Jak Polak Antoni Patek stworzył firmę produkującą najdroższe zegarki na świecie?

1 rok temu

Na liście 100 najdroższych zegarków świata kiedykolwiek sprzedanych na aukcji, aż 70 to przedstawiciele Patek Philippe. Marki, którą stworzył powstaniec listopadowy Antoni Patek. Najdroższe modele Patek Philippe są sprzedawane po 30 milionów dolarów. Najtańsze można kupić za jedyne 100 tysięcy złotych. Antoni Patek zrewolucjonizował produkcję czasomierzy. Wprowadzony przez niego mechanizm nastawczo-naciągowy do dziś, jest jednym z najczęściej używanych komponentów w zegarkach. W zegarkach Patka 100 lat temu chodzili najbogatsi ludzie świata i dziś również tak jest. Prawdopodobnie za kolejne 100 Patek Phillipe dalej będzie symbolem i wyznacznikiem gigantycznego luksusu. Jak spółka założona przez polskiego zegarmistrza stała się synonimem prestiżu i najwyższej jakości?

Portret Antoniego Patka

https://culture.pl/pl/artykul/antoni-patek-artysta-wsrod-zegarmistrzow

Powstańcza historia Antoniego Patka

Antoni Patek urodził się w Piaskach Szlacheckich w 1812 roku. Jego rodzicami byli drobni szlachcice. Rodzina nie posiadała dużego majątku. W momencie jego narodzin Polska była wolnym państwem. Chociaż było już po zaborach, to krótki okres wyzwolenia przyszedł dzięki Napoleonowi i jego podbojom Rosji. Niestety marsz Napoleona na Moskwę skończył się tragicznie dla wielkiej armii koalicji francusko-polskiej. Polska znów znalazła się pod moskiewskim butem. Marzenia o wolności jednak pozostały w głowach milionów Polaków. Patek nie był odosobnionym przypadkiem, a miłość do ojczyzny pozostała z nim do końca, jego jakże interesującego życia.

Kierowany patriotycznym uniesieniem młody Antoni wstąpił w szeregi wojska już w wieku 16 lat. Został kawalerzystą i służył w 1 Pułku Strzelców Konnych Jazdy Augustowskiej. Nieco ponad 2 lata później wybuchło powstanie listopadowe. Wraz ze swoim pułkiem walczył m.in. w Nasielsku, Wawrze, Mińsku czy Warszawie. Podczas tych wszystkich bitew i potyczek raniono go aż dwa razy. Jako wojskowy dorobił się choćby stopnia podporucznika, a 3 października 1831 r. został kawalerem Złotego Krzyża Virtuti Militari. Niestety powstanie zakończyło się niepowodzeniem, a car zaczął zsyłać na Syberię Polaków, którzy brali w nim udział.

Antoni musiał uciekać z Polski, wybór padł na Francję. Jednak i z niej musiał w końcu uciekać. Rząd francuski uległ pod naciskiem Rosji i wyrzucił z kraju większość byłych powstańców. Z Francji Patek uciekł do Szwajcarii kraju, który jak się miało później okazać, został jego drugim domem na dobre. Antoni chwytał się bardzo różnych zajęć. W Veroux, leżącym w okolicach Genewy, handlował alkoholem: likierami i winami. Próbował też swoich sił w malarstwie – został uczniem pejzażysty Aleksandra Caname’a. W końcu (podobno) pod wpływem swoich przyjaciół poznanych na emigracji, postanowił zająć się zegarmistrzostwem.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Antoni Patek sam nie tworzył mechanizmów

Patek sam nie tworzył mechanizmów, ale skupował je od mistrzów wysokiej klasy. Następnie pięknie oprawiał i sprzedawał jako nowy produkt. To była zupełna nowość na rynku. Dotychczas nikt nie zaprzątał sobie głowy jakimś szczególnym upiększaniem zegarków. Ludzie traktowali je jako coś, co ma pokazywać czas. Tylko tyle i aż tyle. Jednak w momencie, gdy zobaczyli, iż zegarek może być nie tylko użyteczny, ale i ładny to cały rynek zmienił się nie do poznania. Można powiedzieć, iż Patek niczym Steve Jobs i jego firma Apple, wygenerował popyt na zupełnie nowy produkt.

Archiwalna fotografia z fabryki zegarków Philippe & Co, Genewa Szwajcaria

https://culture.pl/pl/artykul/antoni-patek-artysta-wsrod-zegarmistrzow

Na początku działalności Antoni współpracował z Franciszkiem Czapkiem. O obydwu zegarmistrzach zrobiło się głośno w 1841 r, kiedy powstał pierwszy czasomierz z niezależnym sekundnikiem. kooperacja była bardzo owocna. Jednak z czasem Patek zapragnął popchnąć firmę trochę dalej do przodu. Chciał jak najbardziej unowocześniać swoje produkty. Czapek z kolei był bardzo konserwatywny i nie chciał wprowadzać żadnych zmian. Po kilku latach wspólnej pracy drogi panów rozeszły się na dobre.

Dużym przełomem w biznesowej karierze Antoniego Patka było poznanie, na wystawie w Paryżu Adriena Philippe’a. Francuz był niezwykle utalentowanym zegarmistrzem. Do tego miał poczucie stylu i nie bał się innowacyjnych rozwiązań. Był kimś, kogo Patek właśnie potrzebował. Polak postanowił wykorzystać umiejętności Philippe’a i zatrudnił go we własnej firmie jako dyrektora technicznego. Po kilku latach, w roku 1851, powstała spółka Patek Philippe & Cie, która istnieje po dziś dzień. Od powstania przedsiębiorstwa minęło już ponad 170 lat, a mimo to cały czas firmie udaje się trzymać wyjątkowo dobry poziom jakości wykonywanych zegarków..

Patek Philippe Grandmaster Chime – najdroższy zegarek świata, sprzedany za 31 milionów dolarów

https://www.gearpatrol.com/watches/a578728/most-expensive-watches/

Zegarki Patek Philippe to świetna inwestycja

Inwestycje alternatywne mogą okazać się naprawdę bardzo zyskowne. Zegarki marek luksusowych są jednymi z bardziej ciekawych propozycji. Zegarki Patek Philippe w ciągu ostatnich 10 lat podrożały średnio o aż 130%! Daje to średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 8,7%. Zysk podobny z tym jaki oferuje szeroki rynek akcji. Podobnie wysoką stopę zwrotu oferują również takie luksusowe zegarki jak Rolex czy Audemars Piguet.

Średni wzrost cen zegarków różnych marek luksusowych

https://www.intotheminds.com/blog/en/luxury-watches-for-men-market/

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
55
3
Idź do oryginalnego materiału