Nierzetelni kontrahenci to obowiązkowy element funkcjonowania każdej firmy. Może już się przyzwyczaiłeś, iż przynajmniej kilka razy w miesiącu ktoś spóźni się z opłatą rachunku czy faktury o kilka dni. Finalnie każda zapłata docierała na Twoje konto bankowe, więc przestałeś się przejmować spóźnialskimi klientami. Trwa to do czasu, kiedy pojawi się kontrahent, który zalega z opłatą od 2 miesięcy, nie odpowiada na wiadomości i nie odbiera telefonów. W takich przypadkach konieczne będzie wysłanie klientowi dokumentu, z którego wynika obowiązek zapłaty. W tym poradniku dowiesz się, dlaczego nie warto z tym czekać i jak sporządzić wezwanie do zapłaty. Poznasz metodę, dzięki której stworzysz taki dokument w 10 minut. Zapraszamy!
Dlaczego lepiej nie czekać z wysłaniem przedsądowego wezwania do zapłaty?
Jeśli termin płatności minął 2 miesiące temu, a Ty wciąż odkładasz przesłanie klientowi wezwania do zapłaty, to jedynie opóźniasz odzyskanie należności. Najprawdopodobniej trafisz z takim kontrahentem na drogę postępowania sądowego. Klient ignorujący Twoje telefony, wiadomości i konsekwencje prawne związane z nieopłaceniem faktury nie przejmie się otrzymaniem wezwania do zapłaty. Kiedy już się o tym przekonasz, będziesz musiał skierować sprawę do sądu. A w przypadku skierowania sprawy do sądu musisz złożyć dokumenty poświadczające, iż klient nie ustosunkował się do Twoich działań prowadzonych przy polubownym postępowaniu windykacyjnym.
Wezwanie do zapłaty jest kluczowym elementem polubownej windykacji, bez którego nie będziesz mógł zająć się skierowaniem sprawy do sądu. Kiedy rozważasz przesłanie klientowi wezwania do zapłaty, pamiętaj o prostej zasadzie – im szybciej, tym lepiej.
Co musi zawierać wezwanie do zapłaty? 8 rzeczy
Wezwanie do zapłaty powinno zawierać:
- dane dłużnika,
- miejsce i datę sporządzenia wezwania,
- dane wierzyciela,
- kwotę długu,
- termin spłaty długu,
- numer rachunku bankowego, na który klient ma dokonać wpłaty,
- czytelny podpis wierzyciela,
- stosunek prawny, w ramach którego wzywasz do uregulowania należności (faktura, rachunek, umowa).
Sporządzone wezwanie prześlij do dłużnika listem poleconym z potwierdzeniem odbioru i czekaj na ruch z jego strony. jeżeli się nie doczekasz, przystąp do dalszych kroków postępowania windykacyjnego. Kiedy ostateczne wezwanie do zapłaty nie zadziałało, musisz skierować sprawę do sądu. Pomoże Ci w tym firma windykacyjna, która sprawnie ogarnie wszystkie formalności. Ty również możesz przyspieszyć etap polubownej windykacji – wystarczy, iż poznasz metodę, dzięki której sporządzisz wezwanie do zapłaty w 10 minut.
Wezwanie do zapłaty – wzór, za pomocą którego sporządzisz dokument w 10 minut
Nie musisz tworzyć dokumentu od zera. Przejdź na stronę wezwanie do zapłaty wzór, a znajdziesz tam schemat, który ułatwi Ci działania windykacyjne. Wystarczy, iż wypełnisz poszczególne pola, a uzyskasz gotowy dokument wzywający dłużnika do uregulowania zaległości finansowych. Sprawdź sam!