Wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej zapowiedzieli nasilenie kontroli w 2025 roku. Skarbówka będzie w tym celu wykorzystywać nowe metody, z monitoringiem social mediów włącznie. Jakie prawa przysługują przedsiębiorcy podczas kontroli, jak przygotować swoją firmę i jak skutecznie bronić się po kontroli?
W połowie grudnia Ministerstwo Finansów poinformowało o planie zaostrzenia kontroli w nowym, 2025 roku. Urzędnicy mają w szczególności przyjrzeć się „podejrzanym” transakcjom na rachunkach bankowych. Pod lupą znajdą się szczególnie przelewy powyżej 15 000 euro. Kontynuowany może być także rozpoczęty w ub.r. trend wzmożonych kontroli w cenach transferowych. Uchwalony na 2025 r. budżet państwa przewiduje rekordowy, blisko 290 mld zł deficyt – co również sugeruje, iż skarbówka będzie pilnie szukać środków na jego pokrycie.
Przedsiębiorcy powinni się dowiedzieć, jak przygotować swoją firmę na kontrolę. Dzisiejsze działania skarbówki nie ograniczają się już bowiem jedynie do wizyty urzędnika w placówce firmy. Organy dysponują nowoczesnymi metodami kontroli i zbierania informacji, takimi jak m.in. STIR i monitoring rachunków bankowych, DAC7 – umożlwiający kontrolę platform cyfrowych i e-commerce, listy behawioralne, a choćby monitoring mediów społecznościowych i inne narzędzia, jakie daje big data.
Dowiadując się o nadchodzącej kontroli dobrze jest poznać uprawnienia jakie w jej ramach przysługują zarówno przedsiębiorcy, jak i przeprowadzającym czynności urzędnikom. Warto też wiedzieć, jakie metody i narzędzia kontroli mogą podejmować organy, oraz co można zrobić, jakie kroki podjąć po zakończeniu postępowania.
Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec