Co znajdziesz w artykule:
Gdzie można kupić obligacje skarbu państwa?
Jeżeli przeczytałeś już wpis Obligacje inflacyjne. Sekret premiera czy inwestycja dla wszystkich lub moją książkę wiesz, iż uważam detaliczne obligacje skarbu państwa (szczególnie te indeksowane inflacją) za instrument inwestycyjny, którym powinien zainteresować się każdy. W zdecydowanej większości przypadków jest to rodzaj inwestycji, który lepiej nadaje się do bezpiecznego i prostego budowania majątku od lokat i kont oszczędnościowych. Poziom bezpieczeństwa i ryzyka tych obligacji jest na bardzo zbliżonym poziomie do produktów bankowych, ale w średnim i dłuższym terminie obligacje inflacyjne mogą przynieść oszczędzającemu znacznie większe zyski. W tym wpisie postaram się przeprowadzić Cię przez proces założenia konta do obsługi, zakupu oraz dysponowania portfelem obligacji detalicznych skarbu państwa.
Detaliczne obligacje polskiego skarbu państwa indeksowane inflacją na moment pisania tego artykułu (kwiecień 2023 roku) można kupić w dwóch bankach:
Pekao SA, w którym kupisz 4-letnie obligacje COI (Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe) oraz 10-letnie obligacje EDO (Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe)
oraz
PKO BP, w którym oprócz COI i EDO możesz zakupić obligacje rodzinne 6-letnie ROS (Rodzinne sześcioletnie oszczędnościowe) i 12-letnie ROD (Rodzinne dwunastoletnie oszczędnościowe)
Właśnie z tego powodu, w tym wpisie skupię się na zakupie obligacji za pośrednictwem PKO BP.
W obu bankach możesz te kupić inne obligacje detaliczne skarbu państwa (nie indeksowane inflacją) takie jak 3 miesięczne OTS, 1-roczne ROR, 2-letnie DOR i 3-letnie TOS. Działają one jednak na innych zasadach niż obligacje inflacyjne i nie będę o nich wspominał w tym wpisie.
Swoją przygodę z obligacjami możesz też zacząć od strony www.obligacjeskarbowe.pl, gdzie zawsze znajdziesz aktualną ofertę, mnóstwo informacji o obligacjach, informacje o punktach sprzedaży, w których możesz je nabyć i linki banków, które zajmują się sprzedażą samych obligacji.
Jak kupić obligacje w banku PKO BP?
Założenie konta
Gdy chcesz zakupić obligacje za pośrednictwem PKO BP możesz to zrobić:
- W Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO BP lub oddziałach PKO BP. Możesz je znaleźć tutaj https://www.pkobp.pl/poi/
- Telefonicznie
- Na stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Z tej opcji sam korzystam.
Aby aktywować możliwość zakupu obligacji przez Internet, możesz skorzystajać z 3 metod rejestracji opisanych na stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl:
Dwie pierwsze dotyczą tylko i wyłącznie klientów banku PKO BP, a trzecia osób, które posiadają tak zwany e-dowód. Tutaj znajdziesz film, który pokazuje, jak działa założenie konta przez e-dowód: https://youtu.be/BsKG3Ajez9k. o ile nie jesteś w stanie skorzystać z żadnej z powyższych opcji, bank zaprasza Cię do placówki, którą możesz znaleźć na przykład tutaj: https://www.obligacjeskarbowe.pl/punkty-sprzedazy/. Sam nie jestem klientem banku PKO BP więc, aby założyć konto do zakupu obligacji kilka lat temu udałem się do placówki banku. Placówkę tego banku znajdziemy chyba w każdym mieście w Polsce, a samo podpisanie umowy zajęło mi kilkanaście minut. Po całej procedurze bank udostępni Ci dane do logowania na stronie https://www.zakup.obligacjeskarbowe.pl
Jeżeli założenie konta przez internet wydaje Ci się skomplikowane, po prostu skorzystaj z tego, bardziej tradycyjnego sposobu.
Zakup obligacji
Zakup obligacji w serwisie banku jest już bardzo prosty. Po zalogowaniu się do systemu klikamy w menu Zakup obligacji i wybieramy odpowiednią obligację (więcej o rodzajach obligacji znajdziesz w wpisie Obligacje inflacyjne. Sekret premiera czy inwestycja dla wszystkich):
Po wyborze rodzaju obligacji (na przykład 10-letnie EDO) system zapyta, czy chcemy wypełnić ankietę MIFID. Możemy ją wypełnić lub pominąć. Na kolejnym ekranie wpisujemy, jaką liczbę obligacji o wartości 100 złotych chcemy kupić i klikamy dalej.
Na kolejnej stronie pojawią nam się wszystkie dane naszego zakupu, które musimy potwierdzić. Po potwierdzeniu wystarczy dokonać przelewu środków (o odpowiednim tytule) na wskazane konto bankowe. Zrobione!
Zakup obligacji rodzinnych
Jeżeli chcesz dokonać zakupu obligacji ROD lub ROS kliknij w menu na Program 500+. System zapyta Cię, czy składałeś wniosek o 500+
Oraz jaką kwotę świadczenia otrzymałeś
Nie musisz tego sam liczyć! Zachęcam Cię do użycia kalkulatora, który dla Ciebie przygotowałem (kliknij w poniższy rysunek, aby go ściągnąć.
Po ściągnięciu kalkulatora uzupełnij żółte pola, czyli:
- Imiona dzieci
- Datę pierwszego świadczenia 500+, które na nie otrzymałeś. Podpowiem, iż pierwsze świadczenie za drugie i kolejne dziecko miało miejsce w kwietniu 2016 roku, a na pierwsze dziecko w lipcu 2019 roku
- Wpisz datę ostatniego świadczenia, które otrzymałeś
Kalkulator obliczy kwotę świadczenia, którą należy wpisać kupując obligacje. Po wpisaniu kwoty system poinformuje Cię, ile obligacji rodzinnych możesz kupić, a dalsze kroki zakupu będą identyczne, jak dla pozostałych obligacji.
Obligacje detaliczne skarbu państwa możesz kupować przez 7 dni w tygodniu, jednak zakupy wykonane przez weekend będą dokonane w poniedziałek. Kupując obligacje pod koniec miesiąca sprawdź na stronie obligacjeskarbowe.pl, czy czasem oferta w kolejnym miesiącu nie jest bardziej aktrakcyjna. Pozytywne zmiany oferty występują najczęściej w czasie podnoszenia stóp procentowych przez NBP.
Obsługa portfela obligacji
Swój portfel obligacji możesz w każdym momencie zobaczyć w systemie. Wybierając w menu Stan rachunku rejestrowego zobaczysz listę wszystkich obligacji, które zakupiłeś z informacjami takimi jak:
- Emisja: Kod emisji obligacji, które masz w portfelu. Po nim łatwo możesz znaleźć (np. wpisując go w google) informacje jakie warunki obligacji obowiązywały w momencie zakupu. Podpowiem również, iż jak najedziesz myszką na kod emisji pojawią się informacje o oprocentowaniu.
- Liczba dostępnych obligacji – ile obligacji danej emisji masz na koncie
- Wartość nominalna – to wartość zwrotu (bez odsetek) do której zobowiązuje się emitent obligacji (w praktyce cena zakupu)
- Wartość aktualna – to wartość obligacji uwzględniająca narosłe odsetki
- Data wykupu – to data w której emitent wykupi obligacje, czyli data w której dostaniesz na konto wartosć nominalną obligacji wraz z odsetkami (po portrąceniu podatku)
Pamiętaj, iż obligacjami możesz w każdej chwili zarządzać, na przykład dokonując przedterminowego wykupu. W takim przypadku po prostu wybierasz z menu Przedterminowy wykup obligacji, a następnie wybierasz emisje obligacji, których wykup ma dotyczyć. System poinformuj Cię o tym ile masz takich obligacji, jakie zostały naliczone odsetki (w przeliczeniu na jedną obligację) oraz jaka (również w przeliczeniu na jedną obligację) będzie obowiązywać Cię opłata za wcześniejszy wykup. Przypominam, iż nominalna wartość (bez odsetek) każdej obligacji to 100 złotych.
W powyższym przykładzie możesz zobaczyć, iż w przypadku obligacji serii EDO0233 (10-letnie EDO), które kupiłem 2 miesiące temu, suma narosłych odsetek na 1 obligacje jest jest niższa niż maksymalna opłata w wysokości 2 złotych. W takim przypadku opłata za przedterminowy wykup ograniczona jest do kwoty narosłych odsetek, czyli w tym przypadku 1,17 złotego na 1 obligację. Po kilku dniach dostałbym wiec na konto dokładnie taką kwotę jaką wpłaciłem.
W przypadku obligacji serii ROD0132 (12-letnie ROD), zakupionych ponad 2 lata temu, narosłe odsetki to już 24,76 złotego na 1 obligację. W tym przypadku opłata za przedterminowy wykup wyniesie 2 złotego od każdej obligacji. Gdybym chciał wykupić taka obligację otrzymałbym:
- 100 złotych (wartość nominalna obligacji),
- powiększone o 24,76 złotego (odsetki),
- pomniejszoną o wartość podatku od zysku (19% od odsetek) i
- pomniejszone o karę za wcześniejszy wykup (2 złote).
Łącznie ponad 118 złotych za każda sprzedaną obligację (kupioną 2 lata wcześniej za 100 złotych).
Jak kupić obligacje w banku Pekao SA?
Obligacje detaliczne skarbu państwa indeksowane inflacją możesz kupić za pośrednictwem Pekao SA. Ten bank ma jednak w ofercie tylko 10-letnie obligacje EDO i 4-letnie COI, dlatego o ile masz lub planujesz mieć dzieci prawdopodobnie PKO BP będzie lepszym pomysłem.
Zakupu w Pekao SA możesz dokonać na 3 sposoby:
- W Oddziałach banku, w których prowadzona jest obsługa maklerska. Możesz je wyszukać tutaj: https://www.pekao.com.pl/biuro-maklerskie/pum.html
- Przez serwis telefoniczny Biura Maklerskiego Pekao – chyba najrzadziej używana opcja
- Przez Internet: zarówno przez serwis internetowy Pekao24, jak i w aplikacji banku PeoPay
W każdym przypadku musisz podpisać z biurem maklerskim Pekao odpowiednią umowę. Proces zakładania konta zarówno dla Klientów banku, jak i nowych klientów jest bardzo czytelnie opisany na tej stronie: https://www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe/jak-zaczac-inwestowac.html
Zawiera choćby kilka filmów:
https://youtu.be/OkD3PZg6FiQ – o tym, jak dzięki aplikacji nawiązać relację z bankiem przed zakupem obligacji
https://youtu.be/Qoebx5x3sEI – o tym, jak podpisać umowę o obsługę obligacji w aplikacji Peopay
https://youtu.be/gbseflUaZ3U – o tym, jak kupić obligację w systemie Peko24
Przyznam, iż jako były Klient banku, który kojarzył mi się zawsze z tym, iż cokolwiek chciałem załatwić zapraszano mnie do oddziału, byłem mile zaskoczony jakością opisanego procesu i instrukcji. Byłem…
Dopóki nie otworzyłem swojego starego konta w Pekao24 i nie chciałem sam przetestować jak działa procesu zawierania umowy na obsługę obligacji. Zgodnie z instrukcją dla obecnych Klientów, wszedłem w zakładkę Inwestycje, a następnie wybrałem opcję podpisania umowy dotyczącej obligacji skarbu państwa. I tu się skończył prosty internetowy proces . Mój „ulubiony bank” tradycyjnie zaprosił mnie do placówki, abym uzupełnił miejsce urodzenia, nie dając możliwości zrobienia tego elektronicznie. Oczywiście, jak każdy z Was pewnie się domyśla miejsce urodzenia jest najważniejsze i niezbędne do tego, żeby zakupić obligacje… Sprawdziłem jeszcze bardziej nowoczesny sposób, czyli aplikację PeoPay. Dokładnie to samo. Okazuje się, iż nowy Klient (podobno) może zrobić wszystko online, ale obecny już nie .
Moja rekomendacja. Spróbuj online, a jak się nie uda, zaplanuj pierwszą wizytę w najbliższej placówce. Będę również wdzięczny, jak dasz znać w komentarzu, czy Ci się udało.
Mam nadzieje, iż te informacje były dla Ciebie przydatne!
Michał