Jak inwestować w firmy inwestycyjne? Ile dają zarobić akcje BlackRock, KKR czy Quercus TFI i jak je wyceniać [Poradnik]

8 godzin temu

Inwestowanie w akcje firm inwestycyjnych jest dobrym pomysłem, bo wyceny wielu z nich rosną w tempie szybszym od szerokiego rynku giełdowego. Radzimy jak dobrać akcje spółek zarządzających aktywami do portfela.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak inwestować w akcje spółek inwestycyjnych?
  • Na co zwracać uwagę w biznesie inwestycyjnym?
  • Jak wyceniać spółki inwestycyjne?
  • Które spółki inwestycyjne są godne uwagi?

Inwestowanie w akcje… firm inwestycyjnych. Czy to się opłaca? Czy to dobry pomysł? Gdy popatrzymy na zachowanie kursów akcji największych takich podmiotów na tle krajowych indeksów, to otrzymujemy odpowiedź: tak, można w ten sposób bić rynek. W końcu firmy inwestycyjne właśnie takie mają zadanie, to obiecują klientom. No nie każdej się to udaje, ale można znaleźć na giełdach naprawdę mocnych graczy z tej branży.

Na co dokładnie powinni zwracać uwagę inwestorzy biorący na celownik akcje firm inwestycyjnych? Tak jak w przypadku spółek z innych branż, przede wszystkim na wyniki finansowe i oraz na aktywa pod zarządzaniem (AUM) – a konkretnie, na tempo wzrostu w tym zakresie. Spółki inwestycyjne generują przychody głównie z opłat za zarządzanie aktywami, dlatego wzrost wartości AUM jest tak ważny.

Poza tym, warto zwracać uwagę na to czy spółki inwestycyjne inwestują w nowe technologie lub zawierają strategiczne sojusze pozwalające wypracować przewagę konkurencyjną. Na przykład inwestycyjny gigant BlackRock rozwija platformę Aladdin, która wspiera zarządzanie portfelami i analizę ryzyka, co przyciąga instytucjonalnych klientów, a analitycy JPMorgan w raporcie z kwietnia 2025 roku wskazują, iż ta inwestycja znacznie wzmacnia pozycję BlackRock na globalnym rynku.

Oczywiście, inwestorzy powinni śledzić najnowsze rekomendacje od analityków dotyczące spółek inwestycyjnych, oraz porównywać bieżący wskaźnik C/Z z historycznymi danymi i średnią sektorową. Warto mieć na uwadze, iż spółki inwestycyjne są wrażliwe na zmiany w gospodarce, takie jak stopy procentowe, inflacja czy wahania rynkowe. A ponadto, są bardzo wrażliwe na tryb risk-off na rynkach (wtedy kapitał potrafi uciekać do „bezpiecznych przystani”, czyli w dolara, lokaty bankowe, złoto i na rynek nieruchomości).

Niezwykle istotna w przypadku biznesu spółek inwestycyjnych jest reputacja, więc ważne jest czy oferowane przez nie produkty inwestycyjne dają klientom zarabiać więcej niż rynek. Na takimi firmami wisi także ryzyko regulacyjne – je także trzeba obserwować.

Poniżej przedstawiamy krótką listę interesujących firm inwestycyjnych, których akcje są notowane na giełdach. Pamiętajcie, iż nasz wybór to wybór subiektywny, i nie obejmuje wszystkich upublicznionych firm inwestycyjnych. Wszystkie dane z tego tekstu są na dzień 19-20 maja 2025, a źródłami danych są portale Finchat, FinViz oraz Stooq.

BlackRock

  • Kapitalizacja: 153 mld USD
  • Wzrost wyceny w 5 lat: 116% (S&P 500: 100%)
  • Średni wskaźnik ROA za 5 lat: 4,2%
  • Średni wskaźnik ROE za 5 lat: 14,4%
  • Średni wskaźnik ROIC za 5 lat: 4,3%
  • C/Z: 24
  • C/WK: 3,2
  • EV/EBITDA: 19,2
  • Stopa dywidendy: 2%
  • Średnioroczny wzrost dywidendy na akcję w 5 lat: 8,7%

BlackRock (NYSE: BLK) to największa na świecie firma zarządzająca aktywami, z siedzibą w Nowym Jorku, działająca w 30 krajach i obsługująca klientów w ponad 100 krajach. W I kwartale 2025 roku miała aktywa rzędu 11,5 bln USD. Oferuje szeroką gamę produktów, w tym fundusze inwestycyjne, ETF-y pod marką iShares, fundusze emerytalne oraz rozwiązania dla klientów instytucjonalnych i indywidualnych.

W 2024 roku spółka BlackRock odnotowała przychody w wysokości 20,4 mld USD, a zysk na akcję (EPS) wyniósł 42,01 USD (43,61 USD po korekcie). Firma wykazała również przepływy pieniężne z działalności operacyjnej na poziomie 4,9 mld USD oraz całkowite aktywa wynoszące 138,6 mld USD.

BlackRock jest firmą nowoczesną i rozwija technologie inwestycyjne. W maju 2025 roku firma zintegrowała swój fundusz sBUIDL z platformą Euler na blockchainie Avalanche, co świadczy o zaangażowaniu w sektor aktywów cyfrowych. Dodatkowo, BlackRock chce gromadzić ether (ETH) w ramach swojego Ethereum Trust, co wskazuje na ekspansję w kierunku kryptowalut. Gwiazdą firmy jest jej prezes Larry Fink, który w ostatnim czasie podkreślał w wywiadach dla mediów wielki potencjał sztucznej inteligencji w zwiększaniu produktywności, ale też zwracał uwagę na sporą niepewność inwestycyjną.

Co ciekawe, firma BlackRock jest oskarżana o sprawowanie ukrytej kontroli nad globalną gospodarką. Jest akcjonariuszem wielu spółek z indeksu S&P 500 i zwolennicy spiskowych teorii twierdzą, iż ma dzięki temu wpływ na decyzje korporacyjne, rządy i politykę międzynarodową. BlackRock jest oskarżany o współpracę z organizacjami takimi jak Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) w celu realizacji agendy globalistycznej, w tym Wielkiego Resetu, który rzekomo ma na celu ograniczenie wolności jednostek i wprowadzenie nowego porządku świata. Oskarżano BlackRock również o manipulacje rynkowe, a choćby o powiazania z Deep State – ukrytą grupą wpływowych elit rządzących USA.

Mnożnikowo spółka nie wydaje się w tej chwili droga, choć przy C/Z = 24 trudno też określić ją jako tanią (wskaźnik za ostatnie 15 lat wynosi średnio 20,28). Średnia cena docelowa z 20 rekomendacji to 1 025 USD i zalecenie „kupuj”.

Notowania BlackRock na tle S&P 500 – 5 lat. Źródło: TradingView

T. Rowe Price

  • Kapitalizacja: 21,6 mld USD
  • Wzrost wyceny w 5 lat: -8% (S&P 500: 100%)
  • Średni wskaźnik ROA za 5 lat: 18%
  • Średni wskaźnik ROE za 5 lat: 22%
  • Średni wskaźnik ROIC za 5 lat: 22%
  • C/Z: 11
  • C/WK: 2,1
  • EV/EBITDA: 7,2
  • Stopa dywidendy: 5,5%
  • Średnioroczny wzrost dywidendy na akcję w 5 lat: 9,4%

T. Rowe Price (NASDAQ: TROW) to amerykańska firma inwestycyjna z siedzibą w Baltimore, działająca od 1937 roku, która specjalizuje się w zarządzaniu aktywami dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Oferuje szeroką gamę funduszy inwestycyjnych, w tym akcyjne, obligacyjne, emerytalne oraz target-date funds. Zarządza aktywami o wartości 1,57 bln USD.

W I kwartale 2025 roku spółka T. Rowe Price miała 1,75 mld USD przychodów (o 6,5% więcej rok do roku), 456,7 mln USD zysku netto oraz 2,02 USD zysku na akcję – co oznaczało spadki rok do roku. Mocno uderzył w nią krach celny – doświadczyła w kilka tygodni odpływów netto w wysokości 3,5 mld USD z aktywów pod zarządzaniem do 30 kwietnia 2025 roku. T. Rowe Price w raporcie „2025 Global Market Outlook” przewiduje spowolnienie globalnego wzrostu, ale oczekuje, iż szybkie obniżki stóp procentowych będą wspierać ożywienie gospodarcze.

Spółka stawia na rozwój produktów emerytalnych – one cieszą się rosnącą popularnością wśród inwestorów planujących emeryturę. Ale też inwestuje w technologie wspierające zarządzanie portfelami i poprawę jakości obsługi i „experience” klienta. T. Rowe Price jest liderem w sektorze emerytalnym w USA. Jednak spadek zysku netto i odpływy kapitału wskazują na presję konkurencyjną (szczególnie ze strony tanich funduszy pasywnych i ETF-ów).

Mnożnikowo T. Rowe Price zdecydowanie nie jest droga, gdyż średni wskaźnik C/Z za 15 lat wynosi 14,89 a w tej chwili jest na poziomie 11. Jednak analitycy nie są jakoś specjalnie optymistycznie nastawieni do tej spółki, bo średnia z 16 rekomendacji to „niedoważaj” z ceną docelową 91 USD przy obecnej na poziomie 97,5 USD.

Notowania T. Rowe Price na tle S&P 500 – 5 lat. Źródło: TradingView

Brookfield Asset Management

  • Kapitalizacja: 134 mld CAD
  • Wzrost wyceny w 5 lat: 87% (TSX: 75%)
  • Średni wskaźnik ROA za 5 lat: 11%
  • Średni wskaźnik ROE za 5 lat: 19%
  • Średni wskaźnik ROIC za 5 lat: bd.
  • C/Z: 42
  • C/WK: 10,7
  • EV/EBITDA: 36,6
  • Stopa dywidendy: 2,9%
  • Średnioroczny wzrost dywidendy na akcję w 5 lat: bd.

Brookfield Asset Management (NYSE: BAM, TSX: BAM) to jedna z największych firm specjalizujących się w zarządzaniu aktywami, z siedzibą w Toronto (Kanada). Co ciekawe, działa ona od ponad 120 lat, w tej chwili zarządza portfelem o wartości przekraczającej 1 bln USD (stan na koniec 2024 roku). Interesujące, iż inwestuje nie tylko w akcje, ale także w nieruchomości, infrastrukturę, energię odnawialną, private equity oraz kredyty. Brookfield AM jest znana z długoterminowego podejścia do inwestycji.

W I kwartale 2025 roku spółka miała 26-procentowy wzrost zysków związanych z opłatami (fee-related earnings), zarabiając blisko 700 mln USD w porównaniu z analogicznym okresem 2024 roku. W tym okresie zebrała 25 mld USD nowego kapitału, a w sumie aż 140 mld USD w ciągu ostatnich 12 miesięcy – warto to zauważyć, iż kapitał płynie do niej szerokim strumieniem choćby gdy na rynkach jest włączony tryb „risk-off”.

Brookfield AM koncentruje się na inwestycjach w aktywa generujące stabilne przepływy pieniężne (infrastruktura krytyczna, nieruchomości komercyjne czy projekty energii odnawialnej). Dodatkowo, poprzez Brookfield Oaktree Holdings, zarządza 203 mld USD w alternatywnych inwestycjach, takich jak kredyty zagrożone czy private debt.

W 2025 roku Brookfield AM otrzymał rating „A” od Fitch Ratings dla swoich niezabezpieczonych obligacji o wartości 750 mln USD z oprocentowaniem 5,795%, co potwierdza solidność finansową firmy. Prezes spółki Bruce Flatt, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych liderów w sektorze inwestycyjnym, podkreśla znaczenie długoterminowego budowania wartości.

Jednak Brookfield AM, jak każda spółka, ma przed sobą wyzwania. W 2024 roku doświadczyła presji kosztowej związanej z rosnącymi stopami procentowymi. Poza tym w mediach pojawiły się zarzuty dotyczące unikania podatków (choć na razie brak konkretnych dowodów na nielegalne działania).

Analitycy optymistycznie patrzą na walor, wskazując na brak zadłużenia, wysokie marże oraz prognozy wzrostu zysków i dywidend na poziomie ponad 15% rocznie przez najbliższe 5 lat. Firma planuje podwojenie wartości aktywów pod zarządzaniem w tym okresie, co może umocnić jej pozycję wśród globalnych asset managerów, takich jak BlackRock czy Invesco.

BAM to w tej chwili walor dość drogi, bo C/Z na poziomie 42 oznacza, iż jest sporo ponad średnią z ostatnich 15 lat (około 31,3). Jednak analitycy wciąż są dość optymistycznie nastawieni do spółki, bo średnia z 17 rekomendacji to „przeważaj”, jednak średnia cena docelowa jest alarmująca – wynosi 57 USD przy obecnym kursie na poziomie 83 USD.

Notowania BAM na tle TSX. Źródło: TradingView

KKR

  • Kapitalizacja: 112 mld USD
  • Wzrost wyceny w 5 lat: 397% (S&P 500: 100%)
  • Średni wskaźnik ROA za 5 lat: 1,2%
  • Średni wskaźnik ROE za 5 lat: 5,2%
  • Średni wskaźnik ROIC za 5 lat: 3%
  • C/Z: 53
  • C/WK: 4,5
  • EV/EBITDA: bd.
  • Stopa dywidendy: 0,6%
  • Średnioroczny wzrost dywidendy na akcję w 5 lat: 6,8%

KKR & Co. (NYSE: KKR) to jedna z największych firm inwestycyjnych z siedzibą w Nowym Jorku. Zarządza aktywami o wartości 600 mld USD. Firma została założona w 1976 roku przez Henry’ego Kravisa, George’a Robertsa i Jerome’a Kohla i łączy dyscyplinę inwestycyjną z innowacyjnymi strategiami, aby generować atrakcyjne zwroty dla swoich klientów.

W I kwartale 2025 roku spółka KKR odnotowała stratę netto w wysokości 185,92 mln USD, w porównaniu do zysku netto 682,21 mln USD w analogicznym okresie 2024 roku, co odzwierciedla trudne warunki rynkowe i zmienność związaną z krachem celnym. Jednak warto przypomnieć, iż jej przychody w 2024 roku wyniosły 20,83 mld USD (wzrost o 45,39% rok do roku), ale z drugiej strony odnotowała spadek zysków o 8,81% do 2,58 mld USD.

KKR koncentruje się na inwestycjach w private equity, nieruchomości, infrastrukturę. W kwietniu 2025 roku firma ogłosiła uruchomienie dwóch nowych funduszy we współpracy z Capital Group – Capital Group KKR Core Plus+ oraz Capital Group KKR Multi-Sector+, które koncentrują się na strategiach kredytowych.

Analitycy Oppenheimer określili KKR jako „przekonującą inwestycję” po solidnych wynikach za I kwartał 2025, mimo straty netto. Wskazali na siłę jej modelu biznesowego. Henry Kravis, współzałożyciel firmy, wskazywał niedawno iż portfolio KKR oparte w dużej mierze o udziały private equity jest „odporne na bezpośredni negatywny wpływ taryf”, jednak ostatnie miesiące na giełdzie nie były pomyślne dla KKR, co pokazuje, iż rynek niepokoi się o biznes. Trzeba jednak pamiętać, iż spółka KKR jest dobrze pozycjonowana pod wzrost aktywności w sektorze fuzji i przejęć. Poza tym, firma planuje otwieranie nowych funduszy inwestujących w nowe technologie i biotechnologię.

Obecnie KKR wydaje się drogim walorem z C/Z na poziomie 53, przy średniej za ostatnie 15 lat na poziomie 38. Jednak analitycy raźnie i chóralnie mówią „kupuj”, a średnia cena docelowa z 22 rekomendacji to 143 USD (przy 125 USD obecnie).

Notowania KKR na tle S&P 500 – 5 lat. Źródło: TradingView

Quercus TFI

  • Kapitalizacja: 580 mln zł
  • Wzrost wyceny w 5 lat: 290% (WIG: 121%)
  • Średni wskaźnik ROA za 5 lat: 17%
  • Średni wskaźnik ROE za 5 lat: 30%
  • Średni wskaźnik ROIC za 5 lat: 20%
  • C/Z: 12,8
  • C/WK: 5
  • EV/EBITDA: 8,3
  • Stopa dywidendy: brak
  • Średnioroczny wzrost dywidendy na akcję w 5 lat: brak

Polacy nie gęsi, swoje firmy inwestycyjne też mają. I co prawda nie są one tak duże, jak amerykańskie czy kanadyjskie giganty, ale też można zarabiać na inwestycji w ich akcje. Świetnym przykładem jest butikowe TFI prof. Sebastiana Buczka. Quercus TFI przez wiele lat rozczarowywało inwestorów, ale ostatnie lata przyniosły hossę na tym walorze.

W I kwartale 2025 roku Quercus TFI zarobiło 9,1 mln zł, co oznacza wzrost o 41% w porównaniu do analogicznego okresu 2024. To imponujący wynik, który świadczy o skuteczności strategii inwestycyjnej oraz rosnącym zaufaniu klientów. Na koniec kwietnia 2025 roku wartość aktywów pod zarządzaniem Quercus TFI osiągnęła 7,19 mld zł, co potwierdza stabilny rozwój firmy w zarządzaniu funduszami.

Firma prof. Buczka nie spoczywa na laurach. W maju 2025 roku Quercus TFI ogłosiło strategiczną współpracę z grupą Franklin Templeton. W ramach tej umowy Templeton Asset Management Poland TFI obejmie 9% akcji Quercus TFI (około 4,7 mln akcji) po cenie 10 zł za akcję. To połączenie otwiera nowe możliwości dla Quercus TFI, w tym dostęp do globalnych zasobów i know-how Franklin Templeton, co może przełożyć się na dalszy wzrost wartości firmy.

Analitycy Biura Maklerskiego Banku Pekao w raporcie z 8 maja 2025 roku podwyższyli cenę docelową dla akcji Quercus TFI do 12,5 zł z 11,3 zł, choć jednocześnie obniżyli rekomendację. Generalnie najnowsze informacje dotyczące QTFI napawają optymizmem. Czy walor jest drogi? Przy C/Z bliskim 13 na tle średniej około 15,6 z ostatnich 15 lat – no nie, nie jest drogi.

Notowania Quercus TFI na tle WIG – 5 lat. Źródło: TradingView

Skarbiec Holding

  • Kapitalizacja: 180 mln zł
  • Wzrost wyceny w 5 lat: 33% (WIG: 121%)
  • Średni wskaźnik ROA za 5 lat: 7%
  • Średni wskaźnik ROE za 5 lat: 9%
  • Średni wskaźnik ROIC za 5 lat: 17%
  • C/Z: 6
  • C/WK0,8:
  • EV/EBITDA: 1,6
  • Stopa dywidendy: brak
  • Średnioroczny wzrost dywidendy na akcję w 5 lat: brak

Skarbiec TFI to jedno z wiodących polskich TFI, założone w 1997 roku. Ma bardzo szeroką ofertę, a fundusze z oferty osiągają dobre wyniki na tle konkurencji. Jednak przez wiele lat spółka miała nieuporządkowaną sytuację właścicielską, co odstręczało inwestorów. Na koniec I kwartału 2025 aktywa pod zarządzaniem Skarbiec TFI wyniosły 5,5 mld zł, co oznacza spadek o 12% r/r. Skarbiec TFI zarządza w tej chwili 50 funduszami i subfunduszami.

W 2025 roku Skarbiec TFI kontynuuje działania mające na celu wzmocnienie swojej pozycji rynkowej. Firma podpisała umowę o współpracy z mBankiem, co otwiera nowe możliwości dystrybucji produktów inwestycyjnych. Dodatkowo, Skarbiec przygotowuje się do przejęcia Noble Securities – jednego z polskich domów maklerskich.

Skarbiec TFI stawia na cyfryzację, aby poprawić wygodę klientów. Wdrożono nowy system zarządzania portfelem Density od NeoXam. Firma przeprowadziła również transformację cyfrową we współpracy z e-point, tworząc nowy interfejs użytkownika.

Ekspozycję na Skarbiec TFI można przyjmować poprzez Skarbiec Holding. Czy to jest drogi walor? Średni wskaźnik C/Z dla Skarbiec Holding w latach 2014–2025 wynosił około 7,1 a w tej chwili sięga 6, czyli jest wciąż poniżej wieloletniej średniej.

Notowania Skarbiec Holding na tle WIG – 5 lat. Źródło: TradingView

Brokerzy oferujący akcje i ETF

Jak inwestować w firmy inwestycyjne? jeżeli myślisz o takim kroku, to najprostszą metodą wydaje się być po prostu zakup akcji danej spółki. w tej chwili coraz więcej brokerów posiada bardzo rozbudowane i kompleksowe oferty pod akcje i ETF, oferując także zakup udziałów w ramach IPO.

Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 4000 instrumentów akcyjnych i 1400 ETF-ów, w Saxo Bank ponad 19 000 spółek i 3000 funduszy ETF, a w Exante aż 50 000 akcji i 10 000 ETF-ów.

Broker
Kraj Polska Dania Cypr
Ilość giełd w ofercie 16 giełd 37 giełd 50 giełd
Ilość akcji w ofercie ok. 4000 - akcje
ok. 2200 - CFD na akcje
19 000 - akcje
8 800 - CFD na akcje
50 000 - akcje
Ilość ETF w ofercie ok. 1400 - ETF
ok. 200 - CFD na ETF
3000 - ETF
675 - CFD na ETF
10 000 - ETF
Prowizja 0% prowizji do 100 000 EUR obrotu / miesiąc wg cennika wg cennika
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł lub 500 USD, EUR)
0 zł / 0 EUR / 0 USD 10 000 EUR
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
Platforma Exante
RECENZJA
RECENZJA
RECENZJA
ZAŁÓŻ KONTO
ZAŁÓŻ KONTO
ZAŁÓŻ KONTO

69-80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.

Idź do oryginalnego materiału