Jak osiągnąć mistrzostwo w tradingu i poświęcać na niego 30 minut dziennie

1 miesiąc temu

Stosuje 55 strategii tradingowych i dzięki temu czuje się zabezpieczony i zdywersyfikowany. Poświęca na inwestowanie 30 minut dziennie. Poznaj niezwykłego holenderskiego tradera, który wierzy w automatyzację inwestowania i mechaniczne podejście do rynku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim jest Laurens Bensdorp?
  • Jak Bensdorp tworzy swoje strategie?
  • Czemu Bensdorp zaleca automatyzację handlu?
  • Jakiego rodzaju strategie są najbardziej efektywne wedle Bensdorpa?
  • Dlaczego Bensdorp zawsze stosuje stop lossy?

„Jeśli szukasz ekscytacji, skocz na bungee albo uprawiaj skydiving. Trading powinien być nudny” – przekonuje na swoim koncie na X słynny holenderski trader Laurens Bensdorp.

Chcesz dowiedzieć się co radzi traderom Bensdorp i jak zarabia pieniądze? Chcesz wiedzieć, czego naucza w swojej akademii Trading Mastery School? Przybliżamy postać Bensdorpa i zasady jakimi się kieruje.

Oto podstawowe zasady inwestycyjne Laurensa Bensdorpa

Laurens Bensdorp, holenderski trader i inwestor, założyciel Trading Mastery School, wypracował unikalne podejście do inwestowania oparte na automatyzacji, które uwzględniania indywidualne cechy inwestora. Jego filozofia opiera się na kilku kluczowych elementach:

Czemu Bensdorp stosuje 55 strategii handlowych

Bensdorp zaleca trading całkowicie systematyczny, w pełni zautomatyzowany, wykorzystujący wyłącznie wskaźniki techniczne. Jego główną inspiracją była grupa „żółwi” – traderów który pod wodzą Richarda Dennisa zarobili mnóstwo pieniędzy stosując mechaniczne podejście.

„Przeczytałem wszystko, co mogłem na temat tej grupy i w końcu zorientowałem się, iż istnieją informacje na temat sposobu, w jaki handlowali. Ich podejście było bardzo uproszczone, ale pokazywało w jak łatwy sposób można wypracować sobie przewagę na rynku. Zacząłem więc kupować oprogramowanie do testowania wstecznego i zatrudniłem programistów do kodowania pomysłów, które miałem. Okazywało się, iż 7 na 10 moich pomysłów nie dawało mi przewagi, ale dzięki metodzie prób i błędów wypracowałem koncepcje, które do mnie pasowały” – mówił w jednym z podcastów Bensdorp.

Holender zaczynał od tworzenia systemów „na wybicia” (reagujących na wybicia ceny z trendów spadkowych czy konsolidacji), ale z czasem przekonał się, iż większość skuteczność mają systemy zakładające powroty do średniej (mean reversion). „Moje najskuteczniejsze strategie zaczęły w pewnym momencie opierać się na kupowaniu strachu i wychodzeniu z pozycji, gdy kurs wróci do średniej. Wszystkie moje najbardziej zyskowne systemy do 2007 roku opierały się na prawie powrotu do średniej” – twierdzi Bensdorp.

Jednak z czasem Bensdorp odkrył, iż jednak są okresy, gdy strategie oparte na mean reversion nie działają. Działały do 2009 roku, ale potem przestały. Przyznaje, iż rok 2008 był jego najlepszym rokiem w jego historii tradingowej, ale m.in. dlatego, iż miał znacznie wyższą tolerancję na ryzyko (bo miał znacznie mniej kapitału), niż później. W wakacje 2011, gdy doszło do tąpnięcia na rynkach, jego strategie przyniosły mu pokaźne straty i zaczął wdrażać strategie podążające za trendami.

„Trzeba po prostu zaakceptować fakt, iż czasami strategia działa, a innym razem nie. Dlatego najlepiej posługiwać się całym zestawem systemów tradingowych. I wtedy masz sytuację, iż czasami działa strategia na wybicia, czasami strategia podążania za trendem, zawsze któraś działa. I jeżeli kontrolujesz ryzyko we adekwatny sposób, to tworzysz rosnącą krzywą kapitału. w tej chwili stosuję aż 55 różnych strategii handlowych, otwieram pozycje i na akcjach, i na towarach. Mam własne oprogramowanie i te strategie jadą na autopilocie. Wystrzegam się dzięki temu zmęczenia i wynikających z niego tzw. błędów grubego palca [gdy przypadkowo otwiera się lub zamyka pozycję – przyp. aut.]. Mam strategie dopasowane do różnych ram czasowych, bo są chwile, w których strategie krótkoterminowe radzą sobie bardzo dobrze, ale mam też takie, gdzie średni czas trwania transakcji może wynosić ponad rok” – zdradza Bensdorp.

Jak podkreśla Holender, w każdej strategii stosuje zlecenia stop loss. Tyle tylko iż dla każdej występuje inne podejście – w jednej strategii ta bariera jest oddalona o 25%, a w innej ma postać trailing stop (podążający stop loss) i jest bardzo blisko (3%).

Bensdorp podkreśla, iż każdy powinien stosować tylko wymyśloną przez siebie strategię. Bo jeżeli kupi gotową, to nie będzie jej dobrze rozumiał, nie będzie jej „czuł”. I koniec końców – nie będzie przestrzegał jej reguł.

Kim jest Laurens Bensdorp?

Bensdorp dorastał w Holandii. W trakcie swojego życia mieszkał w 12 różnych krajach, wtedy gdy był instruktorem narciarstwa i raftingu. W pewnym momencie założył firmę zajmującą się turystyką przygodową w Meksyku. Jednak wtedy został poproszony przez swojego ojca o pomoc w zarządzaniu małą rodzinną firmą venture capital. Zaczynał w kwietniu 2000 roku, wszedł na rynek niedźwiedzia.

„Myślę, iż najważniejszą rzeczą, której się nauczyłem w tamtym czasie, to to, iż nie jest mądrym pomysłem poleganie na doradcach bankowych. Trzeba polegać na sobie, dlatego zacząłem się kształcić w kierunku finansów i inwestowania. Dzięki ciężkiej pracy w 7 lat doszedłem do stylu, który prezentuję teraz” – mówił w jednym z podcastów Bensdorp.

Jak przyznaje holenderski trader, przez pierwsze lata tracił pieniądze. Doświadczenie bolesnej straty, kiedy zainwestował środki emerytalne swoich rodziców i stracił znaczną ich część, miało ogromny wpływ na jego podejście do tradingu. To wydarzenie nauczyło go pokory i skrupulatnego zarządzania ryzykiem.

„Każdy trader, który w końcu osiąga sukces, musi przejść przez tę fazę, w której traci pieniądze, ponieważ rynek naprawdę uczy, jak trudno jest zarabiać pieniądze. Nie miałem na początku prawdziwej strategii. Przeskakiwałem z jednej strategii na drugą, ale jednocześnie się uczyłem. Zawsze miałem z tyłu głowy, iż mogę wyzerować swoje konto i nigdy mi się to nie udało, ale raz byłem blisko” – wspominał w jednym z podcastów Bensdorp.

W 2017 roku Bensdorp wydał swoją pierwszą książkę „The 30 Minute Stock Trader”, w której opisał, jak tworzyć systemy transakcyjne pozwalające na zyskowny trading w czasie krótszym niż 30 minut dziennie. W 2020 roku ukazała się jego kolejna książka „Automated Trading Systems”. Obie książki stały się bestsellerami i zostały przetłumaczone na kilka języków.

Obecnie Laurens Bensdorp prowadzi Trading Mastery School, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi inwestorami. Prowadzi również seminaria z Tomem Basso. Bensdorp jest właścicielem QuantumX Software. Dodatkowo, poprzez swoją fundację „Fundación Albenco”, pomaga dzieciom w Kolumbii.

Od kilku lat Bensdorp mieszka w Portugalii. I cieszy się życiem.

Idź do oryginalnego materiału