Rosja – we wtorek niższa izba rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa, przyjęła ustawę zatwierdzającą wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Ustawa wciąż musi zostać zatwierdzona przez wyższą izbę parlamentu. Następnie ustawa trafi na biurko Vladimira Putina.
Jest to jednak istotny krok w kierunku wprowadzenia cyfrowej waluty w Rosji. Rosyjski Bank Centralny miał rozpocząć pilotażowy program 1 kwietnia tego roku, ale opóźniono go z powodu braku niezbędnej ustawy. Przewiduje się, iż próby teraz rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.
Rosyjski Bank Centralny rozpoczął badania możliwości wprowadzenia cyfrowej waluty już w 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy pojawił się pomysł wykorzystania kryptowaluty zabezpieczonej złotem do rozliczeń międzynarodowych. Z czasem bank centralny skupił się jednak na CBDC.
Według Olgi Skorobogatovej, zastępcy przewodniczącego Banku Rosji, cyfrowy rubel jest postrzegany głównie jako narzędzie detaliczne do krajowych płatności i transferów. Jednak bank centralny wyraził również zainteresowanie jego zastosowaniem transgranicznym. Według banku CBDC może stanowić alternatywę dla SWIFT, sieci komunikacyjnej, która zablokowała dostęp rosyjskich banków po inwazji Putina na Ukrainę w 2022 roku. Od tamtej pory Rosja przyspieszyła prace nad cyfrowym rublem, aby jak najszybciej wprowadzić w pełni funkcjonalne CBDC.
Przepisy zostały uwzględnione w szerszym pakiecie ustaw dotyczących wprowadzenia „trzeciej formy pieniądza” w kraju. Miałoby to uzupełnić istniejące fizyczne banknoty i elektroniczne pieniądze banków komercyjnych. Dokumenty rozszerzają prawo banku centralnego „do określania kręgu użytkowników platformy cyfrowego rubla, a także kontrolowania listy transakcji na platformie i ich wartości progowych”, zgodnie z Interfax. Przepisy muszą jeszcze zostać rozpatrzone przez Radę Federalną przed pełnym przyjęciem, ale prawdopodobnie nie napotkają one żadnych trudności.
Rosja kombinuje. Cyfrowy rubel jako alternatywa dla SWIFT?
Na skutek wprowadzenia sankcji przez światowe gospodarki przeciwko Rosji z powodu inwazji na Ukrainę, niektóre międzynarodowe usługi zakończyły działalność w Rosji. Natomiast SWIFT, usługa międzynarodowych transakcji pieniężnych, przestała obsługiwać rosyjskie banki.
Mimo iż niektóre scentralizowane giełdy kryptowalut, takie jak Coinbase, Gemini i Binance, przestrzegają międzynarodowych sankcji, Rosjanie wciąż liczą, iż dzięki kryptowalutom uda im się obejść nałożone na nich sankcje.
W całym tym projekcie istotne są Chiny, które mają przyjazne relacje z Rosją. Chiny w zaawansowanym również już stopniu wprowadzają swoją narodową cyfrową walutę, cyfrowego juana. Rosja może skorzystać z chińskiego know-how – systemu płatności CIPS i aplikacji e-CNY, aby obejść sankcje i uniezależnić się od SWIFT.
Jest więc jasne, iż Rosja i Chiny dążą do większej niezależności od systemu finansowego opartego na dolarze amerykańskim. To pokazuje ich wspólną determinację do znalezienia alternatywnych rozwiązań w świetle narosłych napięć międzynarodowych.