Jak NAPRAWDĘ działają kryptowaluty?

9 miesięcy temu

Najnowszy film, który pojawił się właśnie na naszym YouTubowym kanale, ma wytłumaczyć, jak naprawdę działają kryptowaluty. Znacznie odbiega od tego, co mogliście oglądać do tej pory. Jest to taki delikatny ukłon w stronę osób, które nie są zaznajomione z blockchainem i kryptowalutami, ale chciałyby jakoś zdobyć podstawowe informacje.

Staram się w nim mówić prostym językiem o trudnych sprawach. Czy film zawiera masę uproszczeń? Oczywiście, iż tak. Doświadczeni wyjadacze mogą być z tego powodu niezadowoleni, ale mam nadzieję, iż mi to wybaczą. Ten film może być traktowany jako zaproszenie nowych ludzi do świata blockchainu. Miłego seansu.

Czym jest blockchain? Jak naprawdę działają kryptowaluty?

Sama nazwa blockchain nie mówi przeciętnemu śmiertelnikowi zbyt wiele. Bardziej brzmi jak kolejne zakazane zaklęcie z uniwersum Harrego Pottera niż coś, co miałoby zmieniać świat. Dlatego wypada zrozumieć, iż blockchain to tak naprawdę specyficzny rodzaj bazy danych.

Informacje o transakcjach, które są realizowane w sieci, przechowywane są w blokach. Bloki mają jednak ograniczoną pojemność w związku z tym, po zapełnieniu jednego musimy rozpocząć kolejny.

Decentralizacja, czyli kto trzyma berło?

Nie sposób mówić o kryptowalutach i pominąć aspekt ich decentralizacji. Jest to oderwanie kryptowalut od instytucji centralnej, którą w klasycznym systemie finansowym jest bank.

Kryptowaluty działają niezależnie od takich wielkich korporacji i państw. Nie oznacza to jednak, iż wyrwały się spod wpływów. Całkowita decentralizacja wydaje się utopijną mrzonką. W obecnej chwili kryptowaluty stały się dochodowym biznesem, a to oczywiście przyciąga instytucje nadzorujące oraz inne organy, które monitorują sytuację na blockchainie.

To właśnie dzięki decentralizacji kryptowaluty stały się tak popularne. Satoshi Nakamoto wyszedł do świata z tą inicjatywą niedługo po wielkim kryzysie z roku 2008 spowodowanym przez pęknięcie bańki na amerykańskim rynku nieruchomości. Zaproponował alternatywę, która mogłaby umożliwić przechowywanie i przekazywanie wartości w sposób niezależny od państwa.

Podsumowanie

Mam nadzieję, iż najnowszy film przypadnie Ci do gustu. o ile tak to bardzo proszę o zostawienie komentarza. Żebym mógł przygotować kolejny odcinek z tej serii, potrzebuję dowodu na to, iż jest on potrzebny. Zostaw więc komentarz, polajkuj oraz oczywiście zasubskrybuj kanał BitHub.pl!

Może Ci się spodobać:

Idź do oryginalnego materiału