Jak inwestuje fundusz Harvarda?

1 rok temu

Jeden z najlepszych uniwersytetów świata – Harvard, słynie z wysokiego poziomu nauczania. Nie każdy jednak wie, iż ta uczelnia ma swój własny fundusz inwestycyjnyFundusz Harvarda. Zyski, jakie generuje, pokrywają ponad 1/3 wszystkich kosztów Uniwersytetu. Jak najlepsza uczelnia świata, inwestuje pieniądze?

Co roku uczelnia pobiera około 5% wartości aktywów zgromadzonych w funduszu. Jednocześnie długoterminowa średnioroczna stopa zwrotu oscyluje wokół 9%. Uniwersytet wypłaca z funduszu akurat tyle, żeby jeszcze zostało trochę na inflację i niewielki przyrost wartości całego zgromadzonego majątku.

Stopa zwrotu funduszu Harvarda w poszczególnych latach, oraz poziom wypłaty środków.

Źródło: https://finance.harvard.edu/endowment

Idea stojąca za funduszami uniwersyteckimi

Fundusze uniwersyteckie w Stanach Zjednoczonych istniały już od 19 wieku. Jednak dopiero w drugiej połowie 20 wieku Uczelnie zainteresowały się bardziej tematem pomnażania majątku. Sam fundusz Harvarda posiada aktywa ponad 50 miliardów dolarów. Instytucja, w której murach uczy się zaledwie 20 tys. studentów, ma więcej kapitału, niż 12 milionów Tunezyjczyków.

To oczywiście zasługa tego, iż instytucja działa od ponad 300 lat. Ponadto przez uniwersytet nie przetoczyły się działania zbrojne. Tego samego nie może powiedzieć np. nasz polski Uniwersytet Jagielloński. Chociaż jest on aż o 300 lat starszy niż jego amerykański odpowiednik, to los potraktował go znacznie gorzej.

Fundusz Harvarda ma na celu przede wszystkim zachowywać siłę nabywczą majątku Uczelni. Drugim zadaniem jest bieżące finansowanie działań operacyjnych. Dzięki temu, że średnio aż 36% wszystkich kosztów jest pokrywane przez działanie Funduszu, to Uniwersytet stać na pomoc najbiedniejszym studentom. 10% wszystkich słuchaczy corocznie otrzymuje stypendia na kwotę 76 tys. dolarów.

Takie stypendia pomagają również ściągać najlepszych specjalistów z całego świata. Na Harvardzie wykładają najlepsi profesorowi i doktorzy. Ich pensje to aż 41% wszystkich kosztów. Nie każdy dział pobiera tyle samo z funduszu. Lekarski i biznesowy są najbardziej samowystarczalne.

Udział zysków z funduszu Harvarda w ogólnych przychodach poszczególnych działów nauki Uniwersytetu Harvarda

Źródło: Ibidem

Harvard na tle konkurencji

Fundusz Harvarda zamyka rok w tym samym czasie kiedy kończy się rok akademicki. Niedawno poznaliśmy szczegółowe dane za ostatnie 12 miesięcy jego działalności. Rok akademicki 2021/2022 przyniósł stratę na poziomie 1,8%. Lepszy okazał się wynik funduszy takich Uniwersytetów jak: Duke, Cornell, Penn i Yale.

Wyniki Funduszy Uczelnianych za 2022 rok

Źródło: https://www.thecrimson.com/article

Stopa zwrotu inwestycji nie zależy od tego, jak dobrych profesorów mamy na swojej uczelni. Chociaż Harvard wygrywa w rankingach uczelni wyższych, to przegrywa w rankingach inwestycyjnych. Średnioroczna stopa zwrotu za ostatnie 10 lat wyniosła tam 9,2%. To najgorszy wynik spośród wszystkich 15 największych funduszy uczelnianych. Najlepszy rezultat osiągnął MIT i Bowdoin College z 14,5% średniorocznej stopy zwrotu.

Stopa zwrotu Funduszu Harvarda na tle innych Funduszy Uniwersyteckich amerykańskich Uczelni.

Źródło: https://www.bloomberg.com/professional/blog

W co inwestuje fundusz Harvarda?

Niższa stopa zwrotu ma jednak uzasadnienie w mniejszym ryzyku portfela inwestycyjnego. Harvard nie kupuje samych akcji amerykańskich. Posiada również nieruchomości, surowce i obligacje. Do tego ma lepszą dywersyfikację geograficzną, a tej jak wiemy, z tekstu „Czego inwestora uczy rewolucja francuska?”, nie można lekceważyć.

Chociaż Harvard inwestuje pieniądze w najmniej efektywny sposób, spośród wszystkich innych dużych funduszy uczelnianych, to i tak jego wyniki są dobre. Z S&P 500 przegrywa zaledwie o 1,5 punktu procentowego, posiadając jednocześnie niższe ryzyko inwestycyjne.

Portfel funduszu Harvarda

Źródło: https://finance.harvard.edu/files

Do zarobienia,
Karol Badowski

48
4
Idź do oryginalnego materiału