zaliczył swojego szczytu.

Obniżki stóp a rynek akcji

Gdy spojrzeć na zachowanie się rynków akcji po tym, jak Fed rozpoczął obniżki stóp procentowych, to najważniejsze okazuje się, czy obniżki te są właśnie odpowiedzą na spowolnienie gospodarki, czy po prostu dostosowaniem polityki do inflacji.

To mit, iż obniżki stóp powiązane są z bessą. Tak kilka razy faktycznie było, a kilka razy tak nie było. Nie ma tu żadnej korelacji. Warto jednak spojrzeć, jak zachowuje się rynek akcji, gdy Fed wchodzi w cykl stopniowych i spokojnych obniżek dostosowawczych, a nie interwencyjnych.

No i okazuje się, iż w takiej sytuacji powolnych obniżek dostosowawczych… rynek rośnie jak szalony o średnio 25% w pierwszym roku od startu obniżek i o 6% w kolejnym. Oczywiście to nie daje żadnej gwarancji, iż tak będzie i teraz, ale co do zasady nie ma w tym nic dziwnego. Obniżki stóp przy silnej produktywności tylko pobudzają do lepszej aktywności gospodarczej, a tak przekłada się na zyski firm i na kursy akcji.

Rynek rośnie bardziej, gdy Fed obniża stopy powoli

Dlatego też w portfelu dalej będzie ekspozycja na rynek USA i to niemała. Nie będzie za to ekspozycji na obligacje. Rynek mocno przesadził z oczekiwaniami co do tempa obniżek stóp procentowych spodziewając się recesji. Już lekko ostudził te oczekiwania, ale dalej są one przesadzone. To sprawia, iż potencjał wzrostu obligacji już w większości został wyczerpany.

Dalej podtrzymuję swój pogląd o tzw. scenariuszu „Roaring 20’s”, czyli złotym okresie dla rynku akcji i słabym dla obligacji. Rosnąca płynność na całym świecie i wzrost produktywności wspierają ten pogląd, ale to już temat na osobny materiał.

Dlaczego dalej inwestuję w GPW?

W portfelu nie zabraknie też GPW. Dlaczego? Bo nasz rynek jest niezmiennie po prostu dalej ekstremalnie tani. Po szalonym rajdzie GPW przez 2023 rok, od maja 2024 mocno zalegamy w porównaniu z innymi rynkami. Nie jest to bessa, ale przedłużająca się korekta i trend boczny.

Ta korekta doprowadziła ponownie do solidnego wychłodzenia się wskaźników. Biorąc pod uwagę wzrost zysków i całego biznesu spółek wchodzących w skład naszych indeksów, okazuje się, iż choćby po tych kilkunastu miesiącach hossy… zdążyliśmy wskaźnikowo cofnąć się już do września 2023, gdy WIG był po 65 tysięcy punktów… Tak, dobrze słyszycie!

Dlatego też, jak czytam jak to na GPW jest już „za drogo”, bo przecież tak wszystko urosło przez ostatnie 18 miesięcy, to po cichu wybucham śmiechem. Nasz rynek jest wskaźnikowo choćby 2x tańszy niż rynek czeski. I to w sytuacji, gdy jesteśmy w tym samym koszyku CEE, a czeska gospodarka od 4 lat stoi w miejscu.

NTM P/E porównania na rynkach wschodzących

Dalszą konieczność akumulowania GPW do portfela potwierdzają też odczyty naszego Wskaźnika Koniunktury DNA. Ten nie zawiódł mnie ani razu od 5 lat i nie widzę powodu, dla którego miałoby się to zmienić. Gdy Wskaźnik jest w ćwiartce ożywienia albo recesji, to TRZEBA akumulować GPW.

Wskaźnik Koniunktury DNA

Co dalej z krypto, Chinami i Europą?

Pozostaje kilka kwestii, czyli… co dalej z krypto, co dalej z Chinami i co dalej z EuropąNo to zróbmy sobie taką rundę błyskawiczną. Pomimo iż nie jestem fanem sezonowości, to nie mogę nie zwiększyć w tym kwartale ekspozycji na krypto. Jesteśmy w pohalvingowym okresie, który już 3/3 razy dawał solidne zwyżki. Jednocześnie za każdym razem wszyscy zapominali, iż te zaczynały się dopiero jakiś czas po samym halvingu. W efekcie następowała rezygnacja i odchodzenie od stolika.

Sezonowość BTC

Nie ma tu żadnych innych argumentów, ale naiwnością byłoby nie spróbować podłączyć się pod tą sezonowość i tym razem. Alokacja w Bitcoina będzie więc wyjątkowo zwiększona. W samą Europę raczej tym razem alokację odpuszczę, pomimo iż tu również sytuacja gospodarcza się poprawia. Niemcy powoli wychodzą ze swojego dołka, a obniżki stóp realizowane przez Europejski Bank Centralny będą w tym tylko pomagały. Swoją drogą wiele osób skupia się na tym, co dla rynku oznaczają obniżki Fed, a nikt nie mówi w tym kontekście o Europie. Ciekawe, zwłaszcza iż tutaj statystyka już w ogóle jest jednoznaczna.

W przypadku cykli obniżek stóp w Europie, indeks spółek europejskich rośnie w 12 miesięcy aż o 31% w sytuacji braku recesji i o 16% w sytuacji… recesji. Innymi słowy, obniżki stóp dla Europy są w zasadzie zawsze bycze dla rynku akcji. To będzie rynek, na który zwrócę się pewnie w 2025 roku.

Historyczna wydajność stóp zwrotu po obniżkach stóp procentowych przez ECB/Bundesbank

Pozostają nam Chiny, które zaliczyły szalony rajd wyrywający cały rynek z bessy. Czy to już koniec i wystrzał był jednorazowy? Nie sądzę. Chińskie władze jasno i jednoznacznie zapowiedziały, iż zrobią wszystko, co się da, żeby podtrzymać wzrost gospodarczy, a to oznacza pompowanie w rynek tak wielkiej gotówki, jak tylko będzie to potrzebne. Myślę, iż w efekcie Chiny zostaną w moim portfelu na o wiele dłużej. Może choćby przez cały 2025 rok? Rynek ten jest jednak na tyle zmienny, iż nie będzie już stanowił największego odsetka portfela, jak w ostatnim kwartale, gdzie polowałem na te przełamanie nastrojów, które ostatecznie dostaliśmy.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Jak i w co zainwestować? Konkrety!

Czas na konkrety! W co dokładnie można zainwestować na początku czwartego kwartału 2024 i jak mógłby wyglądać modelowy portfel inwestora na ostatnie trzy miesiące tego roku? Przypominam, iż z zagranicznych instrumentów, które pokażę można bez problemu kupić dzięki platformy Freedom24!

Pamiętaj, iż to tylko jeden z pokazywanych przeze mnie portfeli. jeżeli interesuje Cię podejście bardziej długoterminowe i inwestowanie w pojedyncze spółki albo szukasz sposobu na bezpieczniejsze inwestowanie własnej poduszki finansowej, to o wiele więcej pomysłów znajdziesz w zamkniętej wersji premium.dnarynkow.pl

Tam też pokazuję, jak sam inwestuję na rynkach prawie 3 miliony złotych, więc są duże emocje i bardzo dużo nauki dla wszystkich. Tak na przykład wygląda stopa zwrotu jednego z aktywnych portfeli za ostatnie 3 lata. Z tego rozwiązania korzysta już na co dzień prawie 950 inwestorów!

Jak inwestować w pod koniec 2024 roku?

Tak oto sam widzę modelową alokację portfela publicznego na ostatni kwartał 2024 roku.

Utrzymuję silną ekspozycję na polski rynek i skupiam się na indeksie WIG20. Sądzę, iż to tam w pierwszej kolejności zagraniczny kapitał będzie nadrabiał swoje zaległości. Utrzymuję indeks mWIG40TR, ale nie będzie to już analogiczny rozdział. Bardziej skupiamy się w tym kwartale na WIG20.

Rynek Chiński ze mną pozostaje, ale nie będzie stanowił już największego odsetka portfela (15 zamiast 20). Redukuję w nim lekko udział, który zwiększy głównie ekspozycję na rynek krypto.

Jeśli szukasz bezpieczniejsze alternatywy to można zamienić rynek chiński na ogólny indeks MSCI Emerging Markets, gdzie Chiny stanowią tylko częściowy element. Ekspozycja na kryptowaluty wyjątkowo w tym kwartale wzrasta, a te stanowić będą choćby 10% całości, gdy wcześniej staraliśmy się nie przekraczać 6%.

Do portfela wchodzimy też dalsze podtrzymanie zakładu na scenariusz Roaring 20’s i cały indeks Nasdaq Composite, który wskakuje na równoważne pierwsze miejsce z 20% udziałem Całość doprawiamy standardową ekspozycją na uran i stricte sektor półprzewodników, który i tak jest w Nasdaqu ale sądzę, iż to dalej on będzie głównym katalizatorem hossy.

Modelowy portfel na 4Q’24

20% Beta ETF WIG20TR, ISIN: PLBTETF00015

20% iShares NASDAQ 100 UCITS ETF USD, ISIN: IE00B53SZB19

15% Beta ETF mWIG40TR, ISIN: PLBETF400025

15% iShares MSCI China A UCITS ETF, ISIN: IE00BQT3WG13

10% Xtrackers Russell 2000 UCITS ETF 1C, ISIN: IE00BJZ2DD79

7% Bitcoin

5% VanEck Vectors Semiconductor ETF. ISIN: IE00BMC38736

5% Sprott Uranium Miners UCITS ETF. ISIN: IE0005YK6564

3% Ethereum

Pamiętaj też, iż powyższe nie jest żadną poradą inwestycyjną. Nie znam Twojej sytuacji finansowej i nie wiem, jakie masz fundusze czy skłonność do ryzyka. Nie znam Twojego doświadczenia inwestycyjnego, a tym bardziej nie wiem jakie instrumenty finansowe mogą być dla Ciebie adekwatne. Publikuję ten wpis, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości choćby 800 USD każda!
Promocja obejmuje każdego, kto założył swoje konto od 01.05 (maja). 2024 do 31.08.2024!

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom

Czym jest portfel publiczny DNA Rynków?

Muszę zacząć od standardowego wyjaśnienia, czym jest i jak działa publiczny portfel DNA. NA czym polega cały ten pomysł i jakie są jego założenia. jeżeli to nie jest twój pierwszy raz z tego typu materiałem, to po prostu przejdź do kolejnego punktu, ale jeżeli trafiasz na tę serię po raz pierwszy, to koniecznie przeczytaj ten fragment!

Publiczny portfel wystartował na sam koniec marca 2020 roku i ma prosty cel. Pokazać, iż na rynkach da się zarabiać regularnie i wystarczy do tego jedna seria transakcji w kwartale. Bez przesadnych emocji i bez zbędnej ekscytacji. Jego zasady działania są naprawdę proste. Mniej więcej na początku każdego kwartału podsumowuję poprzedni okres i dokonuję zmian w portfelu. Do czasu kolejnej kwartalnej aktualizacji nie dokonuję ŻADNYCH zmian w portfelu i nie ma wyjątków od tej reguły. Wybucha wojna? Szaleje inflacja? Mamy wielki krach? Trudno.

To jest podejście, które pozwala na całkowite wyrzucenie emocji z portfela. Robisz transakcje raz i zapominasz o wszystkim. Inwestowanie dla większości osób nie powinno być ekscytujące ani dynamiczne. Powinno być nudne. Wynik portfela rozliczamy od aktualizacji do aktualizacji w taki sposób, żeby każdy mógł go powtórzyć, tzn., skoro ten materiał przygotowany jest w sobotę 12 października, a poprzedni był publikowany w piątek 12 lipca, to za ten okres liczymy stopę zwrotu poszczególnych instrumentów.

Oznacza to, iż absolutnie KAŻDY mógł osiągnąć ten sam wynik. Wszystkie dobierane do tego portfela instrumenty są ponadprzeciętnie płynne, co też nie generuje żadnego ryzyka, iż ten materiał wpłynie jakkolwiek na ceny rynkowe. Oglądają to tysiące osób, więc odpowiedzialność wymaga, żeby w tego typu portfelu nie pojawiały się indywidualne spółki. Hurtowe kupowanie albo sprzedawanie pojedynczej spółki przez naśladujące ten portfel osoby doprowadziłoby do sztucznego zawyżenia lub zaniżania cen.

Ja dzięki temu pokazałbym świetny wynik, bo przecież byłbym pierwszym, ale jednocześnie ten wynik byłby wtedy niemożliwy do powtórzenia przez kogokolwiek innego. To są praktyki, które często stosują inni w podobnych materiałach. Dla mnie to jednak oszustwo i mówię temu stanowcze NIE.

Dlatego też w tym portfelu skupiam się bardziej na tematach i obszarach inwestycyjnych, na które można uzyskać ekspozycję dzięki szeroko dostępnych funduszy ETF. Nazywam takie inwestowanie pasywnym, ale z aktywną alokacją.

Na koniec pamiętaj jeszcze tylko, iż w żadnym stopniu nie znam Twojej indywidualnej sytuacji finansowej, twojej skłonności do ryzyka, celów czy horyzontu inwestycyjnego. WSZYSTKIE decyzje, jakie podejmiesz na bazie tego materiału są wyłącznie Twoje i to Ty sam będziesz za nie odpowiedzialny. Dokładnie tak samo, jak ja jestem odpowiedzialny za swoje decyzje. Tutaj jedynie dzielę się swoim doświadczeniem i staram się popularyzować w ten sposób inwestowanie.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
248
8
Idź do oryginalnego materiału